29.11.2020 6 minut čtení

Studie 177 self-made milionářů došla k jasnému závěru: Tohle je nejjednodušší způsob, jak se jedním stát

O tom, odkud se berou lidé s milionovým jměním, se dá polemizovat a diskutovat donekonečna. Anebo se můžeme podívat na dostupná data a udělat si dobrý obrázek o tom, odkud se tito lidé nejčastěji beru, hned.

Tom Corley je člověk, který 5 let svého života (2011-2016) strávil tím, že studoval každodenní návyky, finanční návyky a další životní atributy u celkem 233 dolarových milionářů (177 z toho bylo self-made, což je skupina, která nás nyní zajímá). Se všemi 233 osobně hovořil a všech se ptal na některé identické dotazy. Jeho cíl byl jediný: zjistit, co tito lidé dělají, aby si své velké jmění udrželi, případně ještě navýšili.

Následně strávil více než rok analyzováním všech nasbíraných dat a došel k tomu, že existuje jen pár nejčastějších způsobů, kterými se tito lidé k horentním sumám peněz dostali. Avšak pouze jeden jediný způsob, skrz který se ke svým milionům dostalo celkem 49 % jím zkoumaných self-made milionářů, je široce dostupný doslova úplně všem (ne každý totiž umí přijít s globálně revolučním nápadem, vyšplhat se na post CEO v masivní korporaci atp.).

Z těchto 177 self-made milionářů pocházelo 105 ze střední třídy a 72 z chudých domácností (méně než 35 000 $ čistého ročního příjmu a méně než 5000 $ v likvidních aktivech na poměry USA). Přesto se polovina z nich dokázala k milionům propracovat finanční cestou, kterou Corley pojmenoval jako "střadatel-investor". Jádrem této cesty k bohatství je důraz na stabilní životní úroveň a investování maximální možné části příjmů

Milionáři z řad obyčejných lidí s obyčejnými zaměstnáními

Myšlenka budování milionového bohatství se pro většinu lidí zdá jako nereálná a zcela nedosažitelná. Opak je ale pravdou a čistě teoreticky má většina z nás vlastně pro cestu zvanou "střadatel-investor" velmi pravděpodobně vše potřebné k úspěchu k dispozici už dnes.

Abyste tohoto přístupu k budování bohatství mohli využít, nemusíte se narodit s žádným výjimečným talentem ani věnovat roky času budování nějaké vysoce specializované odbornosti. Nepotřebujete Ph.D. a nepotřebujete vystudovat žádnou prestižní univerzitu. Vlastně nepotřebujete na žádnou vysokou školu vůbec chodit.

K dosažení milionového cíle se v tomto případě nemusíte vůbec zadlužit ani své peníze vkládat do žádných pochybných či vysoce rizikových investic. Nemusíte ani obětovat desítky a stovky hodin práce a místo toho je věnovat svým přátelům a rodině.

Dva self-made milionáři z této studie byli například učitelé na soukromé střední škole. Ačkoliv nevydělávali žádné závratné sumy, podařilo se jim spořit a investovat až 30 % svých příjmů, jelikož si nedopřávali žádnou okázalou životní úroveň, ale naopak preferovali uskromnění se. Nijak nestrádali, ale pouze se s penězi snažili zacházet rozvážně.

Další self-made milionář, s kterým Corley mluvil, provozoval vlastní autoservis. Jeho roční příjem nikdy nepřesáhl 100 000 dolarů a žil v domě, jež byl k autoservisu připojen. Díky tomu byly jeho výdaje na bydlení výrazně nižší, než kdyby si pronajímal/koupil byt/dům mimo své pracoviště a mohl větší část příjmů vložit do investic.

Recept? Disciplína, konzistentnost a čas

Typický představitel cesty střadatel-investor ve studii dokázal za 32 let spoření a investování nakumulovat jmění ve výši 3 260 000 $ (71 720 000 Kč - opět berme v potaz poměry USA).

Pokud vás tato cesta budování zaujala, je nutné mít na paměti, že ještě než se pustíte do investování, musíte začít spořit. A následně si dokázat vytvořit plán, jež vám umožní dodržovat obě části této cesty konzistentně a dlouhodobě.

Jedním z předpokladů pro uskutečnění této strategie je schopnost spořit 20 a víc procent vašeho pravidelného čistého příjmu. Střadatelé-investoři z této studie se navíc k těmto uspořeným 20 % chovali jako k úplně první pohledávce, kterou museli každý měsíc splatit ještě před tím, než se dostalo na další výdaje.

