11.01.2021 2 minuty čtení

Výhľad cien benzínu a nafty 11.1 - 17.1.2021

V tejto pravidelnej týždennej rubrike budeme zverejňovať model cien vývoja benzínu a nafty na najbližšie obdobie. Ceny pohonných hmôt sa dajú odhadnúť na základe cien ropy na trhoch, ktoré sa do cien PHM premietajú o niekoľko týždňov neskôr.

Ceny PHM budú rásť

Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pomerne prudký nárast, ktorý bol primárne ovplyvnený rozhodnutím Saudskej Arábie počas minulého týždňa pristúpiť k jednostrannému zníženiu produkcie ropy o jeden milión barelov denne. Toto zníženie produkcie by malo viesť k vyváženiu dopytu a ponuky na trhu. Saudská Arábia sa k tomuto kroka rozhodla pristúpiť v snahe znížiť potenciálny prebytok ropy na trhu. Menej ropy na trhu vytvára tlak na rast cien čierneho zlata. Ďalším dôležitým podporným faktorom pre rast cien ropy boli ohlásené stimuly novozvoleného amerického prezidenta – Joe Bidena, ktorý chce výraznejšie stimulovať ekonomiku USA. Keďže Spojené štáty sú najväčších svetovým spotrebiteľom ropy na svete, hospodárske oživenie v krajine by malo viesť k nárastu spotreby ropy, čo vytvára tlaky na rast cien. V nasledujúcich týždňoch sa teda dá očakávať, že ceny ropy budú pokračovať v raste.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu zaznamenajú v priebehu dvoch až troch týždňov nárast od troch do piatich centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu na Slovensku sa behom minulého zvýšili o 1,5 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu vzrástli o 1,6 centu za liter oproti priemerný cenám z predchádzajúceho týždňa. 

 

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Naštěstí je ten rozdíl zatím nezanedbatelný. :-) Převis nabídky nad poptávkou na trhu s ropou naštěstí stále hraje motoristům do karet...

    0