Kritéria pro zařazení do žebříčku byla podobná jako v případě 10 nejlepších akcií roku 2020 – kotace na burze #NYSE nebo #NASDAQ a minimální velikost 50 miliard dolarů. Ceny byly opět porovnávány 28. 12.
Vzhledem k tomu, že se technologickým akciím jako celku letos neobyčejně dařilo, možná ani není překvapením, že se mezi nejhůře výkonnými akciemi letošního roku vyskytují výhradně zástupci z newyorské burzy. Na rozdíl od nejvíce růstových akcií však může mezi těmito tituly nalézt hodnotový investor hledající společnosti v problémech i potenciál pro budoucí růst. Pomineme-li ropné společnosti, jejichž budoucnost je nejistá, pak se většinou jedná o společnosti s fungujícím podnikáním, které spíše čelí nepřízni osudu. Některé ze zmíněných titulů tak stojí za bližší studium.
10. China Mobile (NYSE: $CHL) – propad o 27 %
China Mobile Limited je investiční holdingová společnost, působící na čínském trhu a veřejně obchodovatelná na newyorské burze. Spolu se svými dceřinými společnostmi poskytuje mobilní telekomunikační a související služby ve 31 provinciích a autonomních oblastech v Číně a Hongkongu.
Společnosti za poslední 4 roky setrvale klesají tržby o jednotky procent ročně a aktuálně se obchoduje za 8násobek svého zisku.
9. Itaú Unibanco Holding (NYSE: $ITUB) – propad o 28 %
Tato brazilská nadnárodní banka byla převedena na holding v roce 2008. Její původní historie však sahá až do roku 1924. Banka se sídlem v São Paulu provozuje 4 121 poboček s kompletním servisem nejenom v Brazílii, ale i zahraničí. Kromě toho provozuje také 27 960 bankomatů. Banka zaměstnává přibližně 100 tisíc lidí, z toho 90 tisíc v Brazílii a menšinu v zahraničí, kteří obsluhují více než 50 milionů klientů po celém světě.
Banka nabízí širokou škálu finančních služeb, včetně retailového bankovnictví, správy aktiv třetích stran, zprostředkování kapitálových investic, pojištění, komerčního bankovnictví pro velké společnosti atd.
Itaú Unibanco Holding je významným poskytovatelem finančních služeb, které přispívají k růstu a expanzi mnoha brazilských společností. Přesto se v letošním roce stala obětí výprodejů a aktuálně se obchoduje za cenu 14násobku svého zisku.
8. Petróleo Brasileiro (NYSE: $PBR) – propad o 30 %
Petróleo Brasileiro – Petrobras se podílí na výrobě, rafinaci, a přepravě petrochemikálií, ropných produktů, zemního plynu, elektřiny a plynu vyrobeného z biomasy.
Petróleo Brasileiro provozuje 120 produkčních platforem a 13 rafinerií. Na hospodaření společnosti se podepsal podobně jako na dalších konkurentech z ropného průmyslu vývoj letošních globálních událostí, a tak se akcie propadly o 30 %. Díky tomu se akcie Petróleo Brasileiro momentálně obchodují za atraktivní 8násobek ročních zisků.
7. #HSCB (NYSE: $HSCB) – propad o 31 %
HSBC je se svou tržní kapitalizací přes 105 miliard dolarů jedním z největších poskytovatelů bankovních a finančních služeb na světě.
Prostřednictvím mezinárodní sítě poboček nabízí klientům kompletní škálu finančních služeb: osobní finanční služby, korporátní bankovnictví, investiční bankovnictví, přístup na finanční trhy apod. Podobně jako na další banky se i na čínské HSBC podepsala letošní globální situace, a tak zaujmula v žebříčku letošních nejhorších akcií 7. místo.
Největší komponenta zahrnutá v hongkongském akciovém indexu se aktuálně obchoduje za 18násobek ročních zisků.
6. #PetroChina (NYSE: $PTR) – propad o 33 %
PetroChina, jak už název napovídá, se zabývá širokou škálou činností související s ropou včetně: průzkumu, vývoje a těžby ropy a zemního plynu. Rovněž se podílí na rafinaci ropných produktů, přepravě a skladování.
Podobně jako další těžaři ropy byla letos zasažena sníženou poptávkou po ropě a poklesem její ceny. Akcie čínského těžaře ropy se tak letos propadly o třetinu a aktuálně se obchodují za 20násobek ročních zisků.
5. #Boeing (NYSE: $BA) – propad o 34 %
Americký Boeing je nejenom výrobce letadel, ale také kosmických zařízení. Vyrábí komerční proudová letadla, obranné, vesmírné a bezpečnostní systémy a poskytuje podpůrné služby na trhu s náhradními díly.
