7 minut čtení

3 způsoby, jak začít vašim dětem spořit pro lepší finanční budoucnost

Zajistit potomkům budoucí finanční stabilitu pro většinu rodičů neznamená jen výchovu k finanční gramotnosti, ale i spoření, skrz které dětem pro vstup do života připravit aspoň základní finanční berličku. Kde a jak ale dětem dává smysl spořit?

Jelikož se bavíme o spoření pro vaši ratolest, je škála smysluplných možností poměrně omezená, jelikož pravděpodobně nechcete tyto peníze vystavovat zbytečně vysokému riziku. Jednou variantou je samozřejmě spořit na nějaký standardní spořící účet. Anebo pokud plánujete dát potomkovi naspořenou částku až v určitém věku, může dávat smysl i nějaký termínovaný vklad. Na trhu však zároveň existují jak ověřené a populární, tak i relativně nové možnosti, jak dětem konzervativně spořit, aby tyto peníze zároveň získávaly aspoň nějaké zhodnocení. 

1) Stavební spoření

"Stavebko" je evergreen českých rodičů a zřejmě každý mileniál si dnes pamatuje, jak mu rodiče oznámili, že mu bude končit stavební spoření, a tak dostane první větší obnos peněz. Když se bavíme o nějaké správě peněz v rámci větších finančních cílů či spoření na penzi, samozřejmě stavební spoření žádný smysl nedává. V rámci spoření pro děti ale jde minimálně o lepší variantu, než je spoření na běžný/standardní spořící účet.

Naprostá většina solidních poskytovatelů na tuzemském trhu vám díky státnímu příspěvku ve výši 10 % z vašeho vkladu (maximálně však 2000 Kč) plus garantovanému úroku z vkladu min. 1,0 % ročně v důsledku dokáže nabídnout roční zhodnocení vámi vložené částky o cca 3,5 %. Háček je ale v tom, že výnosy z vašich vkladů podléhají zdanění. Stát vám tak sice něco přispěje, ale vzápětí si zase trochu vezme zpět. Reálně tak lze počítat se zhodnocením spíš okolo 3 % ročně.

Jedinou zásadní nevýhodou stavebního spoření je skutečnost, že státní příspěvek, který je hlavním důvodem, proč tento finanční produkt může dávat smysl, je limitován. To znamená, že od určitého měsíčního vkladu (cca okolo těch 20 000 ročně, tedy zhruba 1700 Kč měsíčně) přestává jeho další navyšování dávat smysl. A za druhé je dobré zkontrolovat si, jak je to s poplatky za sjednání/vedení účtu. Někteří poskytovatelé (zejména banky) vám je odpustí, pokud již jste jejich klientem. Jinde vám poplatky odpustí, pokud si pojištění sjednáte na konkrétní částku (zpravidla 150 000 Kč) Online banky pak zpravidla poplatky rovněž neúčtují, pokud vše opět sjednáte výhradně online.

Každopádně když si projdete jednotlivé nabídky (díval jsem se na ČMSS, Monetu, Raiffeisen stavební spořitelnu, Modrou pyramidu, ČSOB, Buřinku a Komerční banku) a vyzkoušíte online kalkulačky, zjistíte, že podmínky jsou relativně všude stejné jen s tím rozdílem, že tu a tam můžete ušetřit 1500 Kč za poplatky. U většiny poskytovatelů se navíc dočtete, že vklady jsou pojištěny až do výše 100 000 eur.

2) Portu

I proti tradičním stavebním spořením dnes na tuzemském trhu cílí nabídka Portu, které od konce roku 2019 nabízí investiční účet pro děti. U něj se často všude zmiňuje roční poplatek ve výši 0,25 %, ale za mnohem důležitější bych považoval výhody, které tento účet nabízí oproti stavebnímu spoření.

Předně tady není žádný limitní státní příspěvek, ale máte možnost otevřít jednoduše investiční účet třeba hned po narození dítěte a přispívat mu tam až do 18 let, kdy se naspořené peníze automaticky stanou jeho majetkem. Účet zároveň umožňuje, aby na něj peníze kromě vás vkládali i další příbuzní.

