5 minut čtení

Apple a Hyundai pripravujú výrobu spoločného elektroauta

Na prvý pohľad možno zvláštne spojenie, no na druhý pohľad existujú logické dôvody, prečo spoločnosti k takémuto kroku pravdepodobne pristúpia. Prečítajte si odpovede Tomáša Vranku na túto tému pre Hospodárske Noviny.

1. Prečo sa Apple púšťa do súboja o elektrické vozidlo? Má know-how, ktoré môže Hyundaiu ponúknuť?

Apple je spoločnosť, ktorá nemá síce skúsenosti s výrobou vozidiel, avšak o tomto zámere firmy sa špekuluje už niekoľko rokov. Pred nedávnom unikla na verejnosť informácia, že sa spoločnosť Tesla pred pár rokmi ponúkla sama na odkúpenie, čo však Apple odmietol. Apple už dávno nie je iba spoločnosťou predávajúcou smartfóny, ale hľadá aj rôzne iné zdroje príjmov. Firma má v hotovosti stovky miliárd USD, ktoré môžu v kombinácii so silnou značkou, ktorú Apple nepochybne má, prilákať zákazníkov a vytvoriť nové zdroje príjmov. Elektromobily sú okrem iného aj o konektivite, multimediálnych možnostiach a podobne a Apple je v tejto oblasti popredným svetovým hráčom. Taktiež by tu mohli zavážiť skúsenosti Apple s vývojom batérií, rôznych senzorov (napríklad Lidar, ktorý používajú nové Pro iPhone a iPady), aj keď ich firma zatiaľ využívala iba pre malú elektroniku.

 

2. Prečo práve Hyundai – nebolo by výhodnejšie spolupracovať napríklad s Teslou alebo inou americkou automobilkou?

Nám kombinácia Tesla a Apple absolútne nejde dokopy. Apple je známy svojim perfekcionizmom, ktorý sa týka aj spracovania materiálov. Tesla má však dlhodobo problémy s kvalitou samotnej výroby a veľakrát posiela zákazníkom autá, ktoré majú množstvo technických problémov, zatiaľ čo Apple ladí aj najmenšie detaily. Prienik týchto dvoch filozofií si úprimne nevieme v praxi predstaviť. K tomu sú tu ešte dve dominantné osoby manažérov – Tima Cooka z Apple a Elona Muska z Tesly, ktorí majú na túto tému odlišné názory a zrejme by boli ako dvaja kohúti na jednom smetisku. Kórejské automobilky urobili za posledné dve dekády obrovský pokrok, dosahujú vysokú kvalitu spracovania a sú po technickej stránke z hľadiska filozofie pre Apple zrejme lepším produktom.

 

3. Akcie kórejskej automobilky zareagovali prudkým rastom, prečo?

Hyundai by v prípade spolupráce získal silného finančného a marketingového partnera, ktorý si môže dovoliť pýtať za svoje produkty viac, ako konkurencia. Pre Hyundai to otvára dvere na nové trhy a nové možnosti aj v oblasti vývoja a multimediálnych systémov, ktoré sú dnes jedným z najdôležitejších parametrov pre kupujúcich, hlavne teda pre mladšiu generáciu vodičov.

 

4. Môžeme očakávať, že pôjde o nový trend v automotive sektore? Podobné plány oznámila čínska spoločnosť Baidu v spolupráci s firmou Geely. Budú úspešnejší Číňania alebo Američania s Kórejčanmi?

Čínske spoločnosti sú veľmi dravé aj v oblasti elektromobilov. Už teraz existuje veľké množstvo firiem (Nio, XPENG, BYD), ktoré pracujú na svojich elektromobiloch. Partnerstvo s technologickými spoločnosťami dáva logický zmysel, keďže tieto autá zvyčajne využívajú veľké množstvo displayov a rôznych smart možností, multimédií a podobne. Z nášho pohľadu sa tú budú biť dve protichodné filozofie – čínska, ktorá možno nebude dokonalá, ale bude dostupnejšia a lacnejšia a Appe+Hyundai, ktorá bude možno drahšia, ale zrejme funkčnejšia a doladenejšia, keďže obe firmy vo svojich oblastiach fungujú úspešne už desiatky rokov. Ďalším faktorom bude sila značky, ktorá je v automobilovom priemysle veľmi dôležitá. Spomenuli by sme aj meniaci sa postoj západného sveta k otázke súkromia a a duševného vlastníctva pri čínskych výrobcoch, ktorí veľakrát drzo kopírujú výrobky iných značiek aj v oblasti elektroniky, aj v oblasti automobilov. Úprimne by sme sa úplne nedivili, keby západný svet zaujal koordinovaný a jednotný postoj, ktorý by znamenal nejaké obchodné reštrikcie pri dovoze takýchto výrobkov. Určité náznaky už prichádzajú, politici by si však museli dobre zvážiť pre a proti pri takomto kroku. Ide teda o rovinu špekulácie ale ak by sa na čínske automobily uvalili clá alebo iné obmedzenia, pochopiteľne by to zlepšilo pozíciu ostatných výrobcov.

 

5. Kto ďalší by sa mohol zapojiť do týchto pretekov? Môžeme očakávať ďalšie „nezvyčajne“ spolupráce? Bude v budúcnosti o podobné vozidlá vo svete záujem?

Ako sme spomínali vyššie, takáto spolupráca zmysel dáva, keďže každá firma poskytne do partnerstva to, čo vie dobre. Už v minulosti v podstate existoval rovnaký formát len v oveľa menšom, keď automobilky využívali služby a riešenia iných firiem napríklad v oblasti audia či navigácie. Kto však bude ďalší, a či sa niekto v najbližších rokoch objaví, sa však tipnúť neodvážime.

 

Kompletný článok si môžete prečítať tu:

#apple #hyundai #ev #elektromobil #vyvoj #spoluprace

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • No když máte miliardy dolarů volné hotovosti, tak se nové projekty rozvíjejí jedna báseň. Tady mám jedinou pochybnost, jak je většina produktů od Apple designově dokonalá a technickým zpracováním předběhli konkurenci. Nevím, jak po designové stránce ještě vylepšit Teslu...

    0
    • Tak dizajn je, hlavne pri automobiloch, veľmi subjektívny. Určite by ste našli veľa ľudí, ktorým sa Tesla nepáči.

      0