8 minut čtení

Úvod do energetických akcií: Co sledovat, na co si dát pozor, jak vybírat vhodné akcie

Pochytit základní investiční principy není až taková věda. To opravdové vzdělávání však většinou nastává ve chvíli, kdy začnete pronikat do konkrétních tržních segmentů a jejich specifik. Dnes bych se rád blíže podíval na energetický sektor.

Energetické akcie mohou na první pohled připomínat zlatý důl. Když si je procházíte, narazíte na hromadu zajímavě vypadajících společností, z nichž některé vyplácejí z pohledu výnosů doslova astronomické dividendy. Nenechte se ale zmást - energetický segment je znám nejen svou volatilitou, ale i hodnotovými pastmi, které vás mohou nepříjemně spálit. Zároveň však v sobě skýtá obrovské růstové příležitosti.

Jinými slovy, může vám na stůl v případě úspěchu přinést nefalšovanou hostinu, ale zároveň umí nezkušeným či naivním investorům ukázat, jak chutná opravdový hladomor. Proto je potřeba vědět, jakým způsobem se v této branži orientovat, čemu věnovat nejvíc pozornosti a čemu se naopak obloukem vyhnout.

Co si od energetické investice slibujete?

Stejně jako v případě investování samotného byste si měli i při vstupu do každého konkrétního segmentu odpovědět na základní otázku: Co si od této konkrétní investice do energetiky slibujete a jak velké riziko jste ochotni podstoupit.

Ropný trh funguje tak, že na jedné straně máme ropné giganty jako je Chevron ($CVX) či rafinérské společnosti jako Phillips 66 ($PSX), které nabízejí slušný dividendový výnos přesahující 5 %, ale v loňském roce jejich zisky vlivem pandemie výrazně utrpěly. A na druhé můžete najít velké provozovatele ropovodů jako jsou Enbridge ($ENB) či Kinder Morgan ($KMI), kteří nabízejí vyšší dividendu (výnos okolo 7 %) a díky svému byznys modelu loni na ziscích nepocítili dopady nemoci COVID-19 tak výrazně. Zároveň ale musíte počítat s tím, že ve chvíli, kdy poroste cena komodit (jako je tomu nyní), budou velcí hráči typu $XOM a $PSX růst mnohem výrazněji než $ENB a $KMI. Jinými slovy, provozovatelé infrastruktury mají vyšší dividendový, ale nižší růstový potenciál než velcí těžaři a naopak.

Pokud se podíváme na obnovitelné zdroje energie (OZE), byli jasnými vítězi loňského roku společnosti zaměřující se výhradně na produkci solární energie. A byť jsou tyto akcie zpravidla již poměrně drahé, nadále u nich všeobecně lze najít velmi solidní vyhlídky do budoucnosti spojené s transformací globální energetiky v rámci boje proti klimatické změně a snah o snížení uhlíkové stopy lidstva. Mimoto existuje řada dalších společností v segmentu utilit či průmyslu, jež jsou rovněž navázány na solární energetiku a taktéž nabízí dividendy. Druhým velkým trhem je produkce větrné energie, jejíž segment zvládne pochopit asi každý. A byť čistokrevných akcií zaměřených na větrnou energii je pomálu, pokud víte, kde hledat, jde rovněž o energetické odvětví s obrovským růstovým potenciálem.

Pokud dividendový výnos zní příliš dobře, zřejmě má háček

Napříč energetickým segmentem není ničím výjimečným, že narazíte na nadprůměrný dividendový výnos. Právě tento segment je ostatně domovem pro některé akcie, jež nabízejí vůbec nejvyšší dividendový výnos z celého akciového trhu. Problém je, že příliš vysoký výnos zpravidla značí potenciálně problematickou společnost a tím pádem i špatnou investici.

 

Asi nejdůležitější lekcí, která vám pomůže vyhýbat se těmto dividendovým pastem, je vědomí, že za každou akcií se skrývá společnost. A že pokud špatná/nezdravá společnost vyplácí vysokou dividendu, je to mnohem horší scénář, než když výborná, nebo i slušná společnost nevyplácí dividendu žádnou. Cílem energetických investorů by nicméně mělo být hledat skvělé společnosti, jež zároveň nabízejí stabilní a ideálně konstantně rostoucí dividendy.

Mezi hlavní ukazatele toho, že by budoucnost vyplácení dividend u dané společnosti měla být pozitivní, je její rozvaha, která by ideálně neměla obsahovat příliš velký dluh, a pak také rostoucí volné cash flow, z kterého jsou následně dividendy vypláceny.

Zaměřte se na srdce a duši každé společnosti: Rozvahu

Pokud máte podezření na to, že vámi vybraná společnost není z nějakého důvodu příliš zdravá, nahlédnutí do rozvahy vám většinou dá jednoznačnou odpověď. Kamenem úrazu, jež může v extrémním případě vést až k bankrotu, je u společností zabývajících se ropou či zemním plynem zpravidla právě špatná rozvaha.