Ale hlavně - při pohledu na tabulku očekávaných výnosů přímo na stránkách Portu zjistíte, že při spoření 1000 Kč měsíčně by vaše dítko mohlo mít v 5 letech na účtu 72 000 Kč, v 10 letech 173 000 Kč a v 18 letech 430 000 Kč. Anebo že při spoření 3000 Kč měsíčně po dobu 10 let nashromáždíte dítěti přes 520 000 Kč. Zhodnocení proudí z nízkonákladových akciových a dluhopisových portfolií a i díky většímu efektu složeného úročení rozhodně působí atraktivněji než v případě stavebního spoření. 

Opět je ale k tomuto produktu potřeba přistupovat primárně jako ke slušnému spořícímu účtu, který zároveň může plnit roli nějakého základního nástroje, na němž se postupně dítě může naučit, jak investování v praxi chodí a jak na spořené peníze působí zhodnocení. Ano, skrz tento produkt můžete ze svého potomka udělat do 18 i milionáře - spoření 3000 Kč měsíčně by mu dle Portu během 18 let mělo přinést téměř 1 300 000 Kč při vaší celkové investici 648 000 Kč, což vychází na průměrné roční zhodnocení asi 8 %, což rozhodně není málo.

3) Investování do indexového ETF

Do třetice tady mám možná maličko kontroverzní možnost, a to proto, že pojmout spoření pro dítě formou investování spořené částky do akciového trhu dnes působí i ve světle dvou předchozích možností stále spíš tak trochu jako tabu.

Na druhou stranu, pokud disponujete dostatečnými investičními zkušenostmi a daří se vám pravidelně investovat pro svou vlastní finanční budoucnost se slušným ročním zhodnocením, proč do tohoto procesu vlastně nezakomponovat i spoření pro vašeho potomka či potomky?

Zvlášť když akciový trh je zpravidla i při velmi konzervativním přístupu schopen přinášet výnosy řekněme okolo 10 i více %, jež jsou zkrátka s více méně jakýmikoli spořícími produkty mimo zmíněné Portu nesrovnatelné a co je hlavní - porážejí s přehledem inflaci. Ono totiž říct si, že by bylo fajn, kdyby vaše dítko mělo v 18 k dispozici třeba půl milionu korun, je jedna věc, ale jakou hodnotu těch 500 000 Kč za dalších 18 let bude mít, je mnohem podstatnější otázka.

Pokud dítěti navíc začnete spořit již od narozeniny, k 18. narozeninám nedostane jen potenciálně slušnou uspořenou částku, ale dostane akciové portfolio, jehož správu může teoreticky převzít a pokračovat v jeho budování během svého života. A netřeba snad dodávat, že ve 30 letech by se pak váš potomek mohl těšit ze stejného složeného úročení a zisků, jako někdo, kdo začal investovat ve 30 a nyní je mu 60.  Jinými slovy, darujete své ratolesti asi tu nejcennější měnu ve světě investování - investiční horizont, který se počítá již od jeho narození (tak brzy nezačal ani Buffett ?). Více si o pravidelném investování do akcii pro děti můžete přečíst tady.

Co se týče pravidelného investování, jsou největším potenciálním strašákem, na kterého si musíte dávat pozor, komise. Pokud totiž investujete každý měsíc drobnou částku s velkými poplatky, můžete si zcela zbytečně snahu zhodnocovat efektivně peníze sabotovat. Jedním z brokerů, který se ale pro tento typ investování díky svým nízkým poplatkům hodí, je třeba Degiro.

#deti #sporeni #osobnifinance #stavebnisporeni #banka #zhodnoceni #riziko #portu #detskyucet #pravidelnesporeni #pravidelneinvestovani #etf #indexovyfond #akcie #portfolio #financnigramotnost #investicnihorizont

Hodnocení: +48
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Všemi 3 způsoby dceři spořím... :-)

    +10
  • Nespořím dětem vůbec nic :-) Až budou velké, tak se chci rozhodnout, jestli jim dám byt, zaplatím svatbu nebo přenechám správu majetku :-) Prostě jsem to teď nechtěl řešit a přišlo mi efektivnější mít jednu hromádku než to rozdělovat na víc tak, aby to bylo v celku míň.

