21.12.2020 6 minut čtení

Firmy i vlády se budou muset začít důsledně chránit před útoky hackerů. Které akcie na tom výrazně vydělají?

Tyto technologické společnosti by mohly být slibnými akciemi v roce 2021 a další vzdálené budoucnosti. Proč? Zdá se, že stojíme na prahu nové digitální světové války, o čemž svědčí i aktuální zprávy z druhé strany Atlantiku.

Rok 2020 podnítil monumentální posun ve způsobu, jakým mnoho společností přemýšlí o své bezpečnosti. Díky zavedení sociálního distancování a vzdálené práci se stává cloud computing absolutní nutností. Do toho se objevují alarmující zprávy z USA o probíhající kybernetické válce, kdy se ruským hackerům podařilo proniknout do systémů největších a nejdůležitějších amerických institucí.

Pokud jste ještě neviděli článek od @Stan1000 o tom, jak dostala americká kyberbezpečnost za vyučenou, doporučuji si přečíst. Hackerům se podařilo infiltrovat 85 % společností z amerického žebříčku Fortune 500, všech 5 poboček americké armády, deset největších telekomunikačních společností v USA nebo americký Pentagon. Ruským agentům se podařilo s využitím systémů společnosti #SolarWinds chytře proniknout do nejdůležitějších amerických institucí, a to jsme možná stále teprve na začátku.

Ve výsledku tak z těchto posunů těží prodejci cloudového softwaru pro kybernetickou bezpečnost, jako je #Zscaler a #CrowdStrike.

Tyto akcie zabývající se kybernetickou bezpečností však mají k cenové dokonalosti daleko. Jejich budoucí potenciál je neoddiskutovatelný, jejich cena je ale od začátku roku už téměř 4násobná. Následující dvě společnosti však v letošním roce vzrostly „pouze“ o 32 respektive 70 %. Může se tak jednat o solidní nákupy, které lze realizovat v závěru letošního roku. Které to jsou?

Fortinet (NASDAQ: $FTNT) – starší bezpečnostní firma, která se učí novým trikům

Začnu tím nudnějším. #Fortinet, starší softwarová společnost jejíž kořeny sahají do doby, kdy bylo využití firewallu zlatým standardem pro uchování citlivých firemních dat.

V dnešní době je po zařízeních chránících fyzickou IT infrastrukturu mnohem nižší poptávka než v minulosti, právě kvůli dynamice způsobené koronavirem.

Nižší poptávka však neznamená žádnou poptávku. Koneckonců i cloud computing, který umožňuje vykonávat práci na dálku, stále vyžaduje přítomnost nějakých fyzických součástí. Tam přicházejí na scénu datová centra a hardware firewallu Fortinet je nejlepší volbou ve své třídě zabezpečení. Tržby společnosti založené na produktech se zvýšily meziročně o 14 % na 628 milionů dolarů. Tolik pouze k tezi, že starší typy zabezpečení už jsou mrtvé.

Zabezpečení založené na fyzických zařízení tak není nutně přežitek historie. Fortinet ale také vlastní bezpečnostní software nové generace. Výnosy ze služeb ve skutečnosti tvořili v roce 2020 zhruba dvě třetiny z celkových výnosů a jen během třetího čtvrtletí rostly 22% tempem. Na rozdíl od některých svých starších vrstevníků v oblasti zabezpečení, vybudoval Fortinet tento byznys nové generace primárně interně jen s malou pomocí několika nevýznamných akvizic.

Nejedná se o nejzajímavější akcii kybernetické bezpečnosti na trhu, může se ale stát favoritem řady investorů, kteří nehledají pouze živelný růst, ale také nějaký ten zisk a stabilitu. Fortinet stále roste více než slušným tempem a je vysoce ziskový s marží 34 % za posledních 12 měsíců.  Aktuálně se navíc obchoduje za 65násobek svých zisků, což je hluboko pod hodnotou, za kterou se obchodují jeho cloudoví konkurenti.

Hodnota akcií #FTNT v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

Dynatrace (NYSE: $DT) – nováček na trhu s výrazně inovativní službou

Dynatrace je softwarová společnost zaměřená na prodej řešení pro cloudovou pozorovatelnost na podnikové úrovni, které poskytuje metriky a poznatky z celého prostředí, od infrastruktury až po aplikace.

Společnost je veřejně obchodovatelná teprve od roku 2019, kdy ji na trh uvedla private equity společnost Thoma Bravo. Pozorovatelnost cloudové infrastruktury neodmyslitelně funguje ruku v ruce s moderními potřebami kybernetické bezpečnosti, protože poskytuje organizaci pohled na její operace a schopnost přesně určit problémy, když nastanou. Dynatrace posouvá tento software na další úroveň díky využití umělé inteligence a poskytuje velmi potřebnou automatizaci pro monitorování cloudové infrastruktury a nápravu vzniklých chyb.

Platforma společnosti si od IPO vede velmi dobře, přičemž tržby se během posledního vykazovaného čtvrtletí meziročně zvedly o 30 %. Za zmínku stojí také fakt, že Dynatrace je zisková, což je relativně vzácné mezi společnostmi v oblasti cloud computingu s vysokým růstem. Volný peněžní tok činil během první poloviny letošního roku 54,3 milionu dolarů při dobré téměř 17% marži.

Co se však může investorům líbit je fakt, že společnost využívá pozitivního cash-flow také k výrazným reinvesticím, aby se mohla dostat k tisícům velkých organizací po celém světě, se kterými se nyní ještě není schopná propojit.

#Dynatrace také vyvíjí nové produkty a služby a jejím posledním přírůstkem je AI modul, poskytující „vlastní ochranu aplikací během provozu“, který pomáhá vývojářům softwaru zabudovat ochranu přímo do samotných aplikací. Ve světě, kde je na prvním místě cloudová bezpečnost se může zdát ochrana softwaru zabudovaná přímo na úrovni aplikací nadbytečná, ale popis z úvodu ukazuje, že je někdy lepší se chránit více než méně. Pokud jeden systém selže, je zavedena další vrstva ochrany, která zabrání hackerovi v realizaci jeho plánu.

Dynatrace má také slušné šance na další růst. S aktuálně skromnými tržbami ve výši 618 milionů dolarů a tržní kapitalizací něco málo přes 11 miliard dolarů je to stále relativně malý hráč v masivním cloudovém průmyslu, který každoročně generuje tržby v řádech stovek miliard dolarů. Přidáním nové funkcionality do své platformy určené k pozorování cloudové infrastruktury, která je zaměřená na kybernetickou bezpečnost, společnosti jistě pomůže udržet růstovou dynamiku i v následujících letech.

Hodnota akcií #DT v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

#akcie #americkéakcie #investovani #kybernetickabezpecnost #technologie #technologickeakcie #cybersecurity #cloud #cloudcomputing

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • A zatím velmi nenápadnou společností zabývající se kybernetickou bezpečností je firma BlackBerry, která velmi úzce spolupracuje s nejlepšími cloudovými hráči na trhu - s AWS od Amazonu a Azure od Microsoftu. Zatím jsou akcie velmi levné... Doporučuji tuto společnost sledovat...

  +6
  • to jste mi opět dal neocenitelné info. BlackBerry jsem v hledáčku neměl :-)) 

   +1
  • @PatrikKudlacek Jsem rád, že se vám má informace líbila. Nyní se s články poněkud odmlčuji - musím vyhodnotit vlastní portfolio a udělat některé výrazné změny k lepšímu - zbavit se dnes již slabých akcií FAANG (kromě AAPL) - jejich výnos je dnes slabý, dividendy nízké nebo žádné. Ne že by neměly ještě potenciál k růstu, ale ten mají jiné akcie ještě mnohem vyšší...  Existuje spousta mnohem lepších příležitostí k investování a zvyšování zisků...

   0
  • Tak to úplně chápu. Ona i ta doba sváteční k tomu trochu vybízí - udělat si na stole pořádek. Uvidíme, jestli bude podobně postupovat i portfolio manažer jednoho nejmenovaného bankovního akcivého podílového fondu. Platíte tam nehorazný poplatek za to, že 5 největších pozic v portfoliu tvoří akcie FAANG - za to ta procenta placená bance stojí... 

   Každopádně se budu těšit na další příspěvky! 

   0
 • Mohu ještě doporučit iShares Cybersecurity and Tech ETF (Dist) pro milovníky ETF, za poslední měsíc vyrostl o více než 17%...

  +5