22.06.2019 3 minuty čtení

Stres

Pomoc proti stresu

Stres našemu tělu škodí víc, než si myslíte: Jak si můžeme pomoci?

Stres se už dlouho objevuje jako faktor působící mnohé problémy, nemoci a další obtíže. Můžeme stres ovlivnit? Jak pomoci našemu tělu se s ním vyrovnávat. O tom bude další text.

Stres způsobuje v těle řadu reakcí. Má přitom sám o sobě mnoho podob. Může jít o velkou únavu, vyčerpanost, krizi ve vztahu či v zaměstnání nebo škole, akutní ohrožení, působení různých léků a mnoho dalších věcí.

Na tyto podněty reaguje hypofýza a nadledvinky produkcí hormonů a přípravou těla na řešení situace. Toto řešení spočívá především v přípravě velkého množství energie z bílkovin, které se přeměňují na glukózu a glykogen a také v odčerpávání minerálů z kostí a méně důležitých orgánů, aby bylo tělo schopné reagovat na okamžité podněty.

Pokud příčiny stresu přetrvávají, přesouvá se stres do druhé, hlubší fáze, kdy začíná škodit tělu. Poškození lze ale kompenzovat přísunem správných živin, vitamínů a dalších látek.

Jakmile se stres nezvládne v této fázi, dostaví se vyčerpání a stres se dále rozvíjí. Následkem může být nějaká nemoc či alergie. Ve výjimečných případech pak může být těžký a nezvládaný stres i příčinou úmrtí, neboť naše tělo už nápor nevydrží.

Jak si pomoci?

  • Jednou z možností je eliminovat stresové faktory. Podporovat aktivity, které dodávají radost ze života, mít přiměřený pohyb, dostatek odpočinku, nenechat se rozhodit každou maličkostí. Pěstovat zdravé sebevědomí.
  • Druhou, ale důležitou složkou by mělo být dodávání potřebných látek tělu, aby se mohlo s následky stresu vyrovnat. Přitom platí několik jednoduchých zásad, které se vyplatí dodržovat. Naše strava by měla být především bohatá na vitamín C, E, D a vitamíny řady B. Při nemoci se doporučuje jíst šestkrát denně 250 mg vitamínu C. Zdá se to jako příliš velká dávka, ale pomáhá odstraňovat negativní působení stresu.
  • Vedle přísunu vitamínů je třeba i dalších látek, které se objevují zejména ve vepřových játrech, vajíčkách, listové zelenině a pšeničných klíčcích. Zařaďte tyto potraviny do svého jídelníčku ve vhodné podobě. V kombinaci s vitamíny a pohybem jde o velmi dobrou prevenci následků stresu.
Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.