6 minut čtení

Které 3 kryptoměny kromě bitcoinu pravděpodobně přežijí a budou spoluutvářet naši budoucnost?

Bitcoin je nejstarší kryptoměna, trendsetter, dominantní hráč, v podstatě benchmark pro všechny další kryptoměny. Jeho úspěch ale inspiroval řadu vývojářů, aby přišli se svým vlastním kryptoměnovým řešením. Které další se jeví zajímavě?

Než se podíváme na jednotlivé kryptoměny blíže, pro začátek bychom si měli vysvětlit, co to vlastně kryptoměna je. Jedná se o virtuální nebo digitální peníze, které mají formu tokenů nebo „mincí“. S některými kryptoměnami už je možné běžně platit třeba i kartou – průkopníkem v této oblasti je #Visa, jiné jsou přijímány internetovými obchodníky, tisíce dalších však zatím jako prostředek klasické směny nefungují.

První část slova kryptoměna odkazuje na kryptografii, která umožnuje vytváření digitálních měn a provádění finančních transakcí napříč jejich decentralizovanými systémy – nejsou regulované žádnou institucí (na rozdíl od centralizovaných měnových systémů, které v menší či větší míře regulují jednotlivé centrální banky). Jednotlivé kryptoměny jsou vytvářeny vývojářskými týmy, které definují proces vzniku jednotlivých mincí (velmi často, nikoliv vždy, se jedná o proces těžby), principy fungování dané kryptoměny nebo ověřovací procesy.

Kryptoměny jsou téměř vždy navrženy tak, aby byly osvobozeny od vládních manipulací a institucionální kontroly, a právě tento základní aspekt se stává s jejich rostoucí popularitou často trnem v oku řady institucí.

Všechny měny, které vznikly po bitcoinu, se souhrnně nazývají altcoiny. Některé z nich pak nazývají uživatelé kryptoměn i shitcoiny – kryptoměny, které se pokoušejí prezentovat jako upravené nebo vylepšené verze bitcoinu. I když mohou nabídnout některé z těchto měn působivé charakteristiky, které bitcoin jednoduše nemá, vyrovnání úrovně zabezpečení bitcoinové sítě altcoiny hned tak nezískají. Přesto možná svět kryptoměn skýtá další alternativy, které může potenciální spekulant zvážit pro případný nákup.

1. Ethereum

První alternativou k Bitcoinu je Ethereum, což je decentralizovaná platforma, která umožňuje vytváření a provozování inteligentních kontraktů a decentralizovaných aplikací (tzv. DApps) bez jakýchkoliv prostojů, podvodů, kontroly nebo zásahů třetích stran. Cílem vývojářů je vytvoření decentralizované sady finančních produktů, ke kterým může mít volný přístup kdokoliv na světě bez ohledu na národnost nebo společenské postavení.

To činí z Etherea zajímavou kryptoměnu, neboť je přitažlivá pro všechny osoby, které trpí ve svých státech nedostatečnou finanční infrastrukturou. Tito lidé by do budoucna mohli získat snadný přístup k bankovním účtům, půjčkám, pojištění a řadě dalších finančních produktů.

Aplikace na blockchainu Ethereum využívají jako prostředek fungování token ether. Síť byla spuštěna v roce 2015 – 7 let po bitcoinu. Jedná se dlouhodobě o druhou největší kryptoměnu dle tržní kapitalizace, která odpovídá přibližně pětině hodnoty Bitcoinu. Velkým fanouškem Etherea je v současnosti Mark Cuban, který o něm hovoří v superlativech, sám ho považuje za dokonce lepšího uchovatele hodnoty než Bitcoin, o tom ale asi bude většina kryptoměnových investorů pochybovat.

Vývoj ceny etheru za poslední rok. | Zdroj: Coindesk

2. Litecoin

Litecoin spatřil světlo světa v roce 2011 a byl tak jednou z prvních kryptoměn následujících po Bitcoinu. Pokud je Bitcoin označován jako digitální zlato, Litecoin si vysloužil označení digitální stříbro.

Litecoin má na rozdíl od největší kryptoměny známého zakladatele a byl jím Charlie Lee, absolvent MIT a bývalý Google IT inženýr. Podobně jako v případě Bitcoinu je omezen maximální počet litecoinů a to na 84 milionů kusů. V současnosti je vytěženo přibližně 77 % mincí z celkového počtu a poslední by měla být vytěžena v roce 2142.

Litecoin je založen na globální platební síti s otevřeným zdrojovým kódem, která není kontrolována žádným ústředním orgánem a k potvrzování transakcí se používá protokolu proof-of-work.

Litecoin je v mnoha ohledech podobný Bitcoinu, jeho blockchain však rychleji generuje bloky, a proto nabízí kratší čas pro potvrzení transakcí. Kromě vývojářů pracujících na blockchainu Litecoin roste také počet obchodníků, kteří litecoiny přijímají – často se jedná spolu s Bitcoinem o nejčastěji přijímanou kryptoměnu. Litecoin je aktuálně 8. největší kryptoměnou na světě.

