17.12.2020 5 minut čtení

5 akcií, které letos Warrenu Buffettovi v jeho portfoliu přinesly největší zisky. Vlastníte je taky?

Investoři, kteří se během roku 2020 nenechali rozhodit tržními propady, se dnes z velké části mají důvod široce usmívat. A stejný důvod má i Warren Buffett. Byť akcie Berkshire příliš nerostly, jeho investičnímu portfoliu vítězové rozhodně nechybí.

Za zmínku určitě stojí, že z 5 letošních nejlepších akcií Buffettova portfolia jsou 4 technologické akcie. Což poukazuje na poměrně citelnou změnu názoru od člověka, který se svého času všem technologickým investicím striktně vyhýbal. Ale bez ohledu na to, zda dnes portfolio řídí Buffett, nebo jeho učedníci, můžeme předpokládat, že vstupy do technologických akcií minimálně odkývl, takže si je nepochybně vědom toho, jaké jsou dnes hlavní globální byznysové trendy. Pojďme tedy na top 5 letošního portfolia Berkshire:

1. Snowflake ($SNOW)

Snowflake YTD; Foto: Tradingview

Snowflake je na burze teprve od září a investoři, kteří si akcii koupili hned během prvního obchodního dne, dnes mají zhodnocení asi 40 %. Berkshire se však zadními dveřmi dostalo k IPO ceně 80 dolarů za akcii. Dnes se akcie obchodují za 330 dolarů a pozice Berkshire tak vzrostla o zhruba 312 %.

IPO jsou dalším typem investice, kterému se Buffett v minulosti spíš vyhýbal. Proto by nemělo nikoho překvapit, že s návrhem této investice přišla dle CEO Snowflake Todda Slootmana Buffettova pravá ruka Todd Combs.

Snowlake je dnes lídrem společností zaměřujících se na data cloud. Vzhledem k tomu, že tento segment by měl dle složené roční míry růstu (CAGR) růst o zhruba 22 %, mohlo by Snowflake i v nejbližších letech zůstat nejrychleji rostoucí akcií v portfoliu Berkshire.

2. RH ($RH)

RH YTD; Foto: Tradingview

Společnost dříve známá pod názvem Restoration Hardware se rozhodně netěší takové publicitě jako Snowflake. Avšak tento maloobchodní prodejce prémiového nábytku od začátku letošního roku dokázal vzrůstu o více než 100 %.

Buffettův tým nákup RH poprvé odhalil v listopadu 2019, což značí, že akcie nakoupil během loňského Q3. I když se akcie citelně dotkl březnový výprodej, od jara zažila masivní růst a zatím se zdá, že by v tomto tempu akcie mohly pokračovat i nadále. V posledním kvartále příjem RH vzrostl meziročně o 25 % a EPS vzrostlo o 122 %. Společnost očekává dvouciferný růst příjmů i pro příští rok. Tempo růstu příjmů a P/E ratio 26 znamená, že i v tomto případě by Buffett mohl mít zaděláno na velmi komfortní profitabilitu.

3. StoneCo ($STNE)

StoneCo YTD; Foto: Tradingview

Další úspěšné porušení pravidel? StoneCo je další společností, kterou Berkshire nakoupila během IPO. V roce 2018 nakoupila 14,2 milionu akcií této brazilské fintech firmy, kterou v té době téměř nikdo neznal. Představením nových způsobů platby v Brazílii, která do té doby byla zvyklá platit převážně hotovostí, však společnosti přineslo obrovský růst. Její akcie letos doposud posílily o 97 %.

Meziroční růst příjmů letos zatím dosáhl 39 % a EPS vzrostlo o 26 %. Klíčovou informací pro potenciální budoucí růst je skutečnost, že StoneCo dnes stále operuje jen v Brazílii. Avšak za hranicemi leží zbytek Latinské Ameriky, která se stále drží kultury finanční hotovosti. Nedostatek byznysových příležitostí tak pro STNE rozhodně jen tak nehrozí.

4. Amazon ($AMZN)

Amazon YTD; Foto: Tradingview

Ve spojení s Berkshire se velmi často v rámci technologických akcií skloňuje jen Apple. Buffett však letos slušně vydělal i na akciích Amazonu, které má v portfoliu od loňského 2. kvartálu (přítomnost Amazonu v portfoliu byla poprvé odhalena v květnu 2019).

Pandemie letos Amazonu rozdala do rukou samá esa a připravila jeho e-commerce byznysu prakticky ideální prostředí pro masivní růst bezkontaktního nakupování. Mimo to se na pozadí začíná dařit i cloudové větvi Amazon Web Services (AWS). Letošní lockdowny a obavy z nakupování v kamenných obchodech poslaly poptávku po online maloobchodu na nové rekordy a akcie Bezosovy společnosti díky tomu přidaly více než 75 %. A zatím zřejmě neexistuje žádný pádný důvod, proč by se měl Buffett této akcie zbavovat. Amazon očekává ve 4. kvartálu meziroční nárůst prodejů o 28-38 %. Prominentní postavení celé platformy v globálním online světě by z ní zároveň v nadcházejících letech mělo vytvořit stále atraktivnější místo pro reklamu.

5. Apple ($AAPL)

Apple YTD; Foto: Tradingview

Apple se letos stal v Buffettově absolutním miláčkem, jež popírá veškerá pravidla a zásady dostatečné diverzifikace. Buffett dnes vlastní téměř 1 miliardu akcií tohoto technologického giganta, jejichž hodnota je téměř 120 miliard dolarů, neboli 45 % celkové hodnoty portfolia Berkshire Hathaway. A jde těsně za Amazonem o akcii s 5. největším růstem během letošního roku.

Berkshire zahájilo své investování do Apple v roce 2016 a od té doby pravidelně další akcie přikupovalo. V letošním 3. kvartálu však Buffett odprodal 3,7 % své pozice. Apple nepochybně rovněž patří mezi letošní vítěze, jelikož mu pandemie pomohla zvýšit nárůst příjmů jak z produktů, tak ze služeb. Společnost rovněž očekává silný růst i pro další rok, který by měla přinést mimo jiné stále intenzivnější expanze Apple Watch do zdravotního byznysu. Dalším tahounem Apple by se v příštím roce měly stát iPhony podporující 5G, po nichž - aspoň na základě údajných objednávek u svých asijských výrobců - společnost očividně očekává poměrně velkou poptávku. Apple zůstává pevný v kramflecích, letos se mu podařilo skvěle dotáhnout expanzi svých služeb navázaných na relativně kompletní produkty (notebooky, iPhone), a tak asi není důvod, proč by si Buffett měl hledat nového favorita.

#investovani #akcie #portfolio #berkshire #buffett #snowflake #rh #stoneco #amazon #apple

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
3 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
3 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
6 minut