    +4
  • "spoření 3000 Kč měsíčně by mu dle Portu během 18 let mělo přinést téměř 1 300 000 Kč při vaší celkové investici 648 000 Kč, což ale vychází na průměrné roční hodnocení asi 2,77 %.". Nevím jestli rozumím správně vašemu sdělení, ale ta věta mi přijde zavádějící. 2,77% by bylo průměrné zhodnocení pokud bych zmíněných 648k investoval najednou. Ale pokud investuji 3000 měsíčně, vychází mi zhodnocení cca 8% ročně, tedy srovnatelně s uváděným příkladem investice do ETF, pokud budu opět investovat pravidelně 3000 měsíčně.

    +2
  • Investuji dětem přes fond Top Stock od ČS. Vstupni poplatek je 1,5% měsičně z investované častky a ter je 1,9%. Zhodnoceni za posledních 10 let 9.98% p. a. Myslíte, že bych měl přejit raději k něčemu levnějšímu. Jinak pan Hájek co fond vede mi příjde jako profík, myslíte, že na dlouhém horizontu vyjde portu, fondee atd.. lepe. Jinak jsem fakt amatet. Děkuji

    +1
    • @Misfits666  Pan Hájek profík nepochybně je. Chce to si vše spočítat. 10 % p.a. je fajn, ale 1,5 % měsíčně z investované částky zní jako hodně. Díval jsem se teď na ten fond a píší Vstupní poplatek 3,00 %, Správcovský poplatek 1,95 % a Celková nákladovost fondu 2,19 %. U Portu jsme se bavili o 7-8 %, ale pro děti mají poplatek snížený na 0,15 %, což je řádově méně. Takže ideálně kalkulačku a podívat se, co je pro váš kapitál výhodnější. Myslím si, že to Portu na tom nebude špatně. Na druhou stranu aktuálně trhy letí vzhůru, takže bych očekával, že pokud nepřijde nějaký kolaps, mohl by takový fond letos zvládnout s přehledem víc než 10 %.

      0
  • Co se týče stavebka, jen bych doplnila, že určitě je výhodnější nedržet dítěti stavebko celých např. 18 let, ale pracovat s ním po šesti letech - např. předplatit nové stavebko z cílové částky a 20 tis ročně použít jinak nebo vybrat cílovou částku, zainvestovat a pokračovat ve spoření na nové smlouvě.

     

    Co se týče Portu, máte někdo zjištěno, jak to je s předčasným výběrem peněz - zda musí souhlasit oba zákonní zástupci případně jestli u vyšších částek se řeší přes soud?

    +1
  • Super článek! 

    Portu je pro děti super, v 18 jim účet předám a ať si s ním naloží podle svého;) 

    ETF mám taky, ale pro sebe na důchod;)

    +1
  • a o takhle 4. způsob např. penzijko -akciový fond. 1000 Kč měsíčně, na to od státu 220 Kč příspěvek, je to sice podílový fond, ale max. výše poplatku je myslím 1% za správu, pokud se dítě rozhodně může vybrat 1/3 v 18 a pak může investovat dále a začít využívat výhodu daňového odpočtu od 1000 Kč výše, a pokud bude velká nutnost může penzijko předčasně ukončit  sice pak nedostane stání podporu, ale i tak to je zajímavá alternativa

    příklad 1000 Kč měsíčně po dobu 18 let, je 204 tis vlastní prostředky, 47 tis příspěvky státu a zhodnocení průměrně 4,33 % celkem v 18 letech 370 tis Kč (a je to počítáno s rozumných konzervativním zhodnocením)  a ty státní příspěvky tam udělají skoro 18 %

    -4
    • no samé minusy :), to že má někdo jiný názor mě nevadí, naopak, ale budu rád za informaci, proč to tak vidíte, co se Vám na penzijku nelíbí, důvody, proč byste to nezvolili,   to nás posune všechny dále..když dáte jen minus tak nevím co je za důvod :) díky

      +1
    • @davidBiza U DPS se zpravidla jedná o 1% poplatek ročně za správu a dalších 15% ročně ze zisku. Tyto hodnoty se můžou lišit, záleží na tom u koho je smlouva, ale +- budou kolem těchto hodnot. Dále tyto poplatky velmi rychle výrazně převyšují státní úspory, při částce 1000 Kč nelze odečítat od základu daně jako odečitatelnou položku. Platit více se nevyplatí.  Navíc tyto fondy zpravidla zaostávají za průměrem trhu. 

