5 minut čtení

Za jak dlouhou dobu můžete vydělat prostřednictvím českých dividendových akcií milion korun?

České akcie jsou oblíbené zejména příjmovými investory, kteří je oceňují pro jejich pravidelnou a poměrně stabilní výplatu dividend. Nemůžete od nich očekávat výrazný růst hodnoty, pokud ale zvolíte vhodný mix, přinesou vám zajímavé zhodnocení.

Podíváte-li se na dlouhodobý graf indexu PX, neuvidíte příliš pozitivní obrázek. Index už opakovaně prokázal „schopnost“ propadnout se ruku v ruce s americkým trhem. Následné zotavení však není zdaleka tak silné.

To jsme mohli vidět v průběhu finanční krize v roce 2008-2009 a stejný scénář se opakoval i letos. Dlouhodobě tak index tvořený českými akciemi příliš neroste. Do značné míry za to však může štědrá dividendová politika českých akciových titulů, které odměňují své akcionářem výplatou nadstandardních dividend.

Je reálné očekávat, že vyděláte na českém akciovém trhu milion Kč?

Položená otázka je do značné míry relativní. Je samozřejmě utopií si myslet, že investujete na české burze 100 000 Kč a během pár let dosáhnete prostřednictvím dividend násobného zisku. Řekněme však, že investovaný milion korun by se vám mohlo podařit zdvojnásobit poměrně rychle.

Obecně proklamovaná pravda, že minulé výkony nejsou zárukou budoucích výnosů, samozřejmě platí. Hned několik titulů z pražské burzy však vykazuje poměrně stabilní dividendovou historii a je poměrně pravděpodobné, že ve výplatě dividend budou až na výjimečné roky, jako byl ten loňský (kdy banky na doporučení ČNB od výplaty dividend ustoupily), pokračovat i nadále.

Zaměřil jsem se tedy konkrétně na akcie, které v letech 2010–2019 vyplácely svým akcionářům nepřetržitě dividendy. Díky tomu, že je možné na grafech dohledat i tehdejší ceny, je možné poměrně přesně dopočítat dividendové výnosy jednotlivých akciových titulů.

Protože je počítáno s tím, že byly dividendové výnosy znovu reinvestovány, v tabulkách níže je uveden rovnou čistý dividendový výnos po 15% zdanění.

Na základě výše zmíněného kritéria byly zvoleny 4 akcie ze 4 různých odvětví, aby bylo dosaženo alespoň základní diverzifikace tohoto velmi koncentrovaného portfolia.

Původním záměrem bylo využít při výpočtech délky návratnosti, která nás zajímá, pravidla 72, které dobře funguje v případě, že počítáte s průměrnou návratností nějakého fondu, nebo ETF, které dividendy automaticky reinvestuje. V případě zmiňovaných akcií však nelze pravidlo jednoduše aplikovat, v průběhu času se měnila výše vyplacené dividendy i hodnota akcií. A právě změna v hodnotě akcií do výsledků výrazně promlouvá.

S využitím excelu a základních matematických operací však není problém se dobrat ke smysluplnému výsledku…

Pojďme se tedy podívat na 4 vybrané akcie konkrétně:

ČEZ

První akcií, která odpovídá zvoleným kritériím je ČEZ. Polostátní společnost za 10 let vykázala průměrný dividendový výnos 5,58 %. To vypadá velmi zajímavě. V průběhu času však hodnota ČEZu víceméně klesala. Investor, který by investoval v roce 2010 milion korun do akcií energetického giganta by tak vydělal pouze 80 000 Kč.

Zdroj dat: Fio banka & BCPP

02

Ani druhá zkoumaná akcie nedopadla z hlediska součtu kapitálových a dividendových výnosů příliš pozitivně. I přes průměrný roční dividendový výnos 7 % by díky klesající hodnotě akcií zhodnotil investor milion korun za 10 let pouze o 200 000 Kč.

Zdroj dat: Fio banka & BCPP

Komerční banka

3. akcií, které jsem se věnoval blíže, byla stálice na českém bankovním trhu Komerční banka. Ta přinesla akcionářům v průměru čistý dividendový výnos ve výši 4,48 %. Za 10 let došlo i k mírnému nárustu ceny akcií (v roce 2016 došlo ke splitu akcií Komerční banky v poměru 5:1). Investor by tak svůj milion korun zhodnotil o 800 000 Kč.

Zdroj dat: Fio banka & BCPP

Philip Morris

Zdaleka nejlépe pak ve srovnání s ostatními akciemi dopadl zástupce tabákového průmyslu Philip Morris. Nejenže se jeho cena za 10 let téměř zdvojnásobila, kromě toho také akcionářům vyplácel v průměru nejvyšší dividendu, na což se mu podařilo navázat i v loňském roce. Díky růstu hodnoty akcií a reinvestování dividend by investor více než ztrojnásobil původní investici.

Zdroj dat: Fio banka & BCPP

Slovo závěrem:

Ve výpočtech mohou být drobné nepřesnosti, ale jinak by vám výše uvedené tabulky měly poskytnout poměrně ucelený obrázek o tom, jak si vlastně české dividendové akcie dlouhodobě vedou. Velmi populární ČEZ v minulé dekádě nebyl právě trefou do černého a výnos z investice by ani nepokryl míru inflace.

Ačkoliv tak české akcie nabízejí velmi zajímavé dividendové výnosy, pokud je nakoupíte v nevhodnou dobu, nedostatečný růst jejich ceny může značně devalvovat výsledky vaší investice.

Ideální doba k nákupu panovala pravděpodobně mezi březnem a říjnem loňského roku. Přestože však došlo v závěru roku k částečnému zotavení českých akcií, stále se obchodují za poměrně zajímavé ceny. Je však třeba volit správně, bez důkladné analýzy se tedy neobejdete.

A za jak dlouho tedy můžete vydělat v úvodu zmiňovaný milion korun? Kdybyste investovali rovným dílem mezi zmiňované akcie, dosáhli byste zhodnocení 940 000 Kč za 10 let. Pokud byste tak nyní investovali na pražské burze zmiňovaný milion, myslím, že je poměrně reálné očekávat, že se vám v příští dekádě na dvojnásobek zhodnotí.  

#akcie #ceskeakcie #komercnibanka #philipmorris #investovani #dividendoveakcie #ceskyakciovytrh #indexPX #dividendy #dividendovyvynos #navratnost #prijmoveakcie

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jaký máte názor na kofolu, která od vstupu na burzu prakticky neustále klesá? Má (případně bude někdy mít) smysl ji koupit?

    +1
    • Kofoly jsem osobně koupil za 100k když byla za 225,- těsně před koncem nároku na dividendu. Tedy 4900,- dividenda skočila na účet a nyní je cena 270,- čili za mě ok. 

      Je věcí každého, jestli dané firmě věří ve smyslu budoucího vývoje a potenciálu, u Kofoly to vždycky bude sázka na vliv majoritního akcionáře pana Samarase.

      O Kofole hovoří podrobně Jindřich Pokora na YT na jeho kanálu Rozumný Investor.

      Utvrdil mě v mém názoru na Kofolu.

      Stejně tak jsem si ověřil můj názor na ČEZ.

      +1
    • @jakubKominek Kofolu úplně nesleduji, takže bych asi vařil z vody, což úplně nechci. Takže bych možná využil zmiňovaný YT kanál Jindřicha Pokory, kterého mimo jíné můžete sledovat i tady na Warengo. (@rozumnyinvestor)

      +1