Vývoj ceny litecoinu za poslední rok. | Zdroj: Coindesk

3. Cardano

Cardano je kryptoměna, která pro ověřování transakcí používá protokolu proof-of-stake podobně jako Ethereum – odlišný protokol od Bitcoinu nebo Litecoinu zmíněném výše. Byla založena skupinou matematických inženýrů a odborníků zaměřených na kryptografii. Projekt založil Charles Hoskinson, jeden z pěti počátečních vývojářů blockchainu Ethereum. Od skupiny se odtrhl poté co usoudil, že se Ethereum ubírám špatným směrem.

Tým stojící za Cardanem vytvořil svůj blockchain prostřednictvím rozsáhlého experimentování a výzkumem. Vědci stojící za projektem napsali o jeho blockchainové technologii více než 90 odborných článků, přičemž tento výzkum je páteří technologie Cardano. Díky tomuto přísnému procesu vývoje se zdá, že Cardano vyniká mezi svými kolegy využívající protokolu proof-of stake i dalšími velkými kryptoměnami využívající proof-of-work.

Cardano je stále v raných fázích svého vývoje, ale zdá se, že vývojáři využili zkušenosti z vývoje předchozích blockchainů, a tak toho Cardano může do budoucna nabídnout dokonce více než Ethereum. Kryptoměna si klade za cíl být finančním a operačním systémem celého světa. Zatím pomalu zavádí decentralizované finanční produkty podobně jako Ethereum a mimo jiné poskytuje i řešení pro sledování dodavatelských řetězců. Cardano je aktuálně 7. největší kryptoměnou.

Vývoj ceny cardana za poslední rok. | Zdroj: Coindesk

Investujte do kryptoměn pouze peníze, o které si můžete dovolit přijít

Kryptoměny jsou stále velmi mladým odvětvím, které nepodléhá žádné regulaci. Ceny jednotlivých kryptoměn se divoce mění a snadno zdvojnásobí svou hodnotu a opět se propadnou zpět v rámci jediného dne. Z toho důvodu byste měli do kryptoměn investovat pouze peníze, o které jste ochotni přijít.

Chce-li nováček začít z objevováním této oblasti, osobně bych zvážil drobnou pravidelnou investici do Bitcoinu a studium technologie. Než se rozhodnete investovat větší částky, musíte se s novou technologií seznámit. Na druhou stranu vám díky pravidelné investici úplně neujede vlak, vy ukojíte své FOMO a v případě nepříznivého vývoje na sobě nenapácháte příliš významné finanční škody.

#kryptomeny #kryptomena #investice #spekulace #bitcoin #ethereum #ether #cardano #litecoin #altcoin #altcoiny

Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ethereum a Litecoin jasně... Pak je to hodně risky ? snad se povede dosáhnout cíle LINK.

    0
  • Než padla minulá bublina v roce 2018 také jsem věřil LTC, ale už mu nevěřím. Jednak zakladatel Charlie Lee se zbavil všech svých LTC a jednak je pravdou, že oproti BTC nepřináší nic nového.

    O Cardanu se také dost mluvilo v roce 2018, ale víceméně to jsou jen keci akademiků, nic pořádně nevzniklo a jsou to jen myšlenky, které už trvají 5 let?

    0
    • a vy investujte pouze do BTC nebo tam máte nějaké zajímavé tipy na potenciální investici? :-)

      +1
    • Je levnější, než BTC, je ho více a má rychlejší transakce a co odešel Charlie Lee, tak je to terpvé druhá kryptoměna, která žije vlastním životem po BTC, což si myslím, že do budoucna bude hrát velkou roli. Já zase věřím, že může být po boku BTC velice dobrým partnerem. BTC vypadá momentálně spíše jako uložitel hodnoty, než jako svižný platební systém.

      +2
    • @Nevermo Díka za doplnění :-)

      0
    • @PatrikKudlacek V roce 2018 jsem nakoupil nějaké menší altcoiny, ale ty jsou dneska skoro na bodu mrazu. Možná bych zmínil IOTA, o které se mluvilo v souvislosti využití s internetem věcí, ale u ní se v podstatě taky nic moc nezměnilo a vývoj nijak nepokročil, takže asi z toho taky nic moc nebude. Dneska už nové altcoiny vůbec nekupuji, mám jen BTC.

      0
  • To the MOON! ?

    0
    • já jsem si musel vypnout všechna upozornění na appkách, které používám k investování, jsem zaspamovaný bitcoinem ?

      0
    • Jde to až moc rychle. Aby nebylo za pár týdnů Back to reality :-/. Uvidíme. Jak píše Patrik, je třeba k tomu přistoupit odpovědně. Já úplně vidím americkou mládež, která hystericky utrácí velkou část svých příjmů za bitcoin...šílená představa...

      +1
    • @reznicekjan1 já má taky jednu zkušenost... na instagram moc času netrávím, ale třeba včera jsem tam zašel a rádoby "influencery", které si přečetly tak možná pár nadpisů investičních článků, tam sdílejí, jak nakupují BTC investovaly do GME apod... ?? to asi hovoří za vše...

      +1