Všichni milujeme, když je trh býčí a naše aktiva rostou. Jenže jak už to tak bývá, to nejde nikdy donekonečna. Již dnes je trh přehodnocený. Na mém investičním účtu již 10 dní po době roste neustále hodnota směrem nahoru. Je to velmi příjemné. Ale to je samozřejmě neudržitelné do nekonečna. Skutečný výkon americké ekonomiky poznamenané Covidem-19 neodpovídá těmto nárůstům, kromě toho jsou tu další faktory, které signalizují blízkou korekci. Jednak spousta investorů bude chtít včas vybírat nahromaděné zisky, které díky nárůstům získali (tak jako to udělali v září). Dále je tu faktor FED - nelze donekonečna tisknout peníze a chrlit záchranné balíčky. Stejně tak nejde držet úrokové sazby na nule, i když FED to chce vydržet až do roku 2023. Dříve nebo později propukne i inflace a budoucí úrokové sazby sníží výnosy.
Jak se to projeví na našich portfoliích?
Musíme počítat s poklesem hodnot našich akcií i ETF. Není to nic divného nebo nečekaného, není to žádná prohra, tyhle cykly probíhají po celá léta, jsou přirozené, nemělo by nás to tedy až tak vykolejit. Korekce může být 20-40%, v nepříznivých situacích i vyšší. To se doufám nestane. Pro ty, kteří mají uschovánu hotovost k investování, to bude výborná příležitost, jak nakoupit akcie levněji.
Jak tedy snížit dopady korekcí na naše portfolio? Dá se to vůbec ovlivnit?
Ano samozřejmě dá. O všem rozhoduje skladba vašeho portfolia. Ten, kdo ho staví pouze z růstových či hodnotových akcií, toho korekce postihne nejvíce. Ti, kteří mají např. polovinu portfolia postaveno z příjmových (dividendových) akcií, ti takovou vysokou škodu nezaznamenají. Proč? Poklesne sice i u nich hodnota aktiv, ale dividendy většinou i za korekcí zůstávají stejné. A protože u dividendových akcií nás zajímá především dividendový výnos než volatilita na ceně akcie, nic hrozného se zpravidla nestane - dividendy pobíráme ve stejné výši a po korekci se časem cena akcie vrátí k původní hodnotě. Ale i u růstových akcií se dá něco zachránit. Jsou obory velmi důležité, žádané. Dnes je to např. investice do surovin - měď, lithium - to bude vysoce žádané i při korekci, zde bych velké poklesy hodnoty akcií neočekával. Stejně tak je vysoce žádaný sektor polovodičů - bez nich totiž dnes nefunguje skoro nic. A již dnes automobilový sektor pociťuje nedostatek vyrobených čipů, čímž je brzděna výroba. Také korekce příliš neovlivňuje zdravotní sektor - biotechnologie, genomické akcie. Neříkám že vůbec ne. Ale tento typ akcií zpravidla sám o sobě neprodukuje přímé výnosy a je nadále žádán. A je tu ještě jeden sektor - spotřebitelský, kterého se korekce také výrazně nedotýkají. Protože jíst se musí pořád, léky potřebujeme pořád... Na druhé straně zpravidla, když padají ceny akcií, rostou hodnoty drahých kovů - především zlata...
Chcete-li tedy své portfolio chránit před vysokými poklesy v období korekcí, stavte portfolio smysluplně, trendově, spotřebitelsky a tak, aby následky korekcí byly co možná nejmenší.
#investovani #portfolio #trh #korekce #inflace #diverzifikace
Dobrý den Stanislave, chtěl bych radu kam byste investoval 100 000 Kč, spíše konzervativním způsobem, sice menší výnos, ale malé riziko. Rozmýšlím se mezi ETF typu S&P 500, $SWDA a nebo akciemi s vyšším dividendovým výnosem jako je AT&T, ExxonMobil, AGNC, NRO, AbbVie, PSEC. Jakou strategii byste volil vy? :) Děkuji za odpověď.
Svou obchodní strategii si musíte zvolit sám. Každý z nás uvažuje jinak, má jiné priority. Já mohu hovořit pouze za sebe. Já bych těch 100.000 Kč rozdělil zhruba na 2 poloviny. Jednu polovinu bych investoval do růstových akcií či ETF, druhou polovinu do příjmových akcií (zde třeba AGNC, PSEC - chtěl bych výnos +7 a více %). U růstových akcií je vše otázkou vaší odvahy a ochotou něco riskovat. I zde můžete 50.000 Kč rozdělit na 2 poloviny a první investovat bezpečně, ale s menším výnosem např. do SPY (udělá vám jistě výnos kolem 8-13%), u druhých 25.000 Kč bych investoval do více růstových produktů, já osobně mám rád sektorové ETF, čili třeba robotizace, čistá energie, cloud, blockchain. I zde je třeba diverzifikovat a raději investovat do více fondů - 4-8 není špatné číslo. Nejúspěšnější fondy najdete např. zde: https://www.justetf.com/en/find-etf.html?groupField=none&sortField=yearReturnEUR&sortOrder=desc
Protože jste zjevně začátečník, zatím vše sledujte a studujte, přímo do akcií se zatím raději nepouštějte, to už vyžaduje znalost trhu a mohl byste prodělat. To neplatí u příjmových akcií - to jsou také konzervativní produkty, zde jste volil dobře ( AGNC, PSEC ). Obě v portfoliu mám a jsem s nimi velmi spokojený - generují mi slušný pasivní příjem.
@Stan1000 Dobře, děkuji moc :), jen se ještě zeptám, doporučil byste investovat celou částku najednou, nebo raději po částech, abych rozložil riziko, tak třeba udělat 10 nákupů po 10 000 Kč. Děkuji za odpověď :).
No pokud se budete řídit mou radou, budete v podstatě investovat do dvou dividendových akcií, a několika fondů... Není důvod čekat, utíkají vám peníze... A zkuste každý měsíc něco ušetřit a přikoupit..
@Stan1000 Dobrá, děkuji :) neboť se mi zdálo celkem nepraktické dělat každý měsíc xxx obchodů a za každý obchod platit u LYNXu 5$ tudíž bych při investici 10 000 měsíčně platil jen 1000 kč za poplatky.. :D Rozhodl jsem se tedy investovat do SPY + ETF(robotizace, čistá energie, blockchain, cloud, výroba baterií, autonomní automobily) + příjmové akcie jak již zmíněné AGNC, PSEC, tak i FCRD, ICMB, GEO, PBA, PAA
PAA vynechte, je to společnost L.P., tam je to velmi komplikované s daněmi...
@Stan1000 Dobře :), děkuji za rady
@Stan1000 Stanislave, ještě se vás zeptám jestli je podle vás dobrá doba na investování do SPY ? Když S&P 500 je teď na svém maximu, tak zda nepočkat pár měsíců na korekci..
A vy víte, zda neprolomí hranici maxima a nebude stoupat dále? Trh se nechová vždy logicky. Někdy i skvělé akcie jsou v červených číslech. Snažíte se časovat trh, to většinou nedopadne dobře nebo o část zisku přijdete. Zkuste myslet více dopředu... Např. takto: SPY ročně narůstá kolem 8-15%. Jsme na začátku roku... Pokud ho koupím dnes, pravděpodobně na konci roku budu odměněn zmíněným nárůstem 8-15%.... Pokud budu čekat na korekci, třeba půl roku a on mezitím SPY prolomí horní hranici a vystoupá o 10%, tak ho koupíte později a váš roční nárůst bude už třeba jen 4%... Snažte se více investovat a méně spekulovat. Tím neříkám nehlídat ceny - někdy se opravdu velmi vyplatí nákupy při dočasných poklesech. Např. kdo využil loňských březnových covidových poklesů, hodně vydělal. Ale to bych řešil právě při těch poklesech - bude-li vhodná konstelace, rád přikoupím nebo nakoupím, ale na poklesy bych nečekal... Ani loni nikdo nečekal, že dojde ke covidovým poklesům cen akcií, jen toho někteří investoři úspěšně využili...
@Stan1000 Zdravím Stanislave. Mám dotaz ohledně dividendových akcií AGNC, PSEC. To že cena akcií dlouhodobě klesá při výběru neřešíte? Když nakoupím akcie a jejich cena klesne na polovic, tak je ponížena i výše dividendového příjmu vhledem k objemu. No a konec konců se to samé stane i s hodnotou majetku. Díky.
