5 minut čtení

Je už příliš pozdě naskočit do této akcie, která letos z řady investorů udělala dolarové milionáře?

Tento potenciální výrobce vakcíny proti koronaviru začal letošní rok s akcií za 4 dolary. Od té doby však její hodnota vyrostla o více než 2000 %!

Investoři, kteří na úplném začátku - nebo ještě dříve - pandemie vsadili na akcie nejpravděpodobnějších tvůrců vakcíny proti koronaviru, letos vydělali miliony a řada si možná úplně poprvé vychutnává titul dolarového milionáře. Některé biotechnologické společnosti totiž nabízely cenu akcie pod 20 dolary a masivní růstový potenciál.

Perfektním příkladem je Novavax (NVAX). Tato biotechnologická firma se na začátku ledna řadila de facto mezi penny stock, jelikož jste si její akcii mohli pořídit za pouhé 4 dolary. Do dneška však zhodnotila o více než 2000 % a její akcii si aktuálně pořídíte za více než 90 dolarů (na začátku srpna to bylo dokonce více než 4000 % a až 180 dolarů).

Pokud by tedy někdo do akcie investoval na začátku roku 25 000 dolarů, přeskočila by na srpnovém maximu jeho pozice hodnotu jednoho milionu dolarů! Nyní akcie poklesla o cca 50 % od svého maxima a nabízí se otázka: Má investice do Novavaxu i dnes stále smysl, nebo už je příliš pozdě? Pojďme se pokusit najít odpověď:

NVAX YTD graf

Možný návrat do čela vakcínového spritntu

Určitě je vhodné začít tím, že Novavax dnes není lídrem v "závodu" o to, kdo jako první dostane na trh účinnou vakcínu proti nemoci COVID-19. Konkurenti jako Moderna (MRNA) či Pfizer (PFE) jsou z pohledu času, který klinické testy a byrokracie okolo uvedení nové vakcíny na trh zabírá, popředu. 

Zatímco Pfizer má již zažádáno o povolení pro nouzové použití své vakcíny v Evropě i USA a Moderna je těsně za ním, Novavax zahájil poslední, 3. fázi svých klinických testů až v září, přičemž první výsledky zveřejní na začátku příštího roku.

Z těchto informací se může zdát, že společnost už si svých pět minut euforické slávy užila. Není to ale tak úplně pravda. Novavax má totiž v rukávu ještě celkem 3 esa, jež by ho v příštím roce mohla dostat na trhu s vakcínou proti koronaviru na první příčku.

První dva jsou čistě praktické a matematické. Zaprvé, vakcína Novavaxu může být uchovávána při teplotách od 1,5 do 8°C. To jsou teploty dosažitelné standardními lednicemi, což znamená výrazně nižší náklady a komplikace spojené s logistikou. Ty pravděpodobně čekají Pfizer, jehož vakcína musí být po celou dobu skladována při teplotě -34°C (!).

Zadruhé, v tomto závodě nejde pouze o rychlost, s jakou se dostanete na trh. Vakcínu bude chtít celý svět, takže výrobní kapacita bude nakonec s vysokou pravděpodobností hrát větší roli než datum, kdy ta která vakcína dostane razítko. Novavax tvrdí, že má aktuálně kapacitu pro produkci 2 miliard dávek své vakcíny do poloviny roku 2021.

Pouze farmaceutická společnost AstraZeneca (AZN), jež je dalším horkým kandidátem na vítěze tohoto závodu, dokáže takovou výrobní kapacitu se svými 3 miliardami dávek překonat. Můžeme tak konstatovat, že z biotechnologických společností má Novavax aktuálně nejvyšší výrobní potenciál. Což je mimochodem velmi důležitá skutečnost - vakcíny totiž nejsou prodávány za nijak závratné ceny, a tak lví podíl případných příjmů bude tvořit právě počet vyrobených dávek, nikoliv marže.

 

Vyprodukuje Novavax další investory-milionáře?

A zatřetí je tady potenciální faktor, který by Novavax mohl dostat ještě dál než jen do čela závodu o vakcinaci populace proti COVID-19. Společnost má totiž v plánu zahájit vývoj kombinované vakcíny proti chřipce a zároveň COVID-19. Pro tento produkt má již potřebnou odbornost - její vakcína proti chřipce NanoFlu letos ve 3. fázi klinických testů splnila všechny očekávané cíle a nyní ji čeká pouze schválení ze strany úřadů.

Jakmile k tomu dojde a zároveň se podaří ke schválení dotáhnout vakcínu proti koronaviru, má Novavax v plánu začít ihned pracovat na skombinování své NanoFlu s COVID-19 vakcínou. Taková "2v1" vakcína by na trhu znamenala menší revoluci - menší náklady na výrobu, na logistiku, na uskladnění nejen pro výrobce, ale i pro všechny potenciální klienty. Pravděpodobně by rovněž šlo o populární volbu mezi pacienty - protože kdo s radostí chodí na víc injekcí, než nutně musí?

Takže, je možné od Novavaxu očekávat další masivní růst? Očekávat během následujících 12 měsíců další rally se zhodnocením 2000 % je možná trošku příliš optimistické. Nicméně výše zmíněné důvody rozhodně poskytují minimálně velmi zajímavý růstový potenciál pro dlouhodobé investory.

Návrat ceny akcie zpět k srpnovému maximu by od dnešní ceny znamenal růst o 98 %. Wall Street to vidí ještě optimističtěji - analytici v průměru pro následujících 12 měsíců svými