13.01.2021 5 minut čtení

Jste nespokojení s výší vašich důchodových úspor? Udělejte tyto dvě věci

Pokud jste si dělali revizi vašich osobních financí a dospěli jste k názoru, že na tom nejsou vaše důchodové úspory tak, jak by měly, začněte problém řešit okamžitě. Máte přinejmenším dvě možnosti.

S důchodem od státu si díky demografickým změnám v populaci v budoucnu pravděpodobně nevystačíte, proto je třeba se na budoucnost připravovat, abyste během penze mohli čerpat ještě další dodatečný příjem z vlastních zdrojů.

Proto se často zdůrazňuje, aby lidé v produktivním věku začali na svém důchodovém fondu aktivně pracovat. Na jakou částku byste měli cílit? Obecně se radí cca 10násobek vašeho příjmu na konci pracovní kariéry, případně můžete k výpočtu přistoupit více exaktně a dopracovat se sami ke konkrétní částce. Snadný návod, jak na to, najdete tady: Jak nejlépe využít 5 minut svého času? Odpovězte si na tyto otázky související s vaším odchodem do důchodu.

Co když vám už je přes 40 a přišli jste po krátké revizi svých financí na to, že za dosažením svého důchodového cíle výrazně zaostáváte? Jaké dvě věci můžete podniknout, abyste odvrátili hrozící problémy v penzi?

1. Investujte dostatečně agresivně

Říkáte si, že pokud vám ve vašem penzijním fondu schází úspory, je na místě zvýšit množství odkládaných peněz? To je určitě vhodný postup.

Řekněme ale, že pokud momentálně odkládáte stranou na důchod 5 000 Kč měsíčně, je to proto, že si prostě více odložit stranou dovolit nemůžete. Můžete-li se ještě zbavit nějakých pravidelných měsíčních výdajů, určitě zvyšte částku, kterou odkládáte.

Ale mnoho lidí šetří, jak nejvíce může, a přesto nyní zjistilo, že jejich důchodové úspory zatím nevyrostly, tak jak by měly. Možná budete muset udělat důležité rozhodnutí a vystoupit ze své komfortní zóny.

Co si pod tím máte představit? Pokud investujete peníze prostřednictvím penzijního připojištění, velkou část vašich investic tvoří dluhopisy nebo je nedej bože schraňujete na spořícím účtu, měli byste zauvažovat o změně. Pokud vám je například 45, zbývá vám do důchodu stále 20 let a v takovém případě je vhodné většinu vašich úspor a investic držet v akciích.

Portfolio s výrazným podílem akcií vám může přinést klidně dvojnásobný výnos oproti penzijnímu připojištění, přestože budete investovat do stejných aktiv, jako váš dynamický účastnický fond.

Zauvažujme tedy nad tím, že vám zbývá do důchodu 20 let a vy předpokládáte, že budete v příštích dvou desetiletích schopní pravidelně investovat 5 000 Kč měsíčně. Budete-li se i nadále držet vašeho konzervativního spoření a dosáhnete zhodnocení 2 % ročně, budou mít vámi zainvestované peníze v roce 2040 hodnotu 1 458 000 Kč.

Pokud se však rozhodnete pro agresivnější investování prostřednictvím akciových investic a dosáhnete na zhodnocení 7 % ročně, vaše investice vzrostou o milion více.

 

2. Odložte plánovaný odchod do důchodu

Nikomu se asi pracovat déle nechce, takže se nebude jednat o moc populární opatření, ale uvědomte si, že lidé se dožívají stále vyššího věku a dnešní šedesátníci mají formu dřívějších čtyřicátníků. I kdybyste odložili odchod do důchodu třeba o 5 roků, můžete před sebou mít stále řadu pěkných let v penzi.

S odloženým odchodem do důchodu získáte více času na vybudování důchodových úspor, vaše investice se budou moci déle agresivně zhodnocovat a díky tomu může i každý odložený rok představovat významný rozdíl, jak můžete vidět v tabulce níže.

 

Pokud vám zní myšlenka odloženého odchodu do důchodu příšerně, kvůli vašemu současnému zaměstnání, popřemýšlejte o změně. Můžete začít pracovat sami na sebe. Pokud vás práce baví a máte za sebou dlouholetou praxi, je pravděpodobné, že budete ve svém oboru odborníkem – staňte se konzultantem na volné noze, jestli už nemůžete svého nadřízeného vystát.

