Investoři hledající vysoký růst a snížení rizika nemusí investovat do jednotlivých růstových akcií. Namísto toho mohou zvolit investování do ETF, burzovně obchodovatelných fondů, umožňující investovat do stovek nebo i tisíců akcií najednou. Nákup jedné akcie ETF vám poskytne okamžitou diverzifikaci a vy se vyhnete riziku plynoucího z riskantního investování pouze do několika jednotlivých akcií. Níže zmíněná ETF mají bezesporu potenciál oslovit řadu investorů hledajících nadprůměrný výnos.
1. Invesco QQQ Trust (NASDAQ: $QQQ)
Nákup akcií Invesco QQQ Trust z vás automaticky udělá investora do 100 největších akcií v technologickém indexu #Nasdaq. Jedná se o tržně vážené ETF, proto tvoří většinu v tomto fondu největší společnosti současnosti – velmi populární technologické akcie #Apple, #Amazon a #Microsoft dohromady představují 34% podíl. Největších 10 akciových podílů pak tvoří 55 % tohoto ETF, což znamená, že QQQ není úplně nejlepší volbou z hlediska celkové #diverzifikace vašeho portfolia. Je to ale skvělý způsob, jak mohou investoři investovat do akcií mnoha společností, jejichž ceny mohou být pro začínající investory nedosažitelné.
QQQ zatím přináší působivé meziroční výsledky, když vzrostlo za posledních 12 měsíců o více než 47 %. Za posledních 10 let pak došlo dokonce ke zhodnocení tohoto ETF o 450 %. Agresivně rostoucí fondy typu Invesco QQQ Trust nejsou prvotřídní volbou pro investory, kteří hledají dividendový výnos. Agresivním mladším investorům, kteří dávají přednost výraznému růstu hodnoty na úkor výplaty dividend však toto ETF může posloužit skvěle.
2. Schwab Emerging Markets Equity ETF (NYSE: $SCHE)
Investice do velkých amerických společností jsou stabilní, ale není to místo, kde dochází k výraznému růstu. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout vyššího zhodnocení, jsou investice na rychle se rozvíjejících trzích. Široké diverzifikace investic na rozvíjejících se trzích dosáhnete prostřednictvím investice do Schwab Emerging Markets Equity ETF.
ETFko sleduje FTSE Emerging Index, který je složen z akcií střední a velké kapitalizace ve více než 20 zemích. Burzovně obchodovatelný fond je složen z celkem 1 500 podílů, z nichž tři největší jsou čínští e-commerce velikáni #Alibaba a #Tencent Holdings a technologická společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing.
Rozvíjející se trhy bývají oproti tomu americkému volatilnější, ať už kvůli politické nestabilitě, nedokonalé legislativě nebo měnovému riziku. Většina z agresivních investorů by tak neměla na těchto trzích investovat více než 10–15 % svého portfolia. Přestože pandemie podobně jako jinde na světě pustošila místní ekonomiky, fond meziročně vzrostl o 14 %. Investice na rozvíjejících se trzích navíc nabízí obrovský potenciál vzhledem k téměř nevyčerpatelné asijské poptávce a růstu místních ekonomik.
3. Vanguard Russell 2000 ETF (NASDAQ: $VTWO)
Akcie s nízkou tržní kapitalizací, které tvoří index Russell 2000, mají tendenci být opět volatilnější než například akcie obsažené v indexu S&P 500. Mají ale také nesporný růstový potenciál, který láká investory s agresivnější náturou. Vanguard Russell 2000 ETF je také dobrou volbou, hledáte-li investice do společností, které nehrají úplně velkou ligu.
Fond za poslední desetiletí prohrává ve srovnání s indexem S&P 500, ale září v posledních 3 měsících. Je to hlavně kvůli skutečnosti, že byly akcie s malou tržní kapitalizací zasaženy mnohem více, když se celý akciový trh v březnu propadl, což jim nyní poskytlo více prostoru pro růst.
Z více než 2 000 akcií tvoří 10 největších podílů pouze 3,9 % celkových aktiv fondu. Fond je tak výrazně diverzifikovaný. K 30. září 2020 pak tvořily 20,8 % z podílu fondu akcie ze zdravotnictví, 15,7 % společnosti prodávající spotřební zboží a 15,4 % průmyslový segment. Vzhledem k tomu, že indexu S&P 500 dominuje hrstka technologických gigantů, může toto ETF nabídnout investorům potřebnou diverzifikaci.
---
Všechny tři ETF lze v Evropě nakupovat prostřednictvím CFD kontraktů (finanční instrument jehož cena sleduje hodnotu fyzického podkladového aktiva) u více obchodníků. Výběr je samozřejmě na vás. Mým osobním tipem, kde CFD kontrakty a mnoho dalšího obchodovat, je určitě Interactive Brokers – americký broker s 42letou tradicí, který je doporučovaný velkou částí profesionálních investorů po celém světě.
Máte-li tipy na nějaké evropské alternativy k těmto americkým ETF, určitě se neváhejte podělit do komentářů, budu rád za každý příspěvek.
#akcie #akcioveinvestice #investovani #ETF #fondy #burzovneobchodovatelnefondy #pasivniinvestovani #akciovytrh #vanguard #invesco #schwab
CFD kontraktům bych se vyhnul. Kupoval bych raději evropská etfka.
bez použití páky u seriozního brokera mi to extra rizikové nepřijde, ale chápu váš pohled...
@PatrikKudlacek Zdaleka nejde jen o riziko. Ve Vámi uváděném případě skutečně může být riziko stejné jako u klasické akcie nebo etfka. Jsou tu ale další nevýhody CFD. Jednak se může stát, že brooker i za držení nepákové pozice v CFD účtuje poplatek, což může investici prodražit. I kdyby byla nepáková pozice bez poplatku, zůstává tu jedna zásadní nevýhoda - CFD není podle zákona o dani z příjmů považováno za cenný papír. Tudíž nelze použít např. 3letý časový test pro osvobození od daně z příjmu a veškeré (i mnohaleté) zisky je potřeba zdanit 15%! To může dělat při dlouhodobém časovém horizontu velké částky.
@jas39 to je určitě dobrá poznámka, kterou jsme opomenul. Ten rozdíl bude na dlouhém časovém horizontu samozřejmě markantní... díky
Díky za super článek. Už nějakou dobu jsem rozhodnutý pravidelně měsíčně investovat právě do nějakého Nasdaq 100 ETFka (rád bych se vyhnul CFD variantám) z ČR a po dlouhém hledání jsem objevil Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF (LU1829221024) které se dá bezplatně nakupovat například na XTB. Zajímal by mě Váš názor.
Díky @janKuznik . Řekl bych, že bude taky sledovat 100 největších společností Nadaq indexu, tomu bude odpovídat i složení, které bude podobné jako v případě QQQ -> velká koncentrace největších akci. Nicméně jsem koukal na stránky Lyxor: https://www.lyxoretf.co.uk/en/retail/products/search/equity-etf a zmiňované ETF jsem tam nenašel. Nemáte nějaký odkaz??
@PatrikKudlacek Vycházel jsem z tady tohoto pěkného porovnání 6 evropských Nasdaq 100 ETFs. Zajímá mě ten akumulační Lyxor bez dividend. https://www.justetf.com/en/how-to/nasdaq-100-etfs.html Rád si nechám poradit i od kohokoliv jiného.
@janKuznik1 tak pokud vám má říct čistě osobní názor - nikde jsem tedy nenašel konkrétní složení - píšou 100 akcií bez finančního sektoru, což je asi v současné době rozumné...ale bude pravděpodobně platit, že bude fond poměrně volatlní, nevylučoval bych ani nějaký propad v příštích pár měsících, investoval bych do něj pouze dlouhodobě...+ nebudete muset řešit danění dividend :-)
Já mám tento: https://etfdb.com/etf/QTEC/#etf-ticker-profile