Loňský rok je určitě rokem, na který investiční komunita dlouho nezapomene. Nebývalá volatilita způsobená pandemií koronaviru stála za propadem benchmarkového indexu S&P 500 o více než třetinu hodnoty na jaře 2020. Je poměrně překvapivé, že po nejstrmějším propadu v historii následoval jeden z nejsilnějších zaznamenaných růstů. Rok 2020 tak nakonec přinesl investorům nadprůměrné roční zisky.
Otázkou však je, zda může americký akciový trh pokračovat v nastoleném trendu i letos.
Na jedné straně určitě existují katalyzátory, které budou trh pohánět výše. Nově zvolený americký prezident Joe Biden, který bude skládat přísahu 20. ledna, se zavázal bojovat za další fiskální stimuly. Od Federálního rezervního systému jsme pak slyšeli příslib, že bude udržovat úrokové sazby na minimálních úrovních alespoň do roku 2023. Americká ekonomika bude podporována různými způsoby, což by pravděpodobně mělo vést k dalšímu růstu akcií.
Historie na druhé straně naznačuje, že nás mohou čekat potíže.
Očekávejte další volatilní rok
Za posledních 71 let prošel srovnávací index S&P 500 38 korekcemi v minimální výši 10 %. 9 z těchto 38 pohybů níže mělo za následek medvědí trh o rozsahu 20 % či více. V průměru tak americký akciový trh prodělá výraznou korekci každých 1,87 let. Propady o rozsahu 5 až 10 % se pak dějí jsi ještě větší frekvencí.
Kromě toho také po každém z předchozích 8 medvědích trhů (bez posledního propadu způsobeného koronavirem) došlo během 3 let od havárie k celkem 13 propadům nebo korekcím alespoň o 10 %. Typicky po výrazném propadu tak v následujících letech přichází jeden nebo dva často náhlé propady akciového trhu o více než 10 %...
Kromě historie mohou do propadu akcí v roce 2021 promluvit i další faktory. Například se očekává, že vakcíny na covid-19 pomohou USA i celý svět vyvést z pandemie. Neexistuje však žádná záruka, že klinické zkoušky, schvalovací procesy, distribuce i samotné očkování proběhnou podle plánu. V tuto chvíli ani nevíme, kolik lidí je ochotných se nechat naočkovat.
Finanční akcie, které jsou páteří americké ekonomiky, by také mohly být v problémech. Zejména pokud bude nařízen další lockdown na úrovni jednotlivých amerických států nebo dokonce celých USA. Banky odvedly obecně dobrou práci, když si vyčlenily dostatečné rezervy na ztráty způsobené nesplácenými úvěry, ale v roce 2021 by se mohly dočkat dramatického nárůstu defaultních půjček.
Kromě toho jsou propady akciových trhů nevyhnutelnou součástí investičního cyklu a investoři by měli být v roce 2021 připravení na nejhorší.
Největší chyby může investor udělat, když je trh velmi volatilní
Samozřejmě existují inteligentní způsoby, jak se na trhu po propadu chovat. Na druhé straně to pak jsou tyto 3 chyby, které by byly absolutně nejhorším rozhodnutím, pokud se trh v roce 2021 propadne. Vyvarujte se pádu do těchto pastí.
1. Panický výprodej během krátkodobého propadu
První zásadní chybou, které byste se měli vyhnout, je panický prodej jedné nebo více vašich akcií, protože se krátkodobá dynamika trhu otočila směrem dolů.
Ačkoliv jsou korekce na akciovém trhu nepředvídatelné, jedna věc je jistá a docela známá. Negativní pohyby na trhu obvykle netrvají příliš dlouho. Z výše zmíněných 38 korekcí akciových trhů od začátku roku 1950 trvalo 24 z nich mezi 13 a 104 kalendářními dny. Býčí trhy se naopak měří v letech, nikoliv v řádech týdnů či měsíců.
Navíc je nepravděpodobné, že by měla mít korekce celého trhu nějaký vliv na vaši investiční tezi ohledně společnosti. V takovém případě byste měli ohodnotit své původní důvody pro nákup akcie. Uvidíte, že krátkodobý propad či korekce tuto tezi jen málokdy ovlivní.
Stručně řečeno, vyhněte se rozhodnutí o prodeji, pokud vzroste volatilita.
2. Použití marže k nákupu akcií
I když historie opakovaně ukazuje že mají vysoce kvalitní společnosti tendenci v průběhu času zvyšovat svou hodnotu, je nemožné předvídat krátkodobé pohyby trhu. I když nákup na marži může vaše zisky zvýšit, stejným způsobem může také znásobit vaše ztráty, pokud v krátkodobém horizontu neodhadnete směr pohybu dané akcie.
Aby toho nebylo málo, využití marže povětšinou znamená vypůjčení peněz od vašeho makléře s úroky. Sazba, kterou za půjčené peníze budete platit se bude lišit, ale obvykle je obchodování na marži spojeno s úrokem. Případně je maržové obchodování ohodnoceno vyšším poplatkem. V neposlední řadě se pak nevyhnete u takových obchodů vždy 15% zdanění zisků. Úrok případně poplatek vám tak způsobí další škody, pokud v krátkodobém horizontu uděláte špatné rozhodnutí. A pokud odhadnete směr pohybu, počítejte s daňovou povinností.
S výjimkou prodeje na krátko (short-selling), který by měli využívat pouze investoři s trvalým povědomím o souvisejících rizicích, by neměla být marže zahrnuta v rejstříku investora.
3. Čekání na okamžik, kdy se akciový trh dotkne svého dna
Třetí a poslední chybou, které je třeba se vyhnout, je příliš dlouhé otálení s nákupem akcií během propadu.
Je naprosto normální chtít koupit podíl v akciové společnosti za nejlepší možnou cenu. Bohužel nikdy předem nebudete vědět, kdy dojde k nějakému propadu, jak dlouho bude trvat a jak strmý tento pohyb níže bude. To znemožňuje investorům přesně načasovat své nákupy na dně býčího trhu.
Vezměte si za příklad jenom loňský rok. Během několika týdnů od nejhoršího poklesu amerického akciového trhu došlo hned k polovině z desítky nejvýkonnějších dnů indexu S&P 500 během posledního 20letého období. Pokud se rozhodnete nenakupovat během velkých propadů trhu a čekat až na úplné dno, existuje docela dobrá šance, že vám unikne nevyhnutelný růst.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #volatilita #investicevroce2021 #propad #krach #korekce #panickyprodej
Ono je potřeba si neplést výprodej s lehkou korekcí. ;-) Během výprodejů mohou klesnout indexy třeba o 50% a takové výprodeje trvají přinejmenším týdny. To je právě jediný čas, kdy lze v podstatě bezpečně nakoupit na páku. Samozřejmě ne cokoli. K bodu 3 - hnát se za nákupem při slevách o 10% nestojí za to, to je lepší si počkat (a třeba se nedočkat) a nebo se podívat po jiných titulech.
Máte určitě pravdu...nicméně výprodej, o kterém hovoříte nám za posledních 100 let nastal tak 3x? ...alespoň co se týče celého trhu. ...dost ojedinělá příležitost pro pákové obchody ? U jednotlivých akcií tomu může být samozřejmě častěji...osobně bych se ale páce vyhýbal, jak jsem psal. Nicméně, věřím, že jsou i spekulanti, kteří s pákou vydělají zajímavé peníze...