Přemýšlel jsem, jak ke článku přistoupit. Abych ze seznamu vyřadil téměř bezvýznamné společnosti, podstatné pro umístění v žebříčku bylo zhodnocení akcií k 28. 12. a jejich minimální tržní kapitalizace ve výši 50 miliard dolarů. Všechny uvedené společnosti jsou rovněž kótované na jedné ze dvou největších amerických akciových burz - #NYSE a #NASDAQ.
10 akcií není dle předpokladů příliš diverzifikovaných – prim hrají technologické akcie. Absolutní vítěz vás asi příliš nepřekvapí, ale budu vás ještě chvíli napínat. Zajímavostí určitě je, že pouze polovina z těchto společností je ziskových, přičemž ocenění těchto společností je dle konvenčních oceňovacích měřítek skutečně extrémní. Investory hledající hodnotu tak tento seznam nemůže potěšit.
10. #PayPal (NASDAQ: $PYPL) – růst o 120 %
Na 10. místě byla trochu tlačenice, když PayPalu se svým letošním ziskem dýchá na záda #NVIDIA a #Spotify.
PayPal je technologickou společností, která umožňuje digitální a mobilní platby. Mezi její produkty patří PayPal, PayPal Credit, Venmo a Braintree. PayPal má celkem 244 milionů aktivních majitelů účtů na více než 200 trzích po celém světě.
Společnost umožňuje spotřebitelům a obchodníkům přijímat platby ve více než 100 měnách, vybírat zůstatky v 56 měnách a držet své zůstatky ve 25 měnách. Trojcifernému růstu odpovídá rovněž vysoké ocenění, které se momentálně rovná 90násobku ročních zisků.

9. #JD.com (NASDAQ: $JD) – růst o 133 %
JD.com je největším čínským online maloobchodem zaměřeným na koncové zákazníky. Společnost prostřednictvím svých webových stránek a mobilní aplikace nabízí široký výběr produktů. Od elektroniky (mobilní telefony, počítače) přes domácí spotřebiče, automobilové příslušenství až po oděvy a obuv (včetně luxusních kabelek a šperků).
Společnost sídlící v čínském Pekingu se nachází v současné době v procesu odštěpení svých tří vedlejších podniků – JD Health, JD Digits a JD logistics prostřednictvím IPO.
Aktuální cena JD.com odpovídá 82násobku zisků, což dělá z JD.com „nejlevnější“ společnost ze všech podniků uvedených v tomto žebříčku.

8. #MercadoLibre (NASDAQ: $MELI) – růst o 184 %
MercadoLibre je opět e-commerce společností, tentokrát z Latinské Ameriky. Společnost byla založena v říjnu 1999 v Buenos Aires. MercadoLibre provozuje online tržiště umožňující online obchod s motorovými vozidly, plavidly, letadly, službami, nemovitostmi a dalšími produkty v Latinské Americe i mimo ni. Služby nabízené společností MercadoLibre zákazníkům zahrnují inzerci, platební řešení, reklamní programy, přepravní služby a další.
Společnost se zatím zaměřuje téměř výhradně na země Latinské Ameriky, přičemž největšími trhy jsou domácí Argentina a Brazílie. Pomalu si však už otevírá i dveře do Spojených států amerických.
Společnost letos zaznamenala famózní růst, přestože zatím není zisková. Akcie MercadoLibre jsou momentálně ohodnocené na 25násobek tržeb.

7. #Shopify (NYSE: $SHOP) – růst o 207 %
Shopify nabízí cloudovou platformu, která zákazníkům usnadňuje správu jejich e-shopů prostřednictvím webů, mobilních zařízení nebo sociálních sítí.
Technologická společnost byla založená v roce 2004 v kanadské Ottawě. Působí hlavně na trzích v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii. Platforma Shopify nabízí podnikům řadu inteligentních řešení, které tak mohou snadno spravovat svůj inventář, platby, objednávky a další.
Letošní více než 200% růst způsobil, že se akcie aktuálně obchodují za 1551násobek zisků. Společnost tak už je zisková, ale v porovnání s výši ceny akcií je tento zisk zanedbatelný.

6. #Snap (NYSE: $SNAP) – růst o 221 %
Snap dříve známý jako Snapchat je technologická společnost poskytující sociální síť využívanou především mladými lidmi. Hlavním produktem společnosti je aplikace pro fotoaparát, která poskytuje lidem možnost komunikovat prostřednictvím krátkých obrázků a videí, které po přečtení zmizí.
Je až trochu s podivem, jak se akciím Snap v letošním roce dařilo. V konkurenci dalších sociálních sítí nenabízí nic moc inovativního, přesto se mezi konkurenty stala zdaleka nejúspěšnější akcií v letošním roce. Akcie Snap jsou aktuálně ohodnocené na úrovni 33násobku ročních tržeb, neboť se společnosti nedaří generovat zisk.

5. #Square (NYSE: $SQ) – růst o 257 %
Square nabízí finanční a marketingové služby. Fintech společnost svým klientům poskytuje nástroje pro přijímání a zpracování plateb, včetně hardwaru i softwaru. Mezi jeho služby patří Square Cash, Square Register, Square Analytics, Square Appointments a Square App Marketplace. Finanční služby společnosti zahrnují Square Capital a Square Payroll.
Společnost byla založená v roce 2009 v San Franciscu a v současné době provozuje svou činnost v pobočkách ve Spojených státech, Kanadě, Japonsku, Austrálii, Irsku a Velké Británii. Square se v roce 2020 stala 5. nejvíce rostoucí společností a aktuálně je ohodnocena 14násobkem tržeb.

4. #Twilio (NYSE: $TWLO) – růst o 260 %
Twilio nabízí řadu technologických řešení zaměřených na celou řadu komunikačních kanálů – hlas, text, chat, video a e-mail.
Mezi zákazníky společnosti patří Coca-Cola, Airbnb, Červený kříž, Twitter, Nordstrom, Lyft, Dell, Hulu, Salesforce, Marks & Spencer, VMware a další. Její firemní řešení celkově využívá více než 150 000 začínajících i rozvinutých podniků po celém světě, ve kterých pomáhají milionům vývojářů.
Mezi produkty společnosti patří cloudová platforma Twilio Flex, programovatelné SMS a hlasové zprávy a mnoho dalšího. Twilio i přes svůj růst tržeb zaznamenává v posledních čtvrtletích výraznou ztrátu blížící se 100 milionům dolarů každé čtvrtletí. Cena Twilia momentálně odpovídá 33násobku ročních tržeb.

3. #Pinduoduo (NASDAQ: $PDD) – růst o 302 %
Společnost Pinduoduo byla založena v roce 2015 a její ústředí je v Číně. E-commerce platforma je jedno z největších online tržišť pro prodej zemědělských produktů v Číně, přičemž obsluhuje více než 630 milionu aktivních zákazníků ročně.
Společnost nabízí zboží za výhodné ceny a k tomu láká své zákazníky na interaktivní nákupní zážitky. Formát nákupu Pinduoduo, který se nazývá Pin, integruje sociální interakce s online nakupováním. Mobilní aplikace společnosti umožňuje zákazníkům objevovat širokou škálu produktů, přičemž uživatelé také v hojné míře užívají model nákupních doporučení.
Společnost, která byla uvedena na burze Nasdaq v roce 2018 se aktuálně obchoduje za 28násobek ročních tržeb.

2. #Zoom (NASDAQ: $ZM) – růst o 465 %
Společnost byla založena v roce 2011 a její hlavní sídlo je v San Jose v Kalifornii. Zoom poskytuje řešení pro ucelenou komunikaci na bázi cloudové platformy. Umožňuje videokonference a audio konference, online spolupráci, chat a webové semináře, napříč mobilními zařízeními i desktopovými počítači.
Produkty společnosti se používají po celém světě při konferencích, školeních stejně jako v kancelářích nebo učebnách.
Zoom zaznamenal svůj vrchol v polovině října 2020. Poté co byla odhalena první úspěšná vakcína proti covid-19 v 3. fázi studie, akcie společnosti výrazně klesly. Přesto v letošním roce dosáhly růstu, který společnost umístil až na 2. místo nejlepších akcií za letošní rok. Zoomu se podařilo dosáhnout v letošním roce profitu, přesto se jeho akcie obchodují za extrémní 247násobek ročních zisků.

1. #Tesla (NASDAQ: $TSLA) – růst o 678 %
Teslu asi není třeba příliš představovat. Jedná se o společnost řadou investorů oslavovanou a možná ještě větším počtem proklínanou. Výrobce elektromobilů se každopádně v letošním roce stal nejvíce rostoucí akcí s tržní kapitalizací přesahující 50 miliard dolarů.
Díky 5. ziskovému čtvrtletí v řadě byla Tesla v prosinci zařazena do prestižního indexu S&P 500. V průběhu roku se její kapitalizace postupně vyšplhala až na více než 600 miliard dolarů a také toho o ní bylo mnoho napsáno. Stačí když kliknete na hashtag #Tesla.
Tesla se aktuálně obchoduje za 1328násobek ročních zisků. Společnost má před sebou bezpochyby zářnou budoucnost, může však její budoucí zisk ospravedlnit její současnou cenu?

#akcie #americkeakcie #investovani #rok2020 #nejlepsiakcie #rustoveakcie #technologickeakcie