04.12.2020 6 minut čtení

Milionová trefa? Tato technologická akcie může být velkým vítězem postpandemické doby

Navzdory současným výzvám tato společnost dosahuje pokroku a pomalu se chystá na roky růstu v postpandemickém světě.

Kalifornská společnost vyvíjí cloudovou platformu pro plánování podnikových zdrojů, která usnadňuje zákazníkům přípravu a správu strategického, provozního a obchodního plánování včetně správy zásob nebo marketingových kampaní. Její software pomáhá propojovat data v celé organizaci, čímž umožňuje podnikům konat lepší rozhodnutí a predikce s minimalizací závislosti na minulých výsledcích.  

Klíč k pokračování a realizaci svého růstového potenciálu bude partnerství a integrace s největšími dodavateli cloudových služeb, přičemž v posledním čtvrtletí se podařilo této společnosti uzavřít první partnerství, s jedním z největších hráčů na trhu – s Google Cloud od Alphabetu a softwarové integrace s #AWS od Amazonu i #Azure od společnosti #Microsoft. To by mělo softwarové společnosti v blízké budoucnosti výrazně pomoci zvýšit počet nových zákazníků.

Jaká společnost vzbuzuje zájem největších poskytovatelů cloudových služeb? Už vás nebudu déle napínat. Jedná se o Anaplan (NYSE: $PLAN)

Anaplan v posledních letech roste o desítky procent ročně

Softwarová společnost v letech 2017–2019 zaznamenala průměrný růst o 43 % ročně a na výrazný růst tržeb navázala konečně i ve třetím čtvrtletí letošního roku. Po nepříliš přesvědčivém startu do roku 2020 obrátila směr a opět letí vzhůru. Po nejnovějším nahlášení hospodářských výsledků vzrostla cena akcií o 30 % a podobného růstu by mohly akcie prodejce softwaru dosáhnout i v příštím roce, zejména pokud začne pomalu ustupovat pandemie, což je vzhledem k pozitivním zprávám o vakcínách stále pravděpodobnější scénář.

Růst se nyní blíží před pandemickým úrovním, když tržby Anaplanu ve třetím kvartále meziročně vzrostly o 28 % na 115 milionů dolarů. Toto číslo překonalo výhled managementu z doby před několika měsíci. Potenciální zákazníci jsou sice pandemií výrazně ovlivnění, ale Anaplan pokračuje v pokroku a vrací se zpět k předkrizovým tempům růstu.

V rámci čtvrtletního souhrnu bylo odhaleno, že vzrostly tržby z předplatného cloudového softwaru o 31 % oproti předchozímu roku a tvořily více než 91 % celkových tržeb společnosti. CEO společnosti, Frank Calderoni uvedl, že přibližně 60 % nových rezervací pochází od stávajících zákazníků.

Po jarním poklesu, kdy se řada z klíčových partnerů, kteří se vydali vstříc své nové digitální éře, potýkali s poklesem ekonomiky, začínají konečně opět podepisovat s Anaplanem nové dohody. Calderoni uvedl, že počet zákazníků platících Anaplanu za předplatné alespoň 250 000 dolarů ročně vzrostl na 417, což je nárůst o 29 % oproti předchozímu roku.

Na konci třetího čtvrtletí tak měl Anaplan přes 1500 zákazníků. Stále se jedná o malou firmu, která každoročně soutěží v softwarovém prostoru v hodnotě desítek miliard dolarů, kdy této oblasti dominují technologičtí giganti jako #Oracle, #SAP a #Workday. Trhu se však blýská na lepší časy, protože by mohla postupná vakcinace populace vést k normalizaci ekonomiky.

Růst akcií #PLAN od vstupu společnosti na burzu v říjnu 2018. | Zdroj: finance.yahoo.com

Jsou to však především noví velcí zákazníci, kteří stojí za aktuálním růstem

Letos společnosti prospělo oznámení o uzavření spolupráce s nejmenovaným podnikem z 50 největších společností v USA, který začal využívat její software na podporu svých prodejů. Software společnosti Anaplan začalo využívat celých 10 000 obchodních zástupců tohoto významného partnera k plánování obchodních aktivit od akvizice nových zákazníků až po předpovědi budoucích prodejů.

K aktualizaci svých podnikových procesů na novou digitální éru se také přihlásila společnost distribuující zdravotní péči s ročními tržbami přesahujícími 15 miliard dolarů. Kromě toho se také podařilo Anaplanu nahradit starší softwarová řešení pro plánování podnikových zdrojů u několika desítek menších společností.

Vzhledem k tomu, že se Anaplan zaměřuje na poskytování služeb velkým organizacím, je ve velkém očekávání hospodářského oživení. Vedení však na základě posledních pozitivních zpráv očekává meziroční růst tržeb o 22 % i ve čtvrtém kvartále letošního roku a také poskytlo předběžnou predikci pro fiskální rok 2022 (12 měsíců končících 31. ledna 2022). Jejich odhad tržeb ve výši 550 milionů dolarů by opět znamenal 24% růst oproti letošku. Jedná se opět o předběžný odhad, který se může v příštím roce měnit, ale určitě naznačuje, že jsou Calderoni a jeho tým manažerů poměrně optimističtí díky tomu že dochází k pokroku v oblasti vakcín.

S tržní kapitalizací 9,5 miliardy dolarů se akcie Anaplan aktuálně obchodují za 21násobek očekávaných tržeb v aktuálním roce a 17násobek předběžné prognózy pro rok příští. Vzhledem k očekávanému růstu je tato cena poměrně férová. A pokud vakcína přinese normalizaci ekonomiky, mohou být skutečné výsledky Anaplanu ještě lepší, než se předpokládalo.

Společnost doposud nevykázala zisk, nicméně její rozvaha vypadá velmi zajímavě – 297 milionů dolarů v hotovosti či jejich ekvivalentech a žádný dluh, což je další poměrně solidní předpoklad pro budoucí růst. Vyhlídky tohoto dodavatele cloudového softwaru tak vypadají více než optimisticky.

#akcie #americkeakcie #investovani #cloud #cloudovesluzby #amazon #alphabet #googlecloud #amazonwebservices #akciovytrh #technologickeakcie

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.