Nakonec vás práce na volné noze může bavit natolik, že u ní budete chtít zůstat na částečný úvazek i v důchodovém věku, čímž navýšíte svůj penzijní příjem…

---

Je jasné, že abyste mohli odejít s klidem do důchodu, je třeba disponovat solidními úsporami a pokud nejste spokojení se současným stavem, namísto výmluv proveďte změny. Přehodnocení investiční strategie nebo změna zaměstnání za něco více naplňujícího vám může pomoci, abyste své úspory maximálně navýšili.

#duchod #odchoddoduchodu #investovani #akcie #dluhopisy #penzijnipripojisteni #duchodovyfond #uspory #sporeni #penze #zhodnoceni

Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Nejlépe zdechnout při odchodu z fabriky poslední den před nástupem do důchodu. Toť splněny sen naší země a kapitalisty. Nejekonomičtější je před důchodem vyloupit banku.

  0
  • a hlavní problém je podle vás v nevzdělané populaci, která je schopná nabídnou pouze levnou práci bez přidané hodnoty nebo máte problém s kapitalismem?

   +3
  • @PatrikKudlacek Tento systém je opravdu velmi špatný, je potřeba měl by se zavést 2 pilířový systém, kdy ti co nemají dostatečnou finanční gramotnost budou odvádět států takovou část mzdy aby jim to zaručilo důstojný život. Druhá část obyvatel by nepřispívala do systému vůbec nic, tím pádem by se opravdu museli postarat o to z čeho budou žít. (Jejich problém pokud nebudou mít z čeho) . K tomu našemu českému pseudo kapitalismu- kdo si pořádně nenakradl v 90tých letech je dnes rozjíždění byznysu velmi těžké sám jsem to párkrát zkusil, kde mohli mě okradli kde mohli neplatili takže legálně toho moc u nás provozovat nejde.

   0
  • @dAVIDsubert1995 ...no problémem našeho důchodového systému spočívá v tom, že byl zaveden za první republiky a od té doby se nezměnil. Akorát, že se tehdy lidé dožívali nižšího věku a navíc byl mnohem vyšší podíl pracovníků v produktivním věku než brzy bude u nás...pro nás mladší a zodpovědné a jak píšete finančně gramotné to problém není, protože budeme na stáří zajištění ze svého. Problém to je ale pro generaci 50+... 

   vaše řešení...nevím, problémem je, že moje sociální pojištění hradí důchody dnešních penzistů, ale kdyby mi nyní řekli, že nemusím odvádět nic a mám se o sebe postarat sám tak bych věděl co s těmi 30% superhrubé mzdy dělat :-D ale nevím, co by dělali důchodci...ale my asi penzijní reformu nevyřešíme...

   +1
  • @PatrikKudlacek To je stale spatne ohrana pisnicka. To se mylite. Vy nic nehradite na duchodce, tak nelzete. Ten duchodce - 20/30/40/50 let ukladal penize ze sve vyplaty do pojisteni. V dobe odchodu do duchodu by tedy rad aspon dostal cast te platby. Jestlize je stat diky politikum zproneveril cili hezky cesky rozkradl, aby sanoval podniky ceskych pseudokapitalistu (banky, kampelicky, pobidky atd atd) uz vina duchodce neni. Opet tim pouze mladi rozdmychavaji tema proti starym. Mlady zatim nedokazal nic - nevydelal statu na danich, nic nevyrobil, nic nepostavil. Navic lide vyrustajici za bolsevika nemeli sanci si SPORIT. Stat je bohate zabezpecil. A bankovky byly este stale kryte zlatom. To skoncilo par let po revoluci.

   0
  • @rpavelka pod jiným článkem jste mi psal o důležitosti kritického myšlení, tak se kriticky zamyslete nad sebou a podívejte v prvé řadě na to, jak funguje český důchodový systém, kdy byl zrušený zlatý standard apod.. další vaše komentáře nemám důvod ani povinnost komentovat... přeji pěkný den a trochu méně kyselosti do toho života...

   +2
 • Dobrý den, bod 2. je mírně zavádějící, protože je dobré odejít do starobního důchodu včas a přitom i nadále pracovat.😉

  0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky