S důchodem od státu si díky demografickým změnám v populaci v budoucnu pravděpodobně nevystačíte, proto je třeba se na budoucnost připravovat, abyste během penze mohli čerpat ještě další dodatečný příjem z vlastních zdrojů.
Proto se často zdůrazňuje, aby lidé v produktivním věku začali na svém důchodovém fondu aktivně pracovat. Na jakou částku byste měli cílit? Obecně se radí cca 10násobek vašeho příjmu na konci pracovní kariéry, případně můžete k výpočtu přistoupit více exaktně a dopracovat se sami ke konkrétní částce. Snadný návod, jak na to, najdete tady: Jak nejlépe využít 5 minut svého času? Odpovězte si na tyto otázky související s vaším odchodem do důchodu.
Co když vám už je přes 40 a přišli jste po krátké revizi svých financí na to, že za dosažením svého důchodového cíle výrazně zaostáváte? Jaké dvě věci můžete podniknout, abyste odvrátili hrozící problémy v penzi?
1. Investujte dostatečně agresivně
Říkáte si, že pokud vám ve vašem penzijním fondu schází úspory, je na místě zvýšit množství odkládaných peněz? To je určitě vhodný postup.
Řekněme ale, že pokud momentálně odkládáte stranou na důchod 5 000 Kč měsíčně, je to proto, že si prostě více odložit stranou dovolit nemůžete. Můžete-li se ještě zbavit nějakých pravidelných měsíčních výdajů, určitě zvyšte částku, kterou odkládáte.
Ale mnoho lidí šetří, jak nejvíce může, a přesto nyní zjistilo, že jejich důchodové úspory zatím nevyrostly, tak jak by měly. Možná budete muset udělat důležité rozhodnutí a vystoupit ze své komfortní zóny.
Co si pod tím máte představit? Pokud investujete peníze prostřednictvím penzijního připojištění, velkou část vašich investic tvoří dluhopisy nebo je nedej bože schraňujete na spořícím účtu, měli byste zauvažovat o změně. Pokud vám je například 45, zbývá vám do důchodu stále 20 let a v takovém případě je vhodné většinu vašich úspor a investic držet v akciích.
Portfolio s výrazným podílem akcií vám může přinést klidně dvojnásobný výnos oproti penzijnímu připojištění, přestože budete investovat do stejných aktiv, jako váš dynamický účastnický fond.
Zauvažujme tedy nad tím, že vám zbývá do důchodu 20 let a vy předpokládáte, že budete v příštích dvou desetiletích schopní pravidelně investovat 5 000 Kč měsíčně. Budete-li se i nadále držet vašeho konzervativního spoření a dosáhnete zhodnocení 2 % ročně, budou mít vámi zainvestované peníze v roce 2040 hodnotu 1 458 000 Kč.
Pokud se však rozhodnete pro agresivnější investování prostřednictvím akciových investic a dosáhnete na zhodnocení 7 % ročně, vaše investice vzrostou o milion více.

2. Odložte plánovaný odchod do důchodu
Nikomu se asi pracovat déle nechce, takže se nebude jednat o moc populární opatření, ale uvědomte si, že lidé se dožívají stále vyššího věku a dnešní šedesátníci mají formu dřívějších čtyřicátníků. I kdybyste odložili odchod do důchodu třeba o 5 roků, můžete před sebou mít stále řadu pěkných let v penzi.
S odloženým odchodem do důchodu získáte více času na vybudování důchodových úspor, vaše investice se budou moci déle agresivně zhodnocovat a díky tomu může i každý odložený rok představovat významný rozdíl, jak můžete vidět v tabulce níže.

Pokud vám zní myšlenka odloženého odchodu do důchodu příšerně, kvůli vašemu současnému zaměstnání, popřemýšlejte o změně. Můžete začít pracovat sami na sebe. Pokud vás práce baví a máte za sebou dlouholetou praxi, je pravděpodobné, že budete ve svém oboru odborníkem – staňte se konzultantem na volné noze, jestli už nemůžete svého nadřízeného vystát.
Nakonec vás práce na volné noze může bavit natolik, že u ní budete chtít zůstat na částečný úvazek i v důchodovém věku, čímž navýšíte svůj penzijní příjem…
---
Je jasné, že abyste mohli odejít s klidem do důchodu, je třeba disponovat solidními úsporami a pokud nejste spokojení se současným stavem, namísto výmluv proveďte změny. Přehodnocení investiční strategie nebo změna zaměstnání za něco více naplňujícího vám může pomoci, abyste své úspory maximálně navýšili.
#duchod #odchoddoduchodu #investovani #akcie #dluhopisy #penzijnipripojisteni #duchodovyfond #uspory #sporeni #penze #zhodnoceni