Produkty a služby šité na míru zahrnují obchodní a vojenská letadla, satelity, zbraně, elektronické a obranné systémy nebo odpalovací systémy. Boeing aktuálně obsluhuje zákazníky ve více než 150 zemích světa.
Na propadu ceny akcií se projevilo ochlazení poptávky po leteckých službách. Společnost je letos ve výrazné ztrátě. Na konci roku 2019 se obchodovala za 50násobek svých ročních zisků a současná cena odpovídá 2násobku ročních tržeb.
4. #Exxon Mobil (NYSE: $XOM) – propad o 36 %
Exxon Mobil je největší veřejně obchodovatelná mezinárodní energetická společnost, která využívá technologie a inovace k uspokojení rostoucích energetických potřeb na světě.
Její hlavní činností je energetika, zahrnující těžbu ropy a zemního plynu, výrobu ropných produktů, přepravu a prodej ropy, zemního plynu a jejich derivátů. Exxon Mobil je také významným výrobcem a prodejcem základních petrochemikálií, včetně olefinů, aromátů, polyetylenových a polypropylenových plastů a široké škály speciálních produktů.
ExxonMobil je přední akcií v tomto oboru, nicméně ani jemu se nevyhnuly následky propadu ceny ropy. Vzhledem k poklesu zisku se aktuálně obchoduje i přes pokles ceny za 50násobek ročních zisků.
3. #BP (NYSE: $BP) – propad o 40 %
Počtvrté zde máme ropnou společnost, která v rámci svého odvětví dopadla vůbec nejhůř, když se její akcie propadly o 40 %. Holdingová společnost BP je opět jednou z největších ropných a petrochemických skupin na světě. Hlavní předmět podnikání je podobný jako v případě Exxon Mobil – průzkum a těžba ropy a zemního plynu a činnosti s tím související. Společnost se však také snaží aktuálně rozšiřovat své aktivity o oblast produkce solární energie.
BP je známá po celém světě a do nedávné minulosti poměrně úspěšně provozovala své operace v Evropě, Severní a Jižní Americe, Austrálii i Africe. Aktuálně se společnost obchoduje za 20násobek ročních zisků.
2. Wells Fargo (NYSE: $WFC) – propad o 42 %
Třetí a možná nejznámější banka, americká Wells Fargo, už se z nejhoršího oklepala, stále jí však letošní propad stačil, aby se v nepopulárním žebříčku nejhorších akcií zařadila hned na 2. místo.
Wells Fargo se sídlem v San Francisku poskytuje pojištění, investice, hypotéky a spotřebitelské i komerční úvěry prostřednictvím více než 8 400 poboček v USA i zahraničí. Poměrně úspěšně pak také zavádí moderní digitální bankovnictví. Banka s přibližně 268 000 zaměstnanci obsluhuje každou třetí domácnost ve Spojených státech. Aktuálně se obchoduje za 36násobek ročních zisků.
1. #Raytheon Technologies (NYSE: $RTX) – propad o 52 %
Raytheon Technologies nabízí služby zákazníkům v komerčním i vojenském leteckém průmyslu. To je také hlavní důvod, proč se umístila tato akcie na vrcholu žebříčku, jako vůbec nejhorší akcie letošního roku.
Společnost poskytuje pokročilé systémy a služby komerčním i vládním zákazníkům. Její podnikatelská činnost zahrnuje hned 5 značek: Collins Aerospace Systems, Pratt & Whitney, Raytheon Intelligence & Space a Raytheon Missiles & Defence.
Společnost Raytheon Technologies, dříve známá jako United Technologies Corporation, má sídlo ve Walthamu v Massachusetts a aktuálně se obchoduje za 15násobek svých ročních zisků, poté co letos ztratila více než polovinu své hodnoty.
#akcie #americkeakcie #investovani #rok2020 #nejhorsiakcie #rustoveakcie #technologickeakcie #ChinaMobile #ItaúUnibancoHolding #PetróleoBrasileiro #WellsFargo
Buy the dips :-)
za pár peněz jsem koupil v řijnu WFC... to se zdá zatím jako dobrý obchod i když uvidíme, jak budou Američni splácet úvěry v následujícím roce... máte nějaký názor na RTX?
@PatrikKudlacek Ve výprodejích (škoda jen, že ne v těch největších) jsem letos nakoupil RTX, WFC, XOM a BA. U všech jsem v solidním zisku, kromě XOM, ta si drží hodnotu, ale vyplácí pěknou dividendu (snad si ji udrží). U všech věřím v postupné plné či částečné zotavení, bude to ale chvíli trvat.
RTX má podle mě potenciál, zbrojní průmysl je pro USA důležitý, letecký průmysl se časem oklepe.
Jinak díky za přehled, zaujala mě BP, asi přidám do portfolia.