8 minut čtení

Glosa: Online "gangy" retailových investorů si z akciových trhů dělají továrnu na bubliny

Minulý týden nám na akciovém trhu připravil další ukázku jednoho trendu, který se tam v posledním roce poměrně rozmohl. Jestli je dobrý, nebo špatný, posuďte sami. Je ale na místě o něm vědět a mít se před ním na pozoru.

Možná si ještě pamatujete, jak jsem na začátku roku dal GameStopu palec dolů jakožto společnosti s nejistou budoucností, která zkostnatěla u prodeje her v kamenném obchodu, zatímco ji dnešní herní trendy jako streaming, esport a digitální prodeje her tak trochu míjejí.

Tak pokud byste mě tehdy neposlechli a nakoupili si akcie $GME za tehdejších ani ne 20 dolarů, zřejmě byste dnes pořádně koukali. Zatímco text píšu, jejich hodnota je na 91 dolarech, jen dnes již stoupla o více než 40 % a od chvíle, co onen text vyšel, vzrostla o 353 %.

Ale ne proto, že bych přehlédl nějaký zásadní fundamentální fakt, který nyní z GameStopu udělal neodolatelný nákup celé Wall Street. Kdepak, celý tenhle masivní "short squeeze" paradoxně pochází z hlavy komunity zvané WallStreetBets, která sídlí na Redditu.

Kluci a holky asi sedí doma a nudí se, a tak čas od času podnikají hromadné, koordinované "loupeživé" výpravy na konkrétní akcie, které jsou schopni bez ohledu na to, že daná firma třeba stojí na pokraji bankrotu, vytáhnout do astronomických výšin. Loni se jim například podařilo zařídit výrazný růst akcií tehdy již zkrachovalé autopůjčovny Hertz a mají prsty rovněž v obrovských růstech akcií Plug Power, AMD, NIO či Tesla.

Je to vlastně spíš taková skupinka odhodlaných (a očividně i majetných) trollů, kteří se baví tím, že si tu a tam vyberou nějakou oběť nebo názor starších institucionálních investorů, které považují za "boomery" (nejčastěji někoho, kdo tvrdí, že určitá akcie nemá šanci růst, protože daná společnost za moc nestojí) a rozhodnou se mu ukázat, jak moc se ve své úvaze mýlí.

Tentokrát se obětí stal Andrew Left, hlavní editor známého shortujícího akciového aktivisty Citron Research, který si dovolil veřejně oznámit, že shortuje akcie maloobchodního amerického prodejce videoher GameStop. Tato informace se dostala na zmíněný subreddit, kde se uživatelé mezi sebou 13. ledna vzájemně vyhecovali, aby všichni vyrazili tyto akcie hromadně nakoupit a zároveň vyzvali i širší komunitu retailových investorů, aby se k nim přidali. Výsledkem byl růst o 57 % ještě tentýž den. A než trhy o den později 14. ledna uzavřely, dotáhla tato akcie svůj dvoudenní růst na 100 %

Left na to minulý týden zareagoval slíbením livestreamu, v němž by všem odhalil 5 důvodů, proč GameStop spadne zpět na 20 dolarů a proč jsou všichni, kdo ho zrovna nakupují, "hlupáci". To ale neměl dělat. Zažehl tím totiž další vlnu smluvených hromadných nákupů.

A jak už jsem zmínil výše, snaha vyhnat z tohoto titulu všechny možné prodejce se zvrhla v tak urputnou euforii, že dnes je akcie o více než 350 % výš. Ano, GameStop na začátku roku zareagoval na výzvu investičního aktivisty Ryana Cohena, zakladatele Cewhy, a umístila jej a další dva nové členy do svého představenstva - zřejmě ve snaze začít svůj byznys směřovat více do online prostředí.

To ale samo o sobě není žádnou zárukou toho, že se zkostnatělý byznys GameStopu, stojící dnes stále primárně na kamenných obchodech, dokáže svižně transformovat do digitálního prostředí a zároveň zde ve tvrdé konkurenci velkých hráčů uspět. Jinými slovy, jde o trestuhodně velkou bublinu, která dost možná jejím tvůrcům vynese hezký zisk, ale hromada naivních spekulantů, kteří letu ceny k nebesům neodolají, zřejmě přidělá nejednu vrásku.

Při dnešním pohledu do zmíněné Redditové komunity ale rychle dojdete k názoru, že tady o žádné fundamenty nebo racionální pohled na věc nejde:

 

"Tohle neprodám, dokud GME nebude aspoň za 1000 $!"

"Gratulace GME gangu!"

"Kdo se těší na pondělí?!"

"Sakra, přestaňte prodávat, kreténi!"

"To my jsme teď kapitáni!"

"Neprodávám! BB až na Měsíc!"

"Návod pro boomery říká, že bych za GME neměl dát víc než 7 $"

Hledáte-li zde nějakou smysluplnou analýzu, jste na špatném místě. Tady se nakupuje prostě proto, že kluci a holky můžou naštvat nějakého jednoho neznámého obchodníka, který jim nic neudělal.

