Ať už jste dvacátník, který právě začíná investovat, nebo už máte odrostlé děti a chystáte se začít konečně budovat důchodový fond, investování do indexových fondů je výborná investiční strategie. Získáte automatickou diverzifikaci, nízké poplatky a potenciál pro dlouhodobý a výrazný růst.
Pravděpodobně nejlepším řešením bude výběr indexových fondů, které vám poskytnou expozici vůči širokému portfoliu amerických akcií s doplněním o nějaký mezinárodní indexový fond, pokud byste chtěli diverzifikaci svých investic dále rozšířit. Níže naleznete charakteristiku tří indexových fondů, které jsou ideální pro investora téměř jakéhokoliv věku, pokud právě uvažuje o zhodnocování důchodových úspor.
1. Vanguard 500 Index Fund ETF (VOO)
Na akciovém trhu neexistují žádné záruky, ale investice do nízkonákladového indexového fondu sledujícího výkonnost indexu S&P 500, jako je například Vanguard 500 Index Fund ETF, je téměř nejlepší možností, jak dosáhnout zhodnocení na úrovni růstu amerického akciového trhu. Za posledních 30 let dosáhl index S&P 500 průměrného anualizovaného výnosu něco málo přes 8 % (očištěno o inflaci).
Pokud byste investovali do S&P 500 kdykoliv za posledních 100 let, vydělali byste peníze pokaždé, pokud byste investovali alespoň po dobu 20 let. Investujete-li pak měsíčně do podobného fondu 1 000 kč se zhodnocením 8 % ročně, budete mít na svém investičním účtu po 35 letech více než 2,2 milionu Kč.
Tento fond charakterizuje expense ratio ve výši 0,03 %, což znamená, že pouze 30 haléřů z každé investované tisícikoruny jde na poplatky. Indexový fond od Vanguardu je dokonce levnější než fond SPDR S&P 500 ETF, nejčastěji využívaný fond sledující index pětiset největších amerických firem, který má expense ratio 0,09 %.
2. Schwab U.S. Broad Market ETF (SCHB)
Pokud byste hledali ještě širší záběr amerického akciového trhu, podívejte se na Schwab U.S. Broad Market ETF. Fond sleduje index Dow Jones U.S. Broad Stock Market Index, což znamená, že budete automaticky investovat do přibližně 2 500 největších amerických veřejně obchodovatelných akcií. S expense ratiem 0,03 % je jeho nákup stejně levný jako v případě předchozího indexového fondu.
Výhodou výběru širšího indexového fondu pro vaše důchodové investice je, že obsahuje akcie s nižší tržní kapitalizací, které jsou obvykle rizikovější, ale mají větší růstový potenciál.
Ačkoli vám poskytuje Schwab U.S. Broad Market ETF automaticky vyšší diverzifikaci, vaše portfolio už o moc více diverzifikované nebude, pokud již vlastníte nějaký fond kopírující výkonnost indexu S&P 500. Je to proto, že se největší akciové podíly v obou fondech výrazně překrývají. V případě obou indexů jsou podíly akcií tržně vážené, takže menší akcie mají pouze omezený vliv na výkonnost fondu. Sedm největších podílů tohoto ETF a Vanguard S&P 500 ETF jsou identické - #Apple, #Microsoft, #Amazon, #Facebook, #Alphabet, #Berkshire Hathaway třídy B a Johnson&Johnson.
U fondu Schwab tvoří tyto nejvýznamnější podíly něco málo přes 20 % aktiv fondu, v případě Vanguard to je dokonce něco málo přes 25 %. Protože v obou fondech dominují stejné akcie, můžete očekávat i podobné výnosy, což je vidět i v tabulce výše.
3. Vanguard FTSE All-World ex-US ETF (VEU)
Pokud chcete investovat s expozicí vůči globálnímu akciovému trhu, pak je dobrou volbou investice prostřednictvím Vanguard FTSE All-World ex-US ETF. Fond charakterizuje expense ratio ve výši 0,08 % a sleduje index FTSE All-World ex-US, což je směsice asi 3 500 velkých a středních společností mimo území USA.
Více než 85 % společností z tohoto fondu sídlí ve vyspělých ekonomikách, jako je Japonsko, Hongkong a Velká Británie. Investice v rozvinutých zemích nepřinášejí podobně vysokou návratnost jako rozvíjející se trhy, ale jsou také mnohem méně volatilní.