@Jan100 Není to tak úplně pravda. Dividendové výnosy u podobných firem a uzavřených fondů bývají pevné, nezávisle na pohybu ceny akcie. Pouze pokud dojde k výrazné změně ceny akcie, upraví se pevná dividenda. Ověřit si to můžete třeba zde: https://finance.yahoo.com/chart/AGNC#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-- Na yahoofinance.com když si zadáte požadovanou akcii a otevřete si full screen grafu vývoje akcie, dole vidíte čtverečky, jaká dividenda a kdy se vyplácí (kdy o ní bylo rozhodnuto - výplatní den se může lišit). Tam také vidíte, že AGNC vyplatil 3x 0,16 USD, dále dividendu z důvodu poklesu ceny akcie upravili na 0,12 USD a tuto cenu už drželi pevně až do současnosti. Čili vidíte, že dividendový výnos je v podstatě pevný (akcie má určitou volatilitu, ale výnos je stále stejný, pouze došlo jednou k úpravě, protože Covid na jaře výrazně zasáhl do hodnoty akcie jako takové. Dále i když se cena akcie různě mění, výnos je již stálý.
@Stan1000 Rozumím tomu, že firma je schopna udržovat stále stejnou výši dividendy. Tedy v procentech a k aktuální ceně. Je potřeba ale zvážit jiné riziko. Příklad: Protože jsem chlapec štěstěny, zakoupil jsem v roce 2012 tyto akcie kvůli vysoké dividendě. Řekněme za 100 000 dolarů, ať se to lépe počítá a za cenu 35 dolarů( 2857 kusů). Za posledních 8 let kurz této akcie klesl o více než 50% To znamená, že v tuto chvíli je hodnota mé investice necelých 50 000 dolarů. Firma vyplácí 10% dividendu.To je, dejme tomu aktuálně těch 4x 0.16. Je vyplaceno tedy 1827dolarů za rok. Moje investice 100 000 dolarů je aktuálně zhodnocována 1.8% Můžeme započítat reinvestici dividend, ale myslím, že nás to moc nevytrhne. Navíc, když chceme pasivní příjem, může se stát, že vyplacené dividendy budeme muset spotřebovávat.
@Jan100 Tak samozřejmě každé investování má svá rizika. Loni v lednu např. nikdo z nás nečekal radikální březnový pokles trhu způsobený koronavirem. Ale tento pokles postihl všechny - nejen držitele dividendových akcií. Ty růstové byly také velmi postiženy. Tak to prostě na trhu někdy chodí. Za normálních okolností se volatilita pohybuje u těchto společností jen v mírném pásmu, proto nás moc netrápí, více nás zajímá dlouholetý pasivní výnos přes 8%. V podstatě nám investici za 13 let zaplatí a dále již jen vyděláváme. Na druhé straně dnes se tyto dividendové akcie pomalu vrací k původním hodnotám. Ale jak píšete, může se i stát, že na investici proděláte nebo dočasně proděláváte, taková je už burza... Útěchou vám může být, že tato akcie rozhodně nekrachuje a i když poklesla podle vás na 50%, stále je schopna generovat slušné dividendy a na původní hodnoty se může zpětně vypracovat. Průšvih by byl zejména v okamžiku krachu takové společnosti... To tady ale myslím nehrozí...
@Jan100 Z těchto důvodů já neinvestuji pouze do jedné dividendové akcie či fondu. Mám takových akcií kolem 15, takže pokud by se jedné nedařilo, ostatní to dohoní. Je to stejné, jako když se v ETF nedaří některé akcii - fond to také nijak výrazně neohrozí. Doporučuji tedy rizika rozprostřít do více akcií.
Dobrý večer, zajímalo by mě jaké obchodní platformy používáte nebo které jsou dle Vás lepší a proč. Děkuji a přeji příjemný zbytek večera
To já moc nemohu posoudit, používám LYNX a tam jsem spokojený, s ostatními osobní zkušenost nemám, to se zkuste zeptat spíš ostatních...
Já bych jen poupravil tvrzení, že FED donekonečna tisknout může :) Máte pravdu, že sazby na nule do roku 2023 nejspíše uvidíme. Úrokové sazby jsou velmi pomalým nástrojem, kde je určitá setrvačnost, proto Powell prvně sáhne na objemy měsičních nakupů dluhopisů. Stejně jako Janet Yellen.
