5 minut čtení

Co je tou zřejmě nejdůležitější podmínkou úspěchu společnosti, kterou by měl hledat každý investor?

Už jste viděli nějaký sportovní tým, který by dosáhl úspěchu bez schopného trenéra? Příkladů je mnoho a jedno mají společné, za peníze si úspěch nekoupíte. Podobné to je i v případě vedení podniku. Je třeba hledat schopné lidi!

Velkou součástí analýzy podnikání konkrétní společnosti je kompetentnost jejího vedení. Koneckonců platí, že všechny idey a myšlenky „stékají“ z vrcholu dolů a začínají u generálního ředitele, jenž obvykle úzce spolupracuje s lidmi, které si sám vybere.

Podívejme se například na společnost #Tesla. Přemýšleli jste nad tím, jak může být tento výrobce elektromobilů tak inovativní? Odpověď je poměrně jednoduchá. Stačí se podívat na CEO společnosti, Elona Muska, on je jedním z největších inovátorů současnosti.

Neschopnost, která prostupuje celou společnost má svůj počátek ve stejném místě, často začíná nahoře. Takže se asi můžeme shodnout na tom, že je vedení společnosti důležité.

Abyste ale pochopili vedení společnosti, musíte pochopit jeho strukturu

Společnost vede její generální ředitel – CEO. Tato osoba je obvykle hlavním nositelem myšlenek společnost a/nebo může být také výkonným pracovníkem, kterému se dostává, ale nemusí největší pozornosti.

Podstatné je, že generální ředitel společnosti musí v případě amerických veřejně obchodovatelných společností také podávat zprávy správní radě. Správní rady jsou uspořádány k tomu, aby hodnotily činnost generálního ředitele. Pokud tato osoba jedná v rozporu se zájmy a hodnotami společnosti, má pravomoc odvolat generálního ředitele a najmout nového.

V čele představenstva pak stojí jeho předseda, který může přebírat zodpovědnost rovněž různými způsoby. Stejně jako generální ředitel může být úspěšný díky své unikátní osobnosti nebo stylu vedení. Samotné představenstvo pak může být úspěšné rovněž několika různými způsoby. Podstatné však je že představenstvo a samotný jeho předseda podléhají akcionářům.

Stejně jako generální ředitel musí i představenstvo podávat zprávy akcionářům a pokud nejednají v zájmech akcionářů, asi tušíte, co se s nimi může opět stát... Analýza schopného vedení společnosti může být časově náročná, ale jedná se o důležitou součást analýzy investiční příležitosti, kterou je třeba brát v úvahu.

Právě osoby sedící ve firemní hierarchii nejvýše, zásadně ovlivňují atmosféru ve společnosti. Jejich duch prostupuje celou korporací, a ovlivňuje její fungování v pozitivním i negativním smyslu. To je také důvod, proč Warren Buffett u společností hledá vedení, které sdílí jeho hodnoty.  

Pokud zhodnotíte vedení společnosti, zdaleka nejste u konce

Schopné vedení společnosti je nezbytným ovšem nikoliv jediným kritériem, které je třeba při hodnocení společnosti brát v úvahu.

Příklad Tesly tady funguje naprosto perfektně, protože skvělé vedení ještě nemusí nutně znamenat, že je Tesla také skvělou akcií a skvělou investiční příležitostí. Při analýze akcií musíte určit, jakou si myslíte, že má podnik hodnotu a zda je při současných cenách ohodnocen spravedlivě, nebo ještě lépe podhodnocen. Což v případě Tesly a řady dalších růstových akcií momentálně neplatí, ačkoliv jejich vedení, potažmo i business model, mohou být skvělé. Jejich cena by měla investora odradit.

Další klíčová součást analýzy investiční příležitosti: Zdraví společnosti

Asi byste nečekali, že bude sportovec se slabým imunitním systémem podávat soustavně nejoptimálnější výkon. Tak jak můžete očekávat, že se tomu bude dít u podniků a jejich akcií?

To je další obtížný úkol pro každého aktivního akciového investora, které si odhodlá k výběru jednotlivých akcií. Na zdraví společnosti lze nahlížet mnoha způsoby a prostřednictvím několika strategií. Všechny strategie více méně vycházejí z růstové a hodnotové investiční strategie. Rozdíly mezi nimi popisuje mimo jiné i Mikuláš Splítek ve své knize Stát se investorem. V současnosti má na vrh právě ta růstová, ale v průběhu času se postupně růstové a hodnotové akcie v dosahování lepších investičních výsledků střídají.

Podstatné však je, že každá strategie aktivního investora vyžaduje osvojení jistého know-how, studium knih, účetních výkazů a ani tak není jistý profit zajištěn. Od aktivního investora je také vyžadována disciplína, psychická odolnost a další atributy, které aktivní investování povyšují na regulérní profesi.

Pokud nejste připraveni na časově náročný proces výběru akciových příležitostí, pak možná nebude od věci zauvažovat i nad pasivní investiční strategií. Dosáhnete tak „pouze“ průměrných výsledků, ale i průměrný výsledek může v průběhu času přinést své plody a pro řadu investorů je pasivní investiční přístup mnohem úspěšnější cestou než honění za zlatým grálem.

V roce 2019 se podařilo porazit průměr trhu pouze 29 % aktivně řízeným americkým podílovým fondům a pokud s průměrem trhu prohrává 71 % profesionálů, jak můžete dopadnout vy, pokud se nebudete investování věnovat naplno?

#akcie #investicnistrategie #investovani #vedeni #akciovytrh #strategie #aktivniinvestovani

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.