Přestože fond za posledních 10 let ve srovnání s indexem S&P 500 trvale zaostával, může být investice části peněz do tohoto mezinárodního ETF dobrým zajištěním, pokud byste chtěli své investice diverzifikovat i mimo americké akcie bez přílišného rizika.
---
Všechny tři indexové fondy jsou dostupné prostřednictvím obchodníka Interactive Brokers, který nabízí samozřejmě i celou řadu dalších indexových fondů – zaměřených výhradně na rozvíjející se trhy, Čínu a podobně. Váš konkrétní výběr indexového fondu je čistě na vás, pokud však budete vybírat z těchto 3, chybu pravděpodobně neuděláte. Na druhé straně investice do rozvíjejících se trhů může přinést i vyšší zhodnocení, ale s výrazně vyšší volatilitou. Jste na ni připraveni?
#akcie #index #indexovefondy #etf #indexovaetf #pasivniinvestovani #duchod #zajisteninaduchod
Budu muset pořádně prostudovat PRIIPs. Pořád mi není jasné, zda můžu jako občan EU nakupovat ETF s domicilem v USA nebo zda se toto Nařízení vztahuje na brokery, kteří nesmí takové ETF EU klientům nabízet. Množí se tady hodně článků (rozhodně kvalitnách a užitečných), kde se o ETF s domicilem v USA mluví. Ještě jsem nenarazil na jasnou odpověď. Já bych taky raději nakupoval ETF s domicilem v USA (VOO a další) místo jejich UCITS alternativ.
Teď jste mi trošku nasadil brouka do hlavy. VOO i SPY nakupuji, tak teď přemýšlím, jestli dělám něco blbě já, nebo broker, který mi to dovolí...
Má někdo nějakou odpověď? ?
@PatrikKudlacek Řekl bych, že ani jeden. Musí to mít nějak ošetřené.
@PatrikKudlacek tak víme, co udělalo například eToro, že ano? V říjnu přestali nabízet EU klientům ETF s domicilem v EU (ponechali pouze možnost kupovat tato ETF jako CFD). Na Degiru či XTB (kde nyní já osobně díky nedávnému zrušení poplatků UCITS alternativy nakupuji) ETF s domicilem v USA nelze obchodovat vůbec. Možná se pravidla v PRIIPs vztahují pouze na EU brokery, opravdu teď nevím. Budu se opravdu muset na PRIIPs podívat právním okem až mi to čas dovolí a zkusit si udělat nějakou hlubší anylýzu. Rád se pak podělím ?
https://www.lynxbroker.cz/vzdelavani/jak-i-nadale-obchodovat-us-etf/
@davidBiza zde je popsáno docela dobře, pravidla pro občany čr
@davidBiza díky za sdílení, popravdě ale ten článek nic nevysvětluje, ale pouze říká, že občané ČR (EU) nemohou tato ETF obchodovat a poté v článku následuje směsice různých informací, ze kterých nepoznám, zda to samotný Lynx nabízí či ne. Mně jde primárně o to, na koho se Nařízení PRIIPs přesně vztahuje (na EU investory, EU brokery, všechny brokery, všechny ETF na světe, které nedodají KID, atd.) a jaktože prostě existují možnosti, jak se EU investor k těmto ETF u některých brokerů stále dostane.
Hned v první větě je napsáno že bylo všem občanům ČR omezeno obchodování a s jakými etf,nic jiného z článku ani není potřeba vědět, takže nezáleží na brokerovi, pokud to umožňuje nakupovat tak jde proti tomu nařízení, ale to je druhá věc,tak to jsem to pochopil a takovou mám zkušenost brokery když nakupuji
@davidBiza díky za odkaz na článek... :-)
jinak @zhuokubo právě jsem měl na mysli to eToro, ať si říká kdo, chce co chce..já jsem spokojený. Vkladem kartou mi zkonvertují dolary ve stejném kurzu jako je můj převod mezi dolarovým a korunovým účtem v AirBank a ty obchody jsou za cenu spreadu...právě 14.10. jsem nakupoval naposled SPY za 200 dolarů a v listopadu jsem koukal minimální investice 500 dolarů a CFD...každopádně dneska už šlo koupit i to CFD za 200 dolarů..a poplatek (spread) 30 centů, takže 0,15 %...mám tam ještě pár set dolarů na pravidelnou investici a pak uvidím, jak se rozhodnu no...na stock-picking uvažuji i Interactive Brokers...
