4 minuty čtení

Topení plynem v Česku je zatím levnější, ale na jak dlouho?

Letošní podzim se vyvíjel v trendu klesajících cen, a to nejen co se týče plynu, ale i uhlí.

Zatímco ještě koncem října jsme mohli vidět, že cena plynu se podle údajů Business Insider pohybovala kolem úrovně 3,35 USD za MMBtu, v druhé půlce listopadu dosahovala hodnoty 2,77 USD za MMBtu. V průběhu necelého měsíce se tak hodnota této komodity na trhu propadla o 17 procent.

Podle aktuálních dat Eurostatu se průměrná cena kilowatthodiny energie získané ze zemního plynu v letošním roce doposud pohybovala kolem 0,0573 eur (tedy asi 1,50 koruny) pro české domácnosti. Mohla by i nadále klesat až k 1,245 koruny v průměru trhu. Konkurenční boj však letos posílá cenu i níže. Někteří zákazníci v segmentu domácností odebírají zemní plyn totiž i za cenu kolem 1 koruny za kWh. Například Innogy aktuálně oslovuje potenciální klienty s nabídkou nižší ceny, než má údajně konkurence.

Pokles nákladů na topení je ale nejspíše jen dočasným jevem. Poukazují na to i v těchto dnech rostoucí #ceny ropy, kterou obvykle následuje zemní #plyn. V příštím roce se dá proto očekávat růst cen zemního plynu na světovém trhu, k němuž by mělo docházet kvůli oživování globální ekonomiky, která se bude vzpamatovávat z letošní koronavirové #krize. Jak bude toto oživení masivní, záleží na mnoha faktorech, jež ovlivňují epidemickou situaci. Naděje na brzké zahájení vakcinace proti koronaviru přidává naději na robustnější a dřívější obnovení hospodářského růstu. 

K odhadu, že cena pro domácnosti také brzy poroste, se přidává fakt, že plyn je cyklická #komodita, což znamená, že jeho cena v létě obvykle klesá v důsledku nižší spotřeby a v zimě naopak stoupá, jelikož je spotřeba během této sezóny výrazně vyšší. Z tohoto úhlu pohledu se momentálně ceny nachází výše, než jako to bylo během léta, kdy na přelomu června a července #hodnota komodity na burze dosahovala 1,5 USD za MMBtu. 

Faktorem, který aktuálně tlačí ceny oproti minulosti dolů je růst zásob komodity. Koncem října vzrostl objem zásob plynu z 49 miliard kubických stop z předchozích 46 miliard kubických stop. 

Obecně se do současné poměrně vysoké nabídky na trhu oproti minulosti promítá i prudký nárůst exportních kapacit LNG v posledních letech. LNG projekty na atlantickém břehu USA mohou být potenciálně velmi zajímavé i pro evropský spotřebitelský trh, přičemž o svůj podíl nadále bojují i ​​tradiční dodavatelé, jako jsou například #Rusko či Norsko. Jelikož nabídka #komodity na globálním trhu roste, tlačí tak ceny v Evropě směrem dolů.

S ohledem na zimní sezónu však lze očekávat v následujících týdnech růst cen komodity s konsolidací na vyšších úrovních.

Je však nutné vzít v úvahu, že ceny pro konečné spotřebitele se nebudou shodovat s aktuální tržní cenou, protože dodavatelé plynu ji fixují přes futures kontrakt a změny cen pro dodavatele energie do domácností. Změny finálních cen se proto mohou v domácnostech ukazovat až s určitým časovým odstupem. Nemluvě o tom, že samotná #cena plynu představuje přibližně jen polovinu nákladů dodavatele plynu pro domácnosti. V praxi to znamená, že sice má na výslednou cenu poměrně významný vliv, ale nepromítá se do spotřebitelských cen v plné míře.

@MartinKristoff_CFDworld, CFD World

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 84.70% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.