11.11.2021 5 minut čtení

Více než 8 % dospělých Američanů jsou dnes milionáři a většina se svými penězi dělá těchto 5 věcí

Přestože se to ve Spojených státech poměrně hemží dolarovými milionáři, většinu z nich byste pravděpodobně na první pohled nepoznali. Nespadají totiž ani trochu do typického stereotypu boháče - což je zřejmě důvod, proč těmi milionáři jsou...

Švýcarská banka Credit Suisse vydává již 10 let svůj každoroční Global Wealth Report, který se zabývá rozložením bohatství napříč světem. Loni vydaná analýza tak například prozradila, že globální bohatství dosahovalo na konci roku 2019 celkové hodnoty 399,2 bilionu dolarů. Neboli 399 200 000 000 000 $ a 9 181 600 000 000 000 Kč.

Na světě se v tu dobu nacházelo asi 52 milionů dolarových milionářů, z nichž více než 20 milionů tvoří dospělí Američané. To vychází na 8 % celé americké populace, což znamená, že znát nějakého dolarového milionáře vlastně není v USA až tak nereálné. Má to ale háček - i kdybyste jednoho z nich znali, je vysoce pravděpodobné, že byste o jeho milionářském statusu neměli ani ponětí.

Na to upozorňuje i Chris Hogan, autor knihy Everyday Millionaires, který v rámci příprav na sepsání této knihy absolvoval interview s více než 10 000 dolarovými milionáři ve snaze zjistit, jaké tajemství stojí za jejich bohatstvím.

A během těchto rozhovorů, často s na první pohled zcela obyčejnými lidmi, si velmi rychle uvědomil, že většina milionářů nejsou žádní snobové zavalení luxusem, kteří jezdí v supersportu a létají po světě soukromým letounem.

"Velmi často jsou to zcela obyčejní, tvrdě pracující lidé, které na ulici nebo v obchodě od ostatních nerozeznáte. Jsou to vaši sousedé nebo kolegové v práci. Nedávají své skutečné jmění nijak najevo, byť se nás často televize snaží přesvědčovat o opaku. Většina z nich také své bohatství buduje postupně a dlouhodobě na základě konání moudrých finančních rozhodnutí," popisuje Hogan svou zkušenost.

Z tisíců rozhovorů a desetitisíců dotazů na to, jak se jednotlivým osobám podařilo svého šesti a víceciferného jmění dosáhnout, vzešly některé neustále se opakované praktiky. A těchto 5 podle Hogana v nějaké podobě konalo více než 90 % všech milionářů, s kterými mluvil:

1) Mají jasný plán

Stát se milionářem přes noc je spíš výjimka či velká náhoda. Naprostá většina z nich se ke svému jmění propracovala postupem času skrz tvrdou práci a - dodržování svého předem stanoveného plánu, jež ke statusu milionáře od začátku vedl.

V rámci takového plánu u podobných lidí vždy najdete maximální důraz na spoření, zhodnocování kapitálu a disciplinovanou správu případných dluhů, respektive ideálně snahu se do žádných dluhů příliš ani nedostávat.

Nakonec vlastně taková cesta k finanční stabilitě či nezávislosti není primárně jen o tom, kde žijete, nebo jaký je váš příjem. Je to mnohem víc o tom začít se řídit smysluplným finančním plánem, který funguje.

2) Utrácejí méně

Během sběru dat od milionářů v rámci rozhovorů se Chris Hogan dozvěděl hromadu velmi zajímavých věcí o jejich správě financí. Například, celkem 94 % všech dotázaných milionářů mělo své výdaje nastavené tak, aby žili jednoznačně pod úrovní svých příjmů. 

Když toto číslo opět porovnáme s běžnou populací, narazíme na to, že jen 55 % žije pod své možnosti. Jinými slovy, téměř polovina nemá problém utratit všechny své příjmy, respektive se případně i zadlužit, aby si mohli dopřát vůči svým možnostem třeba i nadstandard.

3) Využívají výhodných nabídek či slev

Pokud je ve vaší hlavě milionář někdo, kdo si užívá nekonečného přepychu, tenhle bod vás možná lehce šokuje. Hogan nicméně zjistil, že 93 % všech dolarových milionářů, s kterými hovořil, používá při nakupování slevové kupóny a sledují pravidelně výhodné nabídky na zboží. 

A ještě jeden zajímavý fakt - průměrná měsíční útrata typického dolarového milionáře v USA za restauraci či donášku jídla činila 200 dolarů (4 400 Kč) nebo méně. Po přečtení takových dat vám začne docházet, že se tady bavíme o velmi zajímavé sortě lidí, kteří dokáží najít způsoby, jak snížit své náklady a zacházejí se svými penězi za všech okolností s jasným záměrem.

4) Drží se detailního osobního rozpočtu

Další samozřejmost - 93 % všech milionářů odkývlo, že se v oblasti financí řídí na základě předem daného rozpočtu, který si sami vytvořili. To znamená, že nemají problém určit si, jak budou s penězi zacházet a následně tento plán do puntíku bez problémů následovat.

Jde o další důkaz toho, že budování finančního bohatství není možné konat podle nálady nebo momentálního rozpoložení. Je to maraton, na který si v rámci přípravy plánujete, jak uděláte téměř každý krok, každé došlápnutí. A následně jej zaběhnete bez jediného škobrtnutí.

5) Mají nad svým životem úplnou kontrolu

Další Hoganovo zjištění tak trochu potvrzuje myšlenku, že nakonec je to vždy především o hlavě a mentalita patří k zásadním ingrediencím finančního úspěchu. Z rozhovorů totiž mimo jiné vyšlo zjištění, že 97 % všech oslovených a vyzpovídaných dolarových milionářů mělo pocit, že mají svůj vlastní osud ve svých rukou.

Což je mimochodem nesrovnatelně vyšší procentu než u běžné populace, kde stejný názor dle sociologických průzkumů dle Hogana zastává pouhých 55 % všech lidí. To jasně ukazuje, že na cestě k finančnímu úspěchu mnohdy skutečně nejde jen o samotné finance nebo velikost příjmů. Je to spíš o správných vědomostech, správném nastavení mysli a konání těch správných kroků.

---

Přemýšlíte-li nyní nad tím, jaký je asi nejjednodušší (respektive spíš nejefektivnější/nejpravděpodobnější) způsob, jak se milionářem stát, zkuste kouknout TADY.

Hodnocení: +59
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Za chvíli tady bude $ milionář téměř každý. Obyc dům je už okolo $500 tisic. Hezči či nový prostorný už atakuje okolo $700-$800 tis a více

    +2
  • Milionáři bez cash flow

    +1
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
9 minut
9 minut
7 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
9 minut
9 minut
7 minut
6 minut