@PatrikKudlacek tím, že u CFD nekupujete "underlying asset" mám obavu (ale nevím to určitě), že se na Vás nebude vztahovat ta ochrana do 20 000 EUR, když půjde eToro ke dnu. Jinak taky jsem začal na eToro s tím, že tam budu frakčně nakupovat americká ETFka bez poplatku (a nyní tam mám zainvestovány peníze v pár společnostech), ale jakmile zrušili (nebo spíše začali být v souladu s PRIIPs) začal jsem se na ta ETFka dívat jinde. Na XTB momentálně vkládám USD skrze Paypal (je to na XTB bez poplatku), kde mám nahránu svou Revolutku, na které si směním CZK na USD a pak nakupuju bez poplatku UCITS ETFka v USD. Výběr nad 3 500 CZK nestojí rovněž nic. Ještě mám nachystaný účet u Degira (verzi Custody - nechci, aby Degiro moje pozice propůjčovalo), abych peníze diverzifikoval alespoň mezi 2 brokery.
@PatrikKudlacek a ještě by mě zajímalo, jak je to tedy u IBKR s těma americkýma ETF. Jestli je tam můžu jakožto EU občan nakupovat a kolik je minimální vklad. Škoda, že IBKR Lite je jenom pro U.S. residents.
Americké ETF u IB přímo kupovat nelze. Jde to pouze přes opce.
@mizeraroman díky, to byl můj předpoklad.
Je to z prostého důvodu. Účty obchodníků z EU jsou u pobočky v Anglii. Řešením je třeba založení účtu u amerického brokera, který má pobočku pouze v USA (např. Tastyworks, který umožňuje založení účtu i občanům z ČR). Přímo u nás to jde přes Fio brokera (proč, to nevím), ale mají na jejích stránkách v seznamu ETF např. SPY je. Je to ale cesta o ničem kvůli poplatkům.
Abych to ještě upřesnil. ETF lze obchodovat, ale pouze pokud by jste se kvalifikoval jako profesionál. Splnit ale aspoň jednu podmínku, aby jste mohl požádat o převedení z retail na profesionála není tak jednoduché.
Momentálně bych nakoupil raději ARKK než vanguard.
díka za komentář... mm to je poměrně koncentrované ETFko...mj. 10 % tvoří Tesla...
@PatrikKudlacek jde spíše že za tím etf stojí c. Woods, teslu nedávno prodávali ve velkém
já ten fond blíže neznám pouze jsem koukal na jeho složení, takže nemůžu moc "informovaně" komentovat :-D viz: https://finance.yahoo.com/quote/ARKK/holdings?p=ARKK
Dobrý den,
podle mě by se neměl zmiňovat primárně výnos, ale v první řadě rizikovost podkladu, tedy volatilita a max drawdown. Když se někdo podívá na graf SP500 na období let cca 2000 až 2013. Teprve až v roce 2013 došlo k překonání hodnoty cca 1600 a trh šel celou dobu v kanálu do strany, kdy v roce 2009 došlo k propadu skoro o 60%. Kdo tohle psychicky vydrží, až to zase nastane? Řekl bych, že moc lidí ne.
@mizeraroman díky za komentář. Popisujete reálný minulý scénář to určitě, ale kolikrát se něco podobného stalo... a i tak se dalo zajímavě vydělat, pokud člověk skutečně vydržel. Viz https://warengo.com/stories/67737-inspirujici-pribeh-nejhorsiho-market-timera-v-historii
Plus asi tuším na co narážíte..také přistupuju za současné situace k americkému akciovému trhu obezřetně a proto píšu o pravidelné investici, která je podle mého jistou ochranou i před krutým propadem, například v přístích pár letech.
Jelikož jsem začínal v kryptu tak se volatilitu u klasických investičních nástrojů teprve “učím” - zjišťuju jaké pohyby jsou vnímány jako “velké” ???
jooo... tak to vy budete mít svůj toleranční práh o dost posunutý ??
@PatrikKudlacek Ano, naskakoval jsem do krypta naštěstí až na začátku roku 2018 ale i tak jsem si užil pěkné sešupy.
mně by asi podobná volatilia dávno sežrala ?