Jakmile se jim podařilo nakumulovat dostatečnou sumu, poslali své úspory "do práce" tím, že je obezřetně, ale konzistentně investovali, zatímco naplňovali druhou klíčovou část tohoto plánu: Se zbylými 80 % vašeho příjmu musíte být schopní vytvořit uspokojivý životní standard, který vás nebude v ničem esenciálním omezovat a s kterým budete dlouhodobě zcela spokojení. Toto je důležitý aspekt, který nechcete opomenout, protože budovat bohatství za cenu strádání, nezdravého přístupu k životu či psychické nepohody rozhodně nefunguje - proto bych se zdráhal tvrdit, že jde o cestu, kterou dokáže podstoupit každý. Rozhodně ji ale kdokoliv může zkusit.

Nikdy není pozdě začít spořit a investovat

A na závěr ještě jedna neustále omílaná věc: Ideální čas, kdy se na tuto cestu vydat, je jako dvacátník, respektive jako čerstvý třicátník. Samozřejmě nikdy není pozdě začít, ale pokud se do spoření a investování pustíte ve starším věku, je potřeba učinit v plánu několik úprav. Například platí, že za každých 10 let, po které jste nespořili, je vhodné navýšit procentuální část vašich příjmů, které si odkládáte, o 10 %.

Pokud si tak vysoký náhlý nárůst spoření nemůžete dovolit, je tím nejlepším, co můžete udělat, začít třeba na těch 20 % a pokusit se postupně, konzistentně spořenou částku navyšovat.

Když se tedy rozhodnete vydat na cestu střadatele-investora ve 35 letech, bylo by ideální navýšit vaši ročně spořenou sumu na 30 % celkových příjmů a pracovat cca do 65 let. Pokud toto rozhodnutí učiníte až ve 45 letech, mělo by už jít o 40 % a práci do 70-75 let a tak dále.

Život každého člověka se skládá z fází ohraničených zásadními milníky. Tyto zahrnují získání první práce, prvního bydlení, které plně platíte ze svého, setkání s vašim partnerem, pořízení vlastního automobilu či domu, založení rodiny a rozvíjení vaší pracovní kariéry, zatímco během let směřujete k penzi. Finanční rozhodnutí, která na všech těchto životních křižovatkách učiníte, mají dominový efekt a přímo se odrazí na kvalitě vašeho finančního života. Proto je na místě ujistit se, že můžete vždy tato rozhodnutí konat z pozice finančního zajištění a jistoty, které vám výše popsaná cesta rozhodně může nabídnout.

#osobnifinance #selfmade #bohatstvi #prijmy #sporeni #investovani #sporitelinvestor #finance #financnigramotnost #financninezavislost #disciplina #konzistentnost #zivotniuroven #studie #realita

Hodnocení: +89
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dohledal jsem si, že v ČR máme o cca. 30% nižší náklady na život, takže na české poměry by měl “typický představitel” uvedený v článku majetek 50mil czk. Pro případ, že by si to chtěl někdo srovnat: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Czech+Republic

  +2
 • Perfektní návod, pro sebe v tom vidím výrok “jako první zaplať sám sobě” umocněný na druhou 👍🏻

  +2
 • Myslím , že uvedeny postup je správná strategie, ale aplikovatelná akorát tak v USA. Nevím co by přineslo úspora 20% korunoveho příjmu  a do čeho vůbec tuto mizernou částku investovat, ale vím zcela jistě, že tohle v ČR žádného milionáře nevyrobí ...

  0
  • Asi bych začal hledat možnosti... ony existují, před 2 roky jsem také začínal S NULOU...

   +3
  • Tak dolarový milionář se z vás nejspíš nestane, ale vydělat milion Kč je velmi reálné... Budete-li cílevědomý...

   +3
  • Mýlíte se pane Nováku. Není důvod si myslet, že by tato strategie byla aplikovatelná pouze v USA. Člověk s průměrným příjmem ČR, který z něho začne ve 30 letech pravidelně měsíčně spořit 20% (5700 Kč) se při investici do SPX ETF (9,8% průměrné zhodnocení od vzniku indexu) dostane při odchodu do důchodu v 65 letech na částku 20,7 mil. Kč. Pokud začnete spořit v 25 letech, tak je částka 34,2 mil. A za předpokladu, že vám příjem během let poroste (což je více než pravděpodobné) se můžete dostat ještě i daleko výš.

   Bez disciplíny to ale nejde. Sám mám ve svém okolí lidi, kteří tyto peníze měsíčně spoří při průměrném příjmu, stejně jako znám i lidi s příjmem trojnásobným, kteří žijí od výplaty k výplatě...cestu si volíme každý sám.

   +9
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
8 minut
7 minut
7 minut
8 minut
7 minut
9 minut
7 minut
10 minut
7 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
8 minut
7 minut
7 minut
8 minut
7 minut
9 minut
7 minut
10 minut
7 minut
9 minut