09.12.2020 6 minut čtení

4 důvody, proč se může akciový trh v příštích 3 měsících výrazně propadnout

Synonymem pro akciový trh se často míní ten americký. Jedná se o nejvíce rozvinutý, a především nejvíce obchodovaný burzovní trh světa. Co hýbe americkým trhem obvykle hýbe světem investic. Pojďme se blíže podívat na 4 rizika, která mu nyní hrozí.

Až se opona za letošním rokem zavře, budeme zpětně na rok 2020 koukat jako na jeden z nejdivočejších roků, které pamatujeme. Byli jsme svědky nejrychlejšího medvědího poklesu alespoň o 30 % v historii a neméně působivého zotavení. Zaznamenali jsme několik historických maxim ikonických indexů Dow Jones a S&P 500 stejně jako rekordní denní ztráty.

Konec roku by nás však neměl výrazně ukolébat. Obavy z akciového trhu prostě nezmizí, jenom kvůli tomu, že vyměníte kalendáře na svých stolech.

I když je nemožné předpovědět, kdy dojde k propadům akciových trhů a korekcím, jak dlouho budou trvat nebo jak prudký tento pokles bude, existuje docela dobrá šance, že pokud uvidíme v příštích 3 měsících nějaký propad či korekci, bude činitelem jeden z následujících 4 faktorů.

1. Další restriktivní opatření proti koronaviru

Bylo by do očí bijícím problémem pro americký akciový trh, kdyby vícero států, nebo dokonce federální vláda, přistoupila k dalším restriktivním opatřením, jakmile zasedne do křesla v Oválné pracovně Joe #Biden.

Prozatím se zdá, že je Wall Street celkem v klidu, přestože několik z amerických států již zavedlo restriktivnější opatření. Koneckonců, americká ekonomika a výhled na americký akciový trh nejsou vždy v konsenzu.

Nejeví se však pravděpodobně, že by Wall Street přešla s poklidem, kdyby začalo z důvodů restrikcí docházet k masivnímu zesplatnění hypotečních úvěrů a dalších půjček. Pamatujte, že Washington zatím nepřišel s žádným výrazným stimulem, což znamená, že ztráty pracovních míst způsobené dalšími odstávkami by mohly rychle testovat reakci věřitelů – především amerických bank.

Finanční akcie jsou přitom páteří americké ekonomiky a další restrikce mohou přinést masivní ztráty celému sektoru.

2. Vyprchá euforie ohledně očkovacích vakcín

Je také velmi pravděpodobné, že ubyde záplavy pozitivních zpráv ohledně vývoje vakcín proti onemocnění covid-19. Řada z nich se také může nakonec ukázat jako neopodstatněných.

V listopadu odhalily #Pfizer a #BioNTech výsledky pozdní fáze studie vakcíny, která odhalila, že jejich vakcína pracuje s účinností 95 %. S podobným výsledkem úspěšnosti přišla i #Moderna – 94,5 %. To jsou zprávy, které doslova drtí obavy z #pandemie.

Na druhou stranu nevíme, jak dlouho tyto experimentální vakcíny poskytují ochranu nebo kolik lidí se bude ochotno naočkovat. Pesimistické americké průzkumy prozrazují, že klesl počet lidí, kteří by se chtěli nechat očkovat z květnových 72 % na nynějších 51 %. Počet těch, kteří by se „určitě“ chtěli nechat naočkovat, přitom klesl na polovinu na 21 % americké populace.

Obavy o bezpečnost a účinnost rychle vyvinutých vakcín by tak mohly bránit rychlému návratu k normálu. Jisté problémy vzniknou i s distribucí vakcín, vždyť vakcíny Pfizeru a BioNTechu je nutné skladovat hluboko pod bodem mrazu.

Jde o to, že akciový trh už reagoval pohybem, jako kdybychom za sebou měli bezchybný a dlouholetý proces schvalování a distribuce a proočkovanost by nebyly problémem. Tak to pravděpodobně nebude.

3. V lednových doplňujících volbách do Senátu získají obě křesla Demokraté  

Americký akciový trh by se mohl také propadnout, pokud oba kandidáti Demokratické strany zvítězí v senátních volbách v americkém státě Georgia.

