Pokud hledáte akciové příležitosti, které můžete držet třeba celá desetiletí, je třeba volit více na jistotu. Nebudete vybírat z agresivně rostoucích a mladých společností, které sice mohly v loňském roce připsat i trojciferný zisk, ale možná ani dosud negenerují zisk.
Vy hledáte bezpečnější přístav pro vaše peníze. Investici, která bude na dlouhém časovém horizontu růst. Za tímto účelem se více hodí volit zralé společnosti. Pokud přes svou velikost a zralost vykazují stále vysokou míru růstu, trefili jste do černého. Tuto charakteristiku přesně splňují následující 3 společnosti.
Nemůžete očekávat v příštích letech násobné zvyšování jejich hodnoty, stabilní dvouciferný roční růst nad 10% hranicí však je zcela reálný.
1. Apple ($AAPL)
Technologického giganta se sídlem v Cupertinu není třeba příliš představovat. Ale v krátkosti: Špičková inovativní společnost, která mění zavedené pořádky v řadě oblastí – iPod převrátil naruby oblast nákupu a přehrávání hudby, iPhone stál v podstatě za zrodem smartphonů, následně přišel první tablet iPad, Apple Watch, AirPods a nyní to jsou především služby, které mají společnosti přinést budoucí růst.
Už v roce 2018 se stal Apple první americkou veřejně obchodovatelnou společností s hodnotou bilion dolarů, o dva roky později pokořil hranici 2 bilionů.
Navíc se jedná o společnost s velmi věrnými zákazníky, kteří většinou nezůstanou u jednoho produktu a nakupují opakovaně, což můžu potvrdit i sám – první iPhone až v roce 2019, dnes mám druhý, a kromě toho také Apple Watch, AirPods a přemýšlím o iPadu…
V současnosti tvoří většinu tržeb společnosti prodejů iPhone, ale budoucností jsou její služby – Apple Music, Apple Pay, iCloud, AppleCare a Apple TV, které charakterizují vyšší ziskové marže a tvoří stále vyšší část příjmů.
Nebál bych se ani ceny akcií. O relativně nízké ceně akcií navíc vypovídá fakt, že bylo vedení Apple ochotno vynaložit na zpětný odkup akcií v posledním roce 72,5 miliardy dolarů, čímž snížilo jejich nabídku a potěšilo tak investory. Neočekával bych, že #Apple za další dva roky zdvojnásobí svou hodnotu, ale slušné předpoklady pro další dvouciferný růst rozhodně má.
2. Microsoft ($MSFT)
Microsoft byl dlouhodobě považován za pomalu rostoucí akcii, o čemž také svědčí fakt, že mu trvalo 18 let než se v roce 2017 vrátil na cenu obchodovanou před splasknutím dotcom bubliny. V posledních 5 letech však jeho akcie téměř zečtyřnásobily svou hodnotu. Jenom za rok 2020 se jednalo o téměř 40% růst a aktuální katalyzátory růstu mohou i v příštích letech generovat další zisk.
Microsoft rozšiřuje svůj ekosystém Xbox, utočí na konkurenci v podobě Sony a Nintendo nízkou cenou, herním předplatným a akvizicí vývojářů video her – Microsoft nedávno získal ZeniMax, který vlastní úspěšné franšízy jako Fallout, Doom a The Elder Scrolls, přičemž tyto hry s úspěchem přidal do svého herního předplatného. Tyto strategie by měly posílit podnikání Microsoftu v oblasti videoher, které ve fiskálním roce 2020 vygenerovalo 8 % tržeb společnosti.
Zapomínat pak nesmíme ani na růst cloudových platforem. V roce 2020 představovaly prodeje cloudové platformy Azure více než 36 % celkových tržeb Microsoftu, přičemž se společnosti dokonce daří snižovat tržní podíl Amazonu. Globální podíl Azure na cloudovém trhu vrostl v loňském roce ze 17 na 19 %. Podíl AWS naopak o procento klesl na 32 %.
Vzhledem k aktuálním trendům by investoři měli očekávat, že cloudové technologie zůstanou hlavním motorem růstu Microsoftu i dlouhodobě. V neposlední řadě bychom pak neměli zapomínat ani na podnikové výdaje za služby Microsoft, které v roce 2020 nevykazovaly tak razantní růst. Pokud pandemie v letošním roce pomine, měla by tato slabší část znovu posílit a podpořit další růst akcií #Microsoft.
Není pravděpodobné, že bude společnost opakovat každoroční 40% růst, ale díky katalyzátorům růstu zůstává i Microsoft skvělou dlouhodobou investicí.
3. American Express ($AXP)
Třetí společností, kterou se nemusíte bát držet celá desetiletí pak je American Express. Společnost neplní tak často novinové titulky jako dva technologičtí giganti, ale její vyhlídky pro budoucí růst jsou více než slibné.
Vydavatel platebních karet s více než 170letou historií se momentálně pyšní tržní kapitalizací téměř 100 miliard dolarů, přičemž se obchoduje za 30násobek svých zisků (#Visa 49násobek, #Mastercard 52násobek). Podobně jako jeho větší a známější konkurenti by měl i American Express těžit z jednoho z megatrendů – digitalizace plateb. Zatím se celosvětově provádí 80 % plateb v hotovosti a zejména africký trh a oblast Jihovýchodní Asie nabízí značný potenciál.
Není pravděpodobné, že by American Expres v příštích letech rostl podobným tempem jako Apple a Microsoft. Díky rozšiřování svých aktivit do Číny, akvizici společnosti Kabbage, která je specialistou na poskytování úvěrů pro malé podniky a již zmiňovanému rostoucímu trendu digitalizace plateb má však i American Expres velmi zajímavé vyhlídky pro budoucí růst.
#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #akciovytrh #dlouhodobeinvestovani #americanexpress