Až se opona za letošním rokem zavře, budeme zpětně na rok 2020 koukat jako na jeden z nejdivočejších roků, které pamatujeme. Byli jsme svědky nejrychlejšího medvědího poklesu alespoň o 30 % v historii a neméně působivého zotavení. Zaznamenali jsme několik historických maxim ikonických indexů Dow Jones a S&P 500 stejně jako rekordní denní ztráty.
Konec roku by nás však neměl výrazně ukolébat. Obavy z akciového trhu prostě nezmizí, jenom kvůli tomu, že vyměníte kalendáře na svých stolech.
I když je nemožné předpovědět, kdy dojde k propadům akciových trhů a korekcím, jak dlouho budou trvat nebo jak prudký tento pokles bude, existuje docela dobrá šance, že pokud uvidíme v příštích 3 měsících nějaký propad či korekci, bude činitelem jeden z následujících 4 faktorů.
1. Další restriktivní opatření proti koronaviru
Bylo by do očí bijícím problémem pro americký akciový trh, kdyby vícero států, nebo dokonce federální vláda, přistoupila k dalším restriktivním opatřením, jakmile zasedne do křesla v Oválné pracovně Joe #Biden.
Prozatím se zdá, že je Wall Street celkem v klidu, přestože několik z amerických států již zavedlo restriktivnější opatření. Koneckonců, americká ekonomika a výhled na americký akciový trh nejsou vždy v konsenzu.
Nejeví se však pravděpodobně, že by Wall Street přešla s poklidem, kdyby začalo z důvodů restrikcí docházet k masivnímu zesplatnění hypotečních úvěrů a dalších půjček. Pamatujte, že Washington zatím nepřišel s žádným výrazným stimulem, což znamená, že ztráty pracovních míst způsobené dalšími odstávkami by mohly rychle testovat reakci věřitelů – především amerických bank.
Finanční akcie jsou přitom páteří americké ekonomiky a další restrikce mohou přinést masivní ztráty celému sektoru.
2. Vyprchá euforie ohledně očkovacích vakcín
Je také velmi pravděpodobné, že ubyde záplavy pozitivních zpráv ohledně vývoje vakcín proti onemocnění covid-19. Řada z nich se také může nakonec ukázat jako neopodstatněných.
V listopadu odhalily #Pfizer a #BioNTech výsledky pozdní fáze studie vakcíny, která odhalila, že jejich vakcína pracuje s účinností 95 %. S podobným výsledkem úspěšnosti přišla i #Moderna – 94,5 %. To jsou zprávy, které doslova drtí obavy z #pandemie.
Na druhou stranu nevíme, jak dlouho tyto experimentální vakcíny poskytují ochranu nebo kolik lidí se bude ochotno naočkovat. Pesimistické americké průzkumy prozrazují, že klesl počet lidí, kteří by se chtěli nechat očkovat z květnových 72 % na nynějších 51 %. Počet těch, kteří by se „určitě“ chtěli nechat naočkovat, přitom klesl na polovinu na 21 % americké populace.
Obavy o bezpečnost a účinnost rychle vyvinutých vakcín by tak mohly bránit rychlému návratu k normálu. Jisté problémy vzniknou i s distribucí vakcín, vždyť vakcíny Pfizeru a BioNTechu je nutné skladovat hluboko pod bodem mrazu.
Jde o to, že akciový trh už reagoval pohybem, jako kdybychom za sebou měli bezchybný a dlouholetý proces schvalování a distribuce a proočkovanost by nebyly problémem. Tak to pravděpodobně nebude.
3. V lednových doplňujících volbách do Senátu získají obě křesla Demokraté
Americký akciový trh by se mohl také propadnout, pokud oba kandidáti Demokratické strany zvítězí v senátních volbách v americkém státě Georgia.
Za normálních okolností by neměla dvě křesla v Senátu příliš velký význam. Když ale zvítězil Joe Biden v prezidentských volbách a Demokraté udrželi většinu nad Sněmovnou reprezentantů, jsou tato dvě křesla naprosto klíčová. V Senátu nyní prohrávají Demokraté právě o dvě křesla, mohou tedy počty s Republikány dorovnat. A v případě patového hlasování v Senátu má rozhodující slovo nově zvolená viceprezidentka Kamala Harris.
Wall Street očekává že Republikáni udrží v Senátu minimální většinu, což bude mít zásadní důsledky. Je pravděpodobné, že bude prosazeno další nalití peněž do americké ekonomiky (v přibližně výši 2 biliony dolarů oproti původně navrhovaným 4,3 bilionům), na druhé straně se neočekává, že by rozdělený kongres přistoupil ke zvýšení daně z příjmů právnických osob. Pokud by ale Demokraté v Georgii zvítězili, padnou rázem všechny jistoty.
Pokud by byl Bidenův daňový návrh na zvýšení nejvyšší sazby daně z příjmů právnických osob z 21 % na 28 % prosazen, rázem by zisky největších amerických korporací klesly o přibližně 10 %. A cena akcií by měla odrážet především budoucí schopnost společnosti vytvářet zisk.
4. Historie se neustále opakuje
Akciový trh by se mohl v příštích měsících také propadnout, pokud by se pouze zopakovala historie. Opět je nemožné přesně předpovědět, kdy dojde ke korekci nebo krachu akciového trhu, víme však, jak se akciové trhy v minulosti chovaly po výrazném propadu. Během tří následujících let po každém z předchozích medvědích trhů, před rokem 2020 došlo k 13 korekcím v rozmezí od 10 do 19,9 %. V mnoha případech došlo k těmto propadům mnohem dříve – za rok. To nám říká, že nové býčí trhy často procházejí významnou korekcí, lze tak v nejbližších měsících očekávat i jeden výrazný otřes bez významných vnějších vlivů.
Historická data také ukazují, jak jsou korekce a propady amerického akciového trhu běžné. Za posledních 71 let prošel index S&P 500 38 korekcemi o nejméně 10 %. Rovněž jsme také od roku 2010 viděli více než tucet propadů benchmarkového indexu alespoň o 6 %.
Pokud by se nálada na trzích změnila, krátkodobí obchodníci ovládaní emocemi by byli schopní relativně rychle shodit hodnotu amerického akciového trhu níže o několik procentních bodů.
#akcie #akciovytrh #americkyakciovytrh #investovani #americkeakcie #krize #korekce