Tak samozřejmě teoreticky může tisknout peníze donekonečna, ale to se samozřejmě nestane, peníze by ztratily hodnotu...
Můžu se Vás zeptat, zda investujete pouze do akcií a, pokud jsem správně pochytil, do nemovitostních fondů nebo také např. i do obligací?
Jinak k tématu článku. Když jsem začal investovat primárně na pravidelné bázi do ETF, bylo celkem zřejmé, že nenakupuji ve chvíli, kdy je trh zrovna úplně dole. Proto jsem začal z částky, kterou jsem si pro pravidelné investice určil, dávat určitou část bokem s tím, že 1) budu mít určitou hotovost pro případné nákupy akcií ve slevě a 2) o tu rozdílovou částku, navýším pak od určitého momentu i pravidelné investice, až to jednou "dropne".
V hlavě mi tahle strategie dává smysl, tak snad ho pak bude dávat i na investičním účtu :-) Investiční horizont můžu ještě počítat v dekádách, tak by mi leccos mohlo ještě projít :-)
Obligace neboli dluhopis... Měl jsem 3, jeden mi vyplatili nyní v prosinci, další mi končí v červnu, ten poslední až za 5 let. Do nemovitostních fondů až tak neinvestuji (to vás možná matou ty měsíční dividendy), více investuji do uzavřených fondů s pevným výnosem (to pokud se týče o příjmové akcie). Nejvíce tedy investuji do příjmových a růstových akcií, ale mám i několik ETF.
Zrovna dnes jsem se zkušenějším (a mnohem majetnejším známým) řešil nákup dividendovych akcií. On se zaměřuje hlavně na cz trh, tedy čez, o2, mmb. Víceméně mi nedoporučil řešit dividendové akci pokud si nemohu dovolit investovat vyšší sta tisíce. Je pravda, že investice řekněme 20k do akcií ČEZ, při ceně 550,- a divi 34 Kč se jeví jako úsměvná, ale všichni přece nemáme tak vysoký základ pro vstup do dividendového světa. Jaký je Váš názor? Děkuji p.s. Aktuálně jsem velkou část vložil do etf, zbytek mám na stavebku + penzijní připojištění v dynamickém pilíři, proto bych rád část vložil do dividendovych akcií
Podle mne je lepší investovat do takových akcií, které vyplácejí měsíční dividendy. Ty pak můžete 12x do roka reinvestovat do dalších měsíčních dividendových akcií a příjem se vám zvýší 12x do roka...
Ještě jsem nezmínil možnost zvýšit daně na příjem z kapitálu, což ostatně Biden avizoval. K tomu nedojde dokud se HDP nevrátí ke stabilnimu růstu. Já část růstových akcií prodávám ve chvíli, kdy se věci začnou vracet do normálu.
Toto jsou spíše sekundární následky, smyslem článku bylo především upozornit na to, aby investoři stavěli svá portfolia i s určitými obrannými prvky... Aby v portfoliu měli i příjmové akcie, stejně jako nějaké spotřebitelské...
Dobrý večer. Děkuji za článek. Osobně se domnívám, že dokud nepomine covid, tak trh poroste z důvodu dalších stimulů. Návíc dokud lodé tráví čas doma, baví se sazením na akciovém trhu. You tube je doslova zaplaven videi milénialů, z kterých se stali přes noc investičními experty. Jakmile bude po covidu, a přijde čas vrátit se do práce, tak si v USA uvědomí, že jim stouply náklady na obsluhu úroků na 20% HDP. Poté začnou řešit co s tím. Jsou dvě možnosti, 1, snížit náklady, což se nestane, 2, FED odpustí část dluhu - to nikoho bolet nebude, jelikož fin. vytvořily a nikomu chybět nebudou, 3, Nechat dluhy umazat inflací. Osobně sázím na inflaci. Ostatně i předseda FED se vyjádřil v tom smyslu, že chce inflaci po několik let nad dvě procenta. Já sázím na inflaci. Proto jsem koupil do portfolia několik titulů, které by mě měli ochránit před inflací. Otázka je, co se stane, když se inflace nedostaví a HDP bude stagnovat. Pak nezbyde nic jiného, než odpuštění dluhu. Každopádně dokud se tisknout fin, tak si budu užívat jízdu.