      Pasivní investování do nějakého ETF kopírující například S&P500 udělá s velkou pravděpodobností, za těch 18 let, větší průměrné zhodnocení. Minimum by mohlo být alespoň 10 let, ale spíš raději více. Historicky byly i delší období indexu S&P500 kdy byly výnosy nižší, spíš bych to viděl na 15+ let a výsledek bude zajímavější, než to DPS.

      +1
    • @praxlondrej díky za reakci, ano souhlas poplatek je tam vyšší nežu ETF, při 1000 Kč měsíčně na 10 let dělají příspěvky státu cca 20% z toho co člověk naspoří, to není málo, ano tyto fondy nyní zaostávali za vývojem trhu, ale především amerického, u které se nyní řeší jak je drahý, ale to je samozřejmě otázka, jaký bude vývoj US trhů a jaký výnos fondu, jak jste  psal, SP může klesat a dostat se zpět za 10 let, ale to samé fond..zhodnotit jak si kdo vedl, půjde pak až zpětně

      - přes jakého brokera chcete investovat - měsíčně, abyste neplatil žádný poplatek za nákupu jako je to u penzijního fondu (neberu to, že nakupuje přes nějakou platformu "zadarmo" ale při vysokém spreadu nákupu a prodeje...jestli máte tady nápad, jak tohle minimalizovat budu rád

      - jestliže budete nakupovat měsíčně ETF jak to uděláte z konverzí měn, každý měsíc měnit CZK do EUR nebo USD.. ? to za těch pár korun zaplatíte docela velký poplatek

      - protože se bavíme o měsíčním investování na 18 let, ne o tom, že má člověk ty peníze k dispozici a smění tedy velkou částku na začátku

      --takže podle mě náklady nákupu měsíčně /nebo vyšší díky spreadu/ a poplatky měsíčně za konverzi Vám udělají docela hodně i přesto že ETF má nízké poplatky

      --pokud by byla ETF v CZK a nákup zdarma i při malých částkách není co řešit

      -nebavíme se o jednorázovém velkém nákupu, pak jsou ETF jednoznačná

      --díky za reakci

      +1
  • Není náhodou 2) a 3) to samé? Portu=ETF, nebo mi něco uteklo?

    0
  • Důrazně varuji před zakládáním jakýchkoliv účtů na dítě. V tu chvíli je přestáváte řídit. Jako rodič byste vy měli rozhodovat, kdy dítěti peníze dáte, kolik mu jich dáte a jestli vůbec něco dostane. V praxi jsem to s nešťastnými rodiči řešila x-krát.

    Vzpomeňte si na dobu, kdy k výběru stavebka musel být souhlas opatrovnického soudu. A i dneska je to pro rozvedené páry problém. Je třeba souhlasu obou dvou rodičů a to se ne vždy povede. Vy si jste jistí, že se během dalších 18 let nerozvedete nebo že budete s bývalým partnerem/partnerkou schopni postupovat ve shodě?

    0
    • Na Portu můžete do 18 let dítěte peníze vybrat (pokud je dítěti nechcete dat) jen musíte doplatit poplatky.

      0
    • @MichalaC Moji klienti nechtějí dětem dávat tyto zásadní peníze v 18 letech. Spoří jim na studia, Erasmus, základ na bydlení atd. a to nastává ve věku 18+. A pak jako co? Fakt to zakládejte na sebe. Ušetřené poplatky za to nestojí.

      0
  • Dobrý den, celkem by mě zajímalo jak by jste se v mém případě situaci řešili. Dítě ještě nemám, ani manželku ani přítelkyni, ovšem pokud se mi poštěstí, tak bych rád zajistil pevný začátek i z finanční strany.Možná old school, ale krok č.1 beru jako bydlení, čili vlastní byt. To již mám vyřešené vlastnictvím menšího bytu v Praze (aktuálně v pronájmu). Ten pak buď prodá, nebo pronajímá a bude mít pasivní příjem, nebo v něm bude bydlet ...Ale další kroky, krom spoření např. na vedlejším účtu si nedokážu představit (předpokládám, že imaginárnímu dítěti se nedá založit ani jeden ze zvýše zmíněných nástrojů ani jeden). Nějak jsem nezkoumal, jestli by pak jedno z mých akciových portfolií se dalo převést na nového majitele -> máte s tím zkušenosti?Vskutku by mě zajímalo, jak byste se v mém případě k tomu postavili.Děkuji a přeji mnoho štěstí jak v osobním tak v investičním životě.

    0