14.12.2020 2 minuty čtení

Moje neradostná a neoptimistická vize roku 2021. Kapitalismus umírá

Ekonomická paralýza, pozastavení výrob, zastavení pracovních činností na rozsáhlých územích, to vše je ve své podstatě začátek vážné ekonomické krize.

Čím dál více ve mně panuje pocit a dnes už vím, že to ví už i ti, co řídí náš stát, že si všimli jednoduché a srozumitelné věci. Kapitalismus není životaschopný, kapitalismus umírá, protože systém je nevhodný pro přežití a není schopen dalšího rozvoje po roce 2020.

Nemůžeme si dovolit, dnes už víme, že opravdu nemůžeme systém zachraňovat a dotovat. Doba není nejen jiná, ale podstata kapitalismu se dostává do jakési obrácené spirály. Dojde ke ztrátě peněz, majetku, postavení, pozic a moci. Jde také o to, že žijeme a doufáme v záchranu vakcínou, ale je zde spoustu ale. Nemusí se jednat o třetí vlnu, čtvrtou, ale můžeme pracovat v omezeném režimu několik let. To by již z našeho státu nezbylo zcela nic. Z některých podnikání také ne. Jsou třeba celkové strukturální změny.

Moje vlastní hypotéza roku 2021

Sleduji trh jako celek a nejsem ekonom, ale mám jisté hypotézy vývoje, které jsou celkem zjevné.

Bohužel jsem zatím přesvědčen, že nezaměstnanost vzroste 5 – 10 %. V roce 2022 lze očekávat nárůst nezaměstnanosti dokonce nad 10 %. Propad České ekonomiky by se mohl pohybovat do 10 % v roce 2022 až na 15 %. Celkově zanikne více jak 20 % oborů v České republice. Úroveň inflace poroste do 5 %. O celých 15 % se sníží životní úroveň občanu v České republice.

Zánik podnikání

Zanikne více jak 70 % provozů podnikajících v restaurační oblasti. V oboru hotelnictví zanikne více jak 80 % provozů. Také více jak 80 % provozů v segmentu turismu a cestování bude mít existenční problémy a nejspíše také zanikne. Až 60 % organizací pohybujících se v segmentu kultura bude muset ukončit svůj provoz.

Klesající produktivita a zadlužený stát

Produktivita firem v České republice významně vzroste až od roku 2025. V roce 2021 klesne o 5 % a v roce 2022 o dalších 10 %. Významné kroky v robotizaci českých firem se odehrají až od roku 2023. Další významné kroky v digitalizaci budou až v roce 2025. Výrazný rozvoj a využití umělé inteligence, jak dnes hlásají různé články můžeme očekávat až v roce 2030.

Celý článek: https://www.kmosek.com/moje-neradostna-a-neoptimisticka-vize-roku-2021-kapitalismus-umira/

#capitalism #changemindset #changeleadership #changetheworld #crisisresponse #crisisrecovery

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.