21.12.2020 3 minuty čtení

Letošní inflace bude nejvyšší od roku 2012. Co s tím?

Nárůst inflace není něčím, co by lidi vyhnalo protestovat do ulic. Přesto bychom při inflaci přes 3 % měli zpozornět. Letošní inflace tuto hranici přesáhne a bude největší od roku 2012.

V ČR je 4.185 tisíc domácností a jejich nejčastějším způsobem spoření jsou „bezpečné“ bankovní vklady. Ze 4,2 bilionů Kč úspor Čechů leží 2,5 bilionu Kč zcela mimo trh. Průměrné zhodnocení této částky je 0,4 %. To je ztráta oproti inflaci 200 mil. Kč denně. Ztráta nás ovšem může mrzet zejména z dlouhodobého hlediska, neboť inflace roste složeným úročením.
 

Rozložení úspor českých domácností


V kupní síle stále zaostáváme za vyspělým světem. Na vině nejsou jenom nižší příjmy, ale i nevhodná struktura úspor. To většina Čechů pocítí zejména v důchodu, kdy se z uvedených důvodů rapidně sníží jejich životní úroveň oproti vrstevníkům ze zahraničí, kde je zvyklostí žít v důchodu z naspořeného majetku.

Ačkoliv dnes je řada vzdělávacích programů na téma finanční gramotnost, stále je velká vzdálenost mezi daty a následným chováním. Jen velmi malá část populace nakonec vystoupí ze zajetých kolejí. Věřím, že je to také jedna z výzev nás finančních a investičních poradců v nadcházejícím ekonomickém cyklu, který zcela jistě bude jiný než ten předchozí. Být tím příkladem a přesvědčit lidi ke změně. 

Za posledních třicet let jsme v řadě věcí dohnali vyspělý svět. Budujeme si úspěšně kariéru, více dbáme na zdravější životní styl, učíme se jazyky, cestujeme. Na druhou stranu jen málokdo využije produktivní život na to, aby si vybudoval pravidelný a doživotní příjem ve stáří a případně po sobě zanechal odkaz další generaci.

Odkazem nemusí být nutně jen úspěšné předání firmy. Může jim být předání investičního portfolia a hlavně předávání investičních návyků z generace na generaci. Současná nastupující generace návyky, jak si vytvořit doživotní příjem nebo jak chránit rodinný majetek proti znehodnocení inflací, ve většině případů nemá. 

Ať tak, či onak, vždy najdeme důvod, proč chránit svoje peníze před inflací. I v tomto případě platí, že nejlepší obranou je útok. Pokud chceme nad inflací dlouhodobě vyhrávat, je nutné na tom postavit růstovou strategii a tu dodržovat. 

Zdroj: APS ČR, ČNB - ARAD, MF, Broker kongres, KFP

#investice #investovani #inflace #richardkunovsky #wealthmanagement

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.