Ta s sebou totiž přináší další potenciální rizika. Jedním je skutečnost, že finančně nezdravá společnost bude nucena vzít na sebe dluhy s vyšším úrokem. Zároveň taková firma zpravidla není schopna investovat, aniž by při tom svou rozvahu nedostala pod další tlak. 

Ostatně, na konkrétní příklady z praxe se můžete podívat do loňského roku, kdy ropné akcie rapidně poklesly a u těch na burze nejztrátovějších ($XOM, $DO, $NOV či $OXY) je jasně viditelná korelace se slabou rozvahou. A energetické společnosti, kterým se loni vedlo lépe (např. $CVX), se naopak o svou silnou rozvahu dokázaly nejen opřít, ale zároveň si mohly dovolit investovat do recesí zasažených byznysů, jež byly k mání za hubičku.

Jak dnes vypadá úspěšná energetická akcie?

Při pohledu na vývoj energetických akcií v posledních 3 letech lze najít několik zajímavých příběhů společností, které porazily širší trh (S&P 500 za tuto dobu přidal 39,69 %) výborně ilustrují, jak úspěch v tomto segmentu vypadá:

Texas Pacific Land Trust ($TPL): +66,34 % / Společnost je největším vlastníkem půdy v západním Texasu a vydělává primárně na komerčním nájemném, licenčních poplatcích a povoleních, které jí platí těžaři ropy a zemního plynu. $TPL má díky svému stabilnímu byznys modelu minimální náklady, vysokou provozní marži a rozvahu zcela bez dluhů. Zároveň existuje jen velmi malé riziko, že by společnost náhle pocítila významný propad své hodnoty. Pokud se byznysu daří, dostávají akcionáři volné cash flow ve formě speciálních dividend.

 

NextEra Energy ($NEE): +124,6 % / Největší hráč na americkém trhu s utilitami dle tržní valuace. Významně se angažuje v produkci elektrické energie z fosilních paliv, ale zároveň nyní agresivně investuje jak do solární, tak do větrné energetiky. Vyplácí stabilní, rostoucí dividendu a i přes významné kapitálové výdaje vykazuje stále lepší ziskovost.

TPI Composites ($TPIC): +200,7 % / Výrobce turbín pro větrné elektrárny, jež aktuálně tomuto segmentu vládne. Společnost má uzavřeny dlouhodobé servisní smlouvy s několika hlavními výrobci původních zařízení (Original Equipment Manufacturer - OEM), jako jsou General Electric, Siemens či Vestas. Byť jde o rizikovější investici než v případě třeba $TPL či $NEE, společnost roste rychlejším tempem a aktuálně expanduje do zahraničí, kde by ráda uzavřela smlouvy s dalšími OEM.

SolarEdge Technologies ($SEDG): 742,8 % / Na závěr tady máme čistokrevnou solární akcii, která v posledních letech zažila rapidní růst. $SEDG vyrábí invertory a výkonové optimizéry, což jsou dvě kritická zařízení pro každý standardní solární systém (včetně toho, který si můžete nainstalovat na svůj dům). Neustálý vývoj technologií, investice a snižování nákladů na produkci solární energie firmě umožnili vykázat v poslední době velmi silná růstová čísla. Solární energie by se navíc do roku 2025 měla při současném tempu vývoje stát nejlevnějším zdrojem energie na světě. I proto dnes globálně tvoří většinu nově instalovaných energetických kapacit. $SEDG je dnes na svém trhu jasným lídrem, nicméně s valuací téměř 17 miliard dolarů jsou na místě mít určité pochybnosti o tom, zda titul není maličko přepálený.

---

Energetika patří k esenciálním součástem každého moderního trhu a byť v mnoha oblastech podléhá velmi přísným regulacím, které jakékoli nečekaně velké tržní výkyvy nahoru i dolů předcházejí, v mnoha jiných naopak nabízí solidní růst, mnohdy navíc okořeněný sympatickými dividendami. Je prakticky jisté, že jak letos, tak v dalších letech půjde i nadále o jeden z nejsledovanějších segmentů. A to nejen díky očekávanému zotavení ropného segmentu, ale i díky technologické revoluci v podobě stále intenzivnějšího přechodu na OZE.

#investovani #akcie #energetika #energetickysegment #ropa #obnovitelnezdrojeenergie #oze #inovace #utility #vzdelani #riziko #dividendy #dividendovyvynos #rozvaha #financnizdravi #texaspacificlandtrust #nexteraenergy #tpicomposites #solaredgetechnologies

Hodnocení: +40
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Poučka ohledně dobré rozvahy a stabilního cash-flow platí nejen pro energetické akcie, ale pro všechny. Dobrým ukazatelem může být i "payout", který by neměl být větší než 100% (tedy alespoň ne dlouhodobě).

    0