Mimochodem, v případě Lefta a jeho Citron Research už nejde pouze o nějaký neškodný short squeeze. Left v pátek na svém novém, dočasném twitterovém účtu oznámil, že jeho společnost již nadále nebude zveřejňovat žádné komentáře týkající se společnosti GameStop. Ne proto, že by již nevěřili své investiční tezi, ale kvůli rozzuřenému davu, který tuto akcii aktuálně vlastní.

Dále uvedl, že tito euforičtí trollové během své nákupní horečky ještě bokem stihli údajně spáchat několik zločinů, mezi něž má patřit i "terorizování" jeho rodiny. Původní twitterový účet Citron Research se zároveň stal obětí hackerského útoku.

Sečteno a podtrženo, kdyby Left mohl, zřejmě by raději o GameStopu pomlčel. Možná jste si rovněž z názvu vláken na Redditu všimli, že tahle komunita aktuálně nepumpuje peníze jen do GameStopu, ale také do BlackBerry. Tam už se jim cenu akcií podařilo vyhnat o necelých 200 % a v době psaní tohoto textu je akcie jen za pondělní seanci v plusu o více než 44 %.

Davové chování, s kterým je dobré počítat

Vlastně ani nechci tuto novinku mezi retailovými investory hodnotit. Z jejich diskuzí nicméně vyplývá, že to žádní chytří ani zkušení investoři nejsou. Spíš to na mě působí jako skupina unuděných lidí, kteří zjistili, že když se jich sejde dostatečně velký počet, nepotřebují žádné akcie studovat, ale stačí, když se dohodnou, kterou akcii budou hromadně nakupovat a mohou si takto uměle vyrobit růsty v řádu stovek procent.

Zároveň si vychutnávají skutečnost, že si jejich chování všímají média a píše se o nich téměř všude. Dodává jim to pocit moci a kontroly nad trhy, což velmi pravděpodobně znamená, že budou mít chuť uchylovat se k podobným kaskadérským kouskům stále častěji. A zároveň věří, že jde o šanci, jak si společnými silami a hecováním všech okolo mohou vydělat pohádkové bohatství.

Byť s velkou pravděpodobností nejde o legální jednání, burzy na to zatím reagují pouze standardním způsobem. Tedy tak, že obchodování s akciemi GameStopu bylo minulý týden několikrát kvůli masivní volatilitě pozastaveno.

K něčemu podobnému však v relativně krátkém čase dochází již po několikáté, a tak si myslím, že jde o trend, o němž by dnes každý aktivní investor měl mít povědomí. Už jen proto, že pokud byste náhodou podobně jako někteří další analytici mimo Lefta došli rovněž k názoru, že GameStop za moc nestojí a nedej bože se ho pokoušeli shortovat, mohli byste se v posledním týdnu nehezky spálit.

Vědět o tom, že tyhle "retailové gangy" dnes existují a tu a tam nějakou akcii z nudy a chuti někomu zavařit nafouknou, se nicméně vyplatí, i když jste zrovna long. Jelikož tyhle výstřelky tak jako každý jiný short squeeze dříve či později končí tím, že si partička, která to celá začala, hromadně vybere zisky, což cenu akcie kvapem srazí zpět na původní hodnotu před tím, než davové šílenství započalo.

Toto chování bylo doposud známo spíš z drobnějších mimoburzovních trhů, kde se obchodují penny stocks. Loni se však naplno přesunulo i na větší společnosti s valuacemi v řádech miliard dolarů a dnes už jde o fenomén, který je chtě nechtě součástí burzovního dění.

Tak nevím, jestli se brzy nevyplatí nekontrolovat v rámci analýzy i tyto online trollovací komunity, aby se člověk ujistil, že se zrovna nechystají pohrát si zrovna s akcií, která ho aktuálně zaujala.

---

Jak se na tohle chování díváte vy? Vadí vám, nebo byste byli ochotní se s podobnou skupinkou na nějakém vyhroceném nákupu také svézt? Zároveň si říkám, co na takové pohyby asi říká vedení dotčených firem... a zda se akcionářů, kteří tuší, že tahle loď se možná brzy potopí, náhodou rovněž nezmocňuje chamtivost a chuť svůj podíl lukrativně prodat.

V důsledku to považuji mimo tištění peněz a velké vládní stimuly za další důvod, proč se dnes z shortování akcií stává stále větší tabu a stále rizikovější kratochvíle. Jak by se mi do shortu akcií moc nechtělo ani před 2 lety, dnes bych se do téhle disciplíny nepouštěl ani omylem. Nejen kvůli tomu, že většina trhů neustále roste a roste, ale vlastně zároveň nikdy nevíte, kdy se někde v nějakém online chatu partička pár stovek či tisíců investorů rozhodne, že si zpříjemní den a vám při tom čistě náhodou vypucuje obchodní účet.

#investovani #gamestop #shortsqueeze #citronresearch #andrewleft #reddit #wallstreetbets #euforie #trollove #glosa #bublina #blackberry