Za normálních okolností by neměla dvě křesla v Senátu příliš velký význam. Když ale zvítězil Joe Biden v prezidentských volbách a Demokraté udrželi většinu nad Sněmovnou reprezentantů, jsou tato dvě křesla naprosto klíčová. V Senátu nyní prohrávají Demokraté právě o dvě křesla, mohou tedy počty s Republikány dorovnat. A v případě patového hlasování v Senátu má rozhodující slovo nově zvolená viceprezidentka Kamala Harris.

Wall Street očekává že Republikáni udrží v Senátu minimální většinu, což bude mít zásadní důsledky. Je pravděpodobné, že bude prosazeno další nalití peněž do americké ekonomiky (v přibližně výši 2 biliony dolarů oproti původně navrhovaným 4,3 bilionům), na druhé straně se neočekává, že by rozdělený kongres přistoupil ke zvýšení daně z příjmů právnických osob. Pokud by ale Demokraté v Georgii zvítězili, padnou rázem všechny jistoty.

Pokud by byl Bidenův daňový návrh na zvýšení nejvyšší sazby daně z příjmů právnických osob z 21 % na 28 % prosazen, rázem by zisky největších amerických korporací klesly o přibližně 10 %. A cena akcií by měla odrážet především budoucí schopnost společnosti vytvářet zisk.

4. Historie se neustále opakuje

Akciový trh by se mohl v příštích měsících také propadnout, pokud by se pouze zopakovala historie. Opět je nemožné přesně předpovědět, kdy dojde ke korekci nebo krachu akciového trhu, víme však, jak se akciové trhy v minulosti chovaly po výrazném propadu. Během tří následujících let po každém z předchozích medvědích trhů, před rokem 2020 došlo k 13 korekcím v rozmezí od 10 do 19,9 %. V mnoha případech došlo k těmto propadům mnohem dříve – za rok. To nám říká, že nové býčí trhy často procházejí významnou korekcí, lze tak v nejbližších měsících očekávat i jeden výrazný otřes bez významných vnějších vlivů.

Historická data také ukazují, jak jsou korekce a propady amerického akciového trhu běžné. Za posledních 71 let prošel index S&P 500 38 korekcemi o nejméně 10 %. Rovněž jsme také od roku 2010 viděli více než tucet propadů benchmarkového indexu alespoň o 6 %.

Pokud by se nálada na trzích změnila, krátkodobí obchodníci ovládaní emocemi by byli schopní relativně rychle shodit hodnotu amerického akciového trhu níže o několik procentních bodů.

#akcie #akciovytrh #americkyakciovytrh #investovani #americkeakcie #krize #korekce

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • no uvidíme, každý mluví o tom jak se těší, že přijde korekce, že má připraveny peníze na to, aby levně nakoupil,.. jestli tedy všichni čekají na korekci a jsou připraveni investovat při poklesu, tak při poklesech doje nejspíše k rychlým nákupům a návratu zpět... mám kolem sebe až příliš mnoho lidí, kteří zatím po propadech v březnu na trh nevstoupili a čekají na další pokles, pak prý vstoupí...no je to všechno křišťálová koule, to víme všichni, každopádně kolem mě, mnoho lidí říká, jak české nemovitosti nepůjdou již nikdy dolů, někteří lidé nakupují za neskutečné ceny, které např. u rezidenčních nemovitostí u nás na Litoměřicku udělali od začátku roku až 30%... takže když každý nakupuje, tak já prodávám, nevím co bude nevidím dopředu, ale to zhodnocení jen od začátku roku je takové, že pro mě má smysl prodat a přeskočit do akcíí - investuji převážně do ETF..všem hezký den a správná rozhodnutí :)

  +3
  • @davidBiza díky za osobní pohled :-)) více méně jste v praxi popsal jeden ze známých citátů Warrena Buffetta - být obezřetný, když jsou ostatní chamtiví a naopak být chamtivý, když mají ostatní strach...

   +4
  • @davidBiza Mně teda spíš přijde, že to dnes hromada lidí už nevydržela, jak se to všude zelená a ty připravené peníze začínají pomalu a jistě alokovat. 

   0
 • Sám jsem na následující rok velmi zvědav jak “pan trh” bude reagovat na všechny další snahy dostat covid pod kontrolu.

  +3
  • tak klasicky - ode zdi ke zdi... 😁 bezbřehá euforie bude střídána naopodstatněnou skepsí a naopak... 

   +3
 • Dufam ze prijde najaka korekcia nech sa lacnejsie nakupuje :)

  +3
 • Vzhledem k tomu, že poslední dobou akcie neustále stoupají (alespoň v mém portfoliu), tak bych se korekci vůbec nedivil...

  +3
  • jak říkáte...stačí když je člověk připravený a ví, že po propadu opět přijde růst :-))

   +4
 • s krizí se tu straší X let ale to USA nedopustí. v březnu sice pád, ale jaký to byl rychlý vrchol.. peníze = tisk..   nemovitosti = růst 

  +1
  • @filip1 díky za komentář :-) ...já bych se takového zobecňování přeci jenom trochu bál... 

   +1
  • @PatrikKudlacek to asi proto, že jsem právě nemovitost koupil.., ty snad klesat nebudou jako index s&p 500

   0
  • @filip1  tak to se vám asi daří :-)) ...myslím, že porovnávate hrušky z jabkama...S&P 500 - benchmark celého amerického akcivého trhu a jednotlivou nemovitost. Výše rizika se bude asi dost odvíjet od toho, jakou hodnotu jste za své zaplacené peníze dostal...  

   Řekl bych ale, že investice do 500 akcií bude více diverzifikovaná než 1 nemovitost, ale to je můj názor... každopádně přeji ať se vám daří i nadále... 

   +2
  • @filip1 Selský rozum mi říká, že i když tenhle současný model zvládá oddalovat krizi (popravdě spíš naoko, myslím si, že hromada menších podnikatelů na celém světě by nám dneska za větu, že je ekonomika a trhy v pohodě a vše přece roste, dala na bradu), není to udržitelné. Ať už nekonečným tištěním peněz, nekonečným zadlužováním, nebo s tím spojeným rozevíráním nůžek mezi průměrnými a nejbohatšími občany. Na konci téhle cesty se vzbouří jedna ze dvou věcí, finanční systém, nebo lid.

   +1
  • @tomasdurcak  mě také selský rozum říká, že odhadovat se nedá vůbec nic :).. co přijde je ve hvězdách, já vidím základ diverzifikaci - akcie - různé, různé země, nemovitosti nebo fond nemovitostní, hotovost, různé měny, samozřejmě záleží na výši investice také, takže diverzifikace je podle mě základ, když někdo mluví o tom, že akcie už nepůjdou dolů, nebo nemovitosti, že dolar bude už jen slabší apod., tak to při jednostranném zaměření na určitou investici, nedej bože na finanční páku ve velké míře - obchodování na úvěr, hypotéka....za 25 let investování jsem zažil dolar za 15 Kč ale i za 38 Kč, internetovou bublinu, ale i v ČR výrazný propad nemovitostí, mezi roky 2009 a 2014 př. byt Roudnice n/L1/1 v roce 2009 850 tis Kč v roce 2014 za 450 tis Kč, a je mnoho dalších příkladů, do toho všeho je potřeba brát v potaz, že jakákoliv třída aktiv najednou může být daňově znevýhodněna, nikdo neví, kde a jak budou vlády hledat peníze, dokážete si představit, že z investičního bytu v hodnotě 3 mil Kč platíte daň z nemovitosti 30 tis Kč místo 1500,- například, já také ne, ale četl jsem, že ve Vídni se platí z investičních bytů 1% z hodnoty bytu - daň z nemovitosti...,je to jen příklad, ale chci říci, že těch faktorů, které mohou ovlivnit hodnotu a růst nebo pokles investice je opravdu mnoho, a mnoho z nich nedokážeme odhadnout...ještě reakce na to, že se vlastně dnes oddaluje krize různými vládními programy...je to tak, a já si moc přeji, aby to pomohlo a vládní programy pomohli překonat ten propad než se zase ekonomika chytne, ale podaří se to ?...dnes mnoho lidí bojuje o svoji živnost a držím všem palce, aby to zvládli, my máme firmu v průmyslu, mnoho našich klientů jede na "výpary v nádrži" pálí hotovost a doufají, že to překonají....v roce 2010 jsem zažil mnoho lidí, kteří přišli najednou o 30% platu, žádné bonusy nebo rovnou propouštění, to mělo velký vliv na ceny nemovitostí, zažil jsem to velmi zblízka, protože jsem v té době měl realitní kancelář....může se to opakovat ? můžou se opět snižovat platy nebo nic takového nehrozí ?................myslím, že jediné co po těch letech vím, že vše je jen odhad ale, že pro každý názor si člověk najde ten správný článek :)...který jeho názor potvrdí, a i když si to nechci připouštět tak výběrové vnímaní mám taky :)...

   0
  • @davidBiza díky za vyčerpávající komentář. V řadě věcí se shodneme :-) ...jenom škoda...text podobného rozsahu, to by vám už skoro dalo na story ..zajímavé čtení... 

   +1
  • @davidBiza   dobře napsáno  naprosto  ssouhlasím 

   0
  • @davidBiza boze to jsou zase kecy jak vytažené z chřtanu demožumpy! Statistiky rikaji jasne, vyjadreni vetsiny ekonomu bank hovori take jasne. Zadny krach se nekona ( -5-10% neni zadny krach), stat zachranil pracovni mista, nekrachuje "hodne" lidi, obecne z toho vybruslilo obrovske mnozstvi lidi. Uz zase slysim ty pitome kecy, no jo ale zadluzime deti. Jo tak jsme meli nechat vsechny krachnout a deti nebudou zadluzene. Osobne bych byl i pro. Kdo nezvladne, konci. Ale to jsem nelida 🤪😁 

   Osobne - presikovat krach akcii je to same jako predikce, ze bitcoin bude na konci roku za 200000 koláčů 😁 emerickych.

   0
  • @rpavelka ...cituji "boze to jsou zase kecy jak vytažené z chřtanu demožumpy! .".................nevadí mě jiný názor naopak, ale vadí mě lidé, kteří slušnou diskuzi posouvají svým způsobem vyjadřování úplně nekam jinam, bylo to nutné tohle napsat ?! to je důvod proč mnoho lidí od diskuzí pak upouští.

   0
  • @davidBiza souhlásím s vámi ... ale nad některými věcmi se nemá smysl ani rozčilovat 😁 internet je žumpa velmi různorodá a nikdy nevíte, na koho narazíte 😁

   0
 • Kdyby na jaře 2020 přišla korekce vůbec bych se nezlobil. Mám v hledáčku spoustu firem které bych v takovém případě rád dokoupil.  

  +1
  • uvidíme, taky bych se nezlobil :-)) ale už teď vidím jeden zásadní problém. Jak budeme hledat dno té korekce? 😁

   +3
  • @PatrikKudlacek No letos na jaře se mi podařilo trefit dno u 3/4 nákupů. Takže úspěch. Ale přijít propad znova už bych to nezkoušel trefovat. Vybral bych si jen pár akcií a dokupoval průběžně. :-)

   0
  • @Prokmi  ..já jsem taky něco trefil, ale mohlo to být lepší, ještě jsem neměl dostatečné "investorské sebevědomí" ... 

   +1
 • Souhlasim s tim, ze korekce musi prijit. Neni mozne, aby se beztrestne tiskly penize bez dusledku pro akciove trhy a ekonomiky.

  +1
  • @tomashudecek já se taky trochu bojím, jestli centrální banky neotevřely takovou Pandořinu skřínku. Kdo ví, jeslti je ještě nějaké cesty zpět...jisté je, že by takový návrat k "normálu" nebyl bezbolestný... 

   +2
  • @gryffth Za současné situace se dříve či později musí zákonitě vzbouřit jedna ze dvou věcí: peněžní systém, nebo lid. Pokud se bude tisknout donekonečna, nejbohatší tu hyperinflaci zvládnou, ale pokud nezačnou zároveň rozhazovat peníze z helikoptér na obyčejné lidi, za chvíli jim z úspor nezůstane nic a nemyslím si, že to vezmou v klidu a s pochopením.

   +1
  • @tomasdurcak a prave az dojde na tu bouri tak budu rad, ze mam cast penez ulozenou v kryptomenach :) @PatrikKudlacek 

   +1
  • jinak velmi poucne video od Ray Dalio o tom, jak funguje ekonomika: https://youtu.be/PHe0bXAIuk0

   0
  • video jsem ještě neviděl, ale pustím :-)) ..dobrý ekonomické soukolí popisuje taky Dominik Stroukal ;-)

   +1
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
6 minut
8 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
8 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
6 minut
8 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
8 minut
5 minut
5 minut
4 minuty