Všichni milujeme, když je trh býčí a naše aktiva rostou. Jenže jak už to tak bývá, to nejde nikdy donekonečna. Již dnes je trh přehodnocený. Na mém investičním účtu již 10 dní po době roste neustále hodnota směrem nahoru. Je to velmi příjemné. Ale to je samozřejmě neudržitelné do nekonečna. Skutečný výkon americké ekonomiky poznamenané Covidem-19 neodpovídá těmto nárůstům, kromě toho jsou tu další faktory, které signalizují blízkou korekci. Jednak spousta investorů bude chtít včas vybírat nahromaděné zisky, které díky nárůstům získali (tak jako to udělali v září). Dále je tu faktor FED - nelze donekonečna tisknout peníze a chrlit záchranné balíčky. Stejně tak nejde držet úrokové sazby na nule, i když FED to chce vydržet až do roku 2023. Dříve nebo později propukne i inflace a budoucí úrokové sazby sníží výnosy.
Jak se to projeví na našich portfoliích?
Musíme počítat s poklesem hodnot našich akcií i ETF. Není to nic divného nebo nečekaného, není to žádná prohra, tyhle cykly probíhají po celá léta, jsou přirozené, nemělo by nás to tedy až tak vykolejit. Korekce může být 20-40%, v nepříznivých situacích i vyšší. To se doufám nestane. Pro ty, kteří mají uschovánu hotovost k investování, to bude výborná příležitost, jak nakoupit akcie levněji.
Jak tedy snížit dopady korekcí na naše portfolio? Dá se to vůbec ovlivnit?
Ano samozřejmě dá. O všem rozhoduje skladba vašeho portfolia. Ten, kdo ho staví pouze z růstových či hodnotových akcií, toho korekce postihne nejvíce. Ti, kteří mají např. polovinu portfolia postaveno z příjmových (dividendových) akcií, ti takovou vysokou škodu nezaznamenají. Proč? Poklesne sice i u nich hodnota aktiv, ale dividendy většinou i za korekcí zůstávají stejné. A protože u dividendových akcií nás zajímá především dividendový výnos než volatilita na ceně akcie, nic hrozného se zpravidla nestane - dividendy pobíráme ve stejné výši a po korekci se časem cena akcie vrátí k původní hodnotě. Ale i u růstových akcií se dá něco zachránit. Jsou obory velmi důležité, žádané. Dnes je to např. investice do surovin - měď, lithium - to bude vysoce žádané i při korekci, zde bych velké poklesy hodnoty akcií neočekával. Stejně tak je vysoce žádaný sektor polovodičů - bez nich totiž dnes nefunguje skoro nic. A již dnes automobilový sektor pociťuje nedostatek vyrobených čipů, čímž je brzděna výroba. Také korekce příliš neovlivňuje zdravotní sektor - biotechnologie, genomické akcie. Neříkám že vůbec ne. Ale tento typ akcií zpravidla sám o sobě neprodukuje přímé výnosy a je nadále žádán. A je tu ještě jeden sektor - spotřebitelský, kterého se korekce také výrazně nedotýkají. Protože jíst se musí pořád, léky potřebujeme pořád... Na druhé straně zpravidla, když padají ceny akcií, rostou hodnoty drahých kovů - především zlata...
Chcete-li tedy své portfolio chránit před vysokými poklesy v období korekcí, stavte portfolio smysluplně, trendově, spotřebitelsky a tak, aby následky korekcí byly co možná nejmenší.
#investovani #portfolio #trh #korekce #inflace #diverzifikace