5 minut čtení

3 zajímavé technologické akcie, které si můžete pořídit za méně než 400 Kč!

Rok 2020 v mnoha ohledech obrátil Wall Street vzhůru nohama a udělal z ní poměrně drahý špás. Ovšem ani letní a podzimní zotavení trhů nezabránilo několika zajímavým technologickým akciím, aby zůstaly i dnes stále relativně levnými.

Ve vodách levných akcií a penny stocks můžete nalézt hromadu na první pohled zajímavých firem. Vždy je ale dobré mít na paměti, že většina z nich se obchoduje za levné ceny z dobrého důvodu. A tak je při hledání silných společností, které dokáží přežít rok 2021, vhodné se těmto nášlapným minám co možná nejvíc vyhýbat.

Hledáte-li solidní společnosti, jejichž akcie jsou dnes stále poměrně levné, zkuste se ve volné chvíli blíže podívat na tuto trojici:

1. Nokia ($NOK): 4 $ za akcii

Vývoj akcií Nokia za posledních 5 let; Zdroj: Tradingview

Starý známý strůjce jednoho z největších korporátních usnutí na vavřínech, jak jsme za posledních pár dekád měli možnost vidět. Nokia je bývalá těžká váha mobilního trhu a možná měla v jednu chvíli dost slušně nakročeno k tomu, abychom dnes místo Apple vzývali v rámci chytrých telefonů tuto finskou značku.

Čtyřdolarová cenovka za sebou skrývá poměrně výraznou tržní kapitalizace zhruba 21,5 miliardy dolarů. Avšak akcie společnosti se od roku 2011, kdy ji na trhu převálcovaly Androidy a iPhone, obchodují bez výjimky za jednocifernou dolarovou hodnotu. Může za to také fakt, že Nokia během dot-com bubliny provedla několik akciových splitů. Takže jedna akcie Nokie z roku 1995 byla do roku 2000 rozdělena na celkem 64 akcií.

V té době to dávalo smysl, jelikož bez těchto splitů by jedna akcie Nokie měla v roce 2001 hodnotu 3700 dolarů. I následující dvě společnosti, na které se podíváme, se na nízkou cenu svých akcií dostaly relativně podobnou cestou, tedy splitováním akcií při jejich raketovém růstu a následném příchodu krušných časů.

Časy se ale mění, Nokia dokázala svůj kritický přehmat s chytrými telefony přežít a dnes je to na poli mobilního průmyslu velmi odlišná společnost. Jde totiž o jednoho z lídrů v poskytování vybavení a služeb na straně infrastruktury mobilních sítí. To dnes znamená, že jde rovněž o jednu ze společností, které by mohly výrazně těžit z globálního přechodu na bezdrátové 5G sítě.

Akcie $NOK jsou dnes stále levné především díky historickým důvodům, které však ale s dnešním byznysem Nokie již nemají příliš mnoho společného. Dnes už bych Nokii vnímal spíš jako levnou spekulaci na růst trendu 5G.

---

2. Flex ($FLEX): 18 $ za akcii

Vývoj akcií Flex za posledních 5 let; Zdroj: Tradingview

Společnost Flex, jež se specializuje na vývoj a výrobu elektroniky, se tak tak vešla pod 20dolarovou hranici (v době psaní textu se obchoduje za 17,80 $ za akcii). Akcie letos posílila o 40 % a stále vypadá s forward P/E 12,8 poměrně levně.

Její letošní výkonnost na jaře velmi negativně ovlivnila pandemie, avšak do podzimu se akcie dokázaly vrátit na před-pandemickou úroveň. Klienti z oblasti zdravotnictví a automobilového průmyslu jí nyní dodávají velké zakázky a management očekává do budoucna velký růst způsobený rozmachem elektrických automobilů a alternativních zdrojů energie.

V rámci obnovitelných zdrojů energie má Flex v rukávu ještě jedno eso, které se nazývá NEXTracker, což je systém pro sledování a analýzu slunečního svitu. Dokáže tak provozovatelům solárních farem pomoci optimalizovat jejich energetický výdej. Růst popularity solárních elektráren a farem by z tohoto chytrého systému mohl udělat velmi lukrativní zdroj příjmů pro tuto společnost, která se chlubí skromnější valuací okolo 9 miliard dolarů.

---

3. LG Display ($PL): 8 $ za akcii

Vývoj akcií LG Display za posledních 5 let; Zdroj: Tradingview

A do třetice tady máme výrobce LCD a OLED displejů LG Display, která dnes nabízí jednu svou akcii za 8 dolarů při valuaci 6,2 miliardy dolarů. Na společnost přitom nelze nahlížet jenom jako na displeje vyrábějící divizi korejského giganta LG. Svou existenci začala jako společný projekt LG a holandského výrobce elektronických zařízení Philips. A dokázala si vybudovat velmi různorodý seznam klientů ještě před tím, než Philips v roce 2008 svůj podíl v LG Display odprodal.

Firma dnes stále vyrábí displeje pro mobilní a spotřebitelský trh ve velkém, přičemž mezi její největší klienty se řadí i Apple. Akcie letos poskočila o solidních 22 % a svědčilo jí především rozšíření home office a online vzdělávání zapříčiněné koronavirem. Lidé letos zkrátka doma potřebovali vlastnit víc digitálních obrazovek než kdykoli před tím.

LG Display nicméně očekává, že vysoká poptávka po displejích bude nadále pokračovat i v následujících letech. I proto společnost letos jen během 3. kvartálu navýšila svou výrobní kapacitu o 15 % modernizací starších závodů produkujících OLED displeje a otevřením zcela nového výrobního závodu v Číně. K tomuto růstu navíc došlo za situace, kdy se management snaží být ohledně financí maximálně opatrný a počítá s "nejhorším možným scénářem, kdy by bylo nutné reagovat na nejistotu a volatilitu v byznysovém prostředí."

Jinými slovy, LG Display představuje poměrně zajímavou a levnou možnost, jak investovat do technologie OLED displejů i trhu s chytrými telefony, aniž byste museli utratit více než 100 dolarů za akcie Apple ($AAPL) či Universal Display ($OLED).

#investovani #akcie #technologie #portfolio #lowcost #nokia #5g #mobilnisite #flex #elektronika #vyroba #zakazky #elektromobily #obnovitelnezdrojeenergie #oze #solarnienergie #lgdisplay #oled #lcd #chytretelefony #apple #poptavka #pandemie #homeoffice

Hodnocení: +29
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.