17.12.2020 5 minut čtení

Kyberbezpečnost USA dostala zásadní ránu

Tento týden bylo mnoho vládních úřadů napadeno hackerským útokem.

     Co se vlastně stalo? V pondělí ráno Trumpova vláda uznala, že došlo k narušení bezpečnosti státnu. "Můžeme potvrdit, že došlo k porušení některého z našich úřadů." Požádali jsme CISA a FBI, aby vše vyšetřili, a nyní to nemůžeme více komentovat, “ řekl mluvčí Bílého domu .

     Proč je to důležité: Prezident Donald Trump v listopadu po volbách vyhodil špičkového amerického funkcionáře v oblasti kybernetické bezpečnosti Christophera Krebse. Hacker podle agentury Reuters zahrnoval platformu Microsoft Office Office 365 .

     Agentura Reuters uvedla, že hackeři jsou podezřelí, že pracují pro Rusko, a údajně sledují interní e-maily v rámci ministerstva financí a obchodu. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu popřelo, že by se země účastnila útoků.

Ve skutečnosti šlo o jeden z největších hackerských útoků všech dob.

 

Hackeři infiltrovali:

Více než 425 společností z amerického žebříčku Fortune 500

Všech deset z deseti nejlepších telekomunikačních společností v USA

Všech pět poboček americké armády

Americký Pentagon

Ministerstvo zahraničí USA

NASA

Národní bezpečnostní agentura (NSA)

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Kancelář prezidenta USA

Všech pět z pěti nejlepších amerických účetních firem

A nespočet dalších vládních agentur a korporací

 

     A zprávy to sotva šeptaly z médií. Přesto je příběh tak velký a tak rozšířený, že je těžké pochopit jeho důsledky. A v tomto příběhu je toho mnohem víc. 

    Ruskem  podporovaná operace chytře pronikla do systémů společnosti zabývající se informačními technologiemi (IT) s názvem SolarWinds. SolarWinds vyvíjí IT software, který pomáhá společnostem a vládám sledovat výkon sítě, servery a aplikace. Tento software se také používá ke konfiguraci sítí, analýze síťového provozu, monitorování úložiště, analýze výkonu webu a mnoha dalším každodenním provozním IT funkcím. Software SolarWinds používá více než 300 000 zákazníků po celém světě. 

A tady je vidět, jak chytří byli hackeři:

     Jakmile pronikli do softwarového úložiště SolarWinds, změnili novou verzi IT produktu SolarWinds Orion tak, aby obsahovala škodlivý kód, který hackerům umožnil přístup do jakékoli sítě, kde byl software nainstalován. A od března letošního roku začali zákazníci SolarWinds nevědomky instalovat nové verze softwaru obsahující škodlivý kód. Byl to klasický trojský kůň. Ale protože je použití softwaru SolarWinds tak rozšířené mezi americkými korporacemi a vládními subjekty, bylo to pozoruhodně efektivní. Nic z toho není spekulace. Už se to stalo. Hack byl důmyslný, vydařený. A bude trvat měsíce, pravděpodobně roky, než specialisté rozmotají tento nepořádek a přijdou na vše, co bylo kompromitováno.

     "To je velký problém, a to nejen kvůli informacím, ke kterým mohou mít přístup, ale jakmile jste v síti, existuje spousta věcí, které můžete udělat," řekl Sue Gordon , bývalý náměstek ředitele národní zpravodajské služby CNBC..

     Kromě vlády USA se hackeři zaměřili také na společnost zabývající se kybernetickou bezpečností FireEye Inc (FEYE), která má s vládou rozsáhlé bezpečnostní smlouvy. FireEye uvedl, že záměrem hackerů se zdálo být odcizení informací od jejích vládních zákazníků. Akcie FireEye se v pondělí ráno obchodovaly o něco výše. Microsoft a FireEye uvedli, že hackeři porušili poskytovatele softwaru  SolarWinds Corp (SWI) a poté nasadili malware k infikování sítí jiných společností a vládních agentur. Akcie SolarWinds klesly v pondělí začátkem obchodování o 15%.

A nyní z jiného soudku pro bezpečnost USA:

     Americké letectvo právě odhalilo, že vyvíjí autonomní bezpilotní drony poháněné umělou inteligencí (AI). Tento program je zlověstně pojmenován „Skyborg“. Nemluvíme zde o malých rekreačních dronech. Jedná se o velké drony schopné létat po boku stíhaček na bojových misích.

 

 

     Americká armáda samozřejmě už roky používá bezpilotní drony. Ale historicky byly tyto drony ovládány člověkem. Lze s nimi létat odkudkoli na světě prostřednictvím satelitního připojení. U těchto skyborgů je jedinečné to, že budou plně autonomní. To hovoří o neuvěřitelném pokroku, ke kterému došlo u AI za posledních 12 měsíců. A tito skyborgové budou plnit důležitou funkci. Budou použity k odvrácení pozornosti od stíhaček a dalších operací s posádkou.

     Je to proto, že jsou relativně levné na výrobu. Za cenu „pouhých“ několika milionů dolarů za dron vidí letectvo tyto skyborgy jako jednorázové. Budou použity k ochraně lidského života a dražšího vybavení. A to navždy změní tvář letecké války. Aby se tyto bezpilotní drony staly skutečností, zadalo letectvo zakázky třem dodavatelům obrany - Boeingu, General Atomics a mnohem menší firmě Kratos v oblasti obranných technologií. Tyto tři společnosti budou odpovědné za výrobu skyborgů. Letectvo očekává, že v příštím roce budou k testování plně autonomní drony. A očekávají, že tito skyborgové budou funkční do roku 2023. Jelikož se kalendář téměř změnil na rok 2021, zbývá už jen pár let. Hovoří to o tom, jak rychle nyní AI a autonomní technologie postupují.

     Celkový letecký průmysl prožívá v současné době vládu umělé inteligence, vědě o materiálech a vývoji pokročilých pohonných technologií. I když tento vývoj jistě ovlivní armádu, umožní také pokrok v dopravním průmyslu a průzkum vesmíru.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Divil bych se, kdyby šlo o první útok. Možná, že tentokráte to bylo takového rozsahu, že už nebylo možné infomraci tutlat.

  A k závěru. Doufám, že nastane nějaký posun v technologii dopravních letadel. Zase bych rád viděl nějaké supersonické dopravní letadlo... 

  +2
  • Pokud vím, tak jediné supersonické letadlo vyvíjí pouze jedna společnost na světě. Připravím článek...

   0
  • @Stan1000 to by bylo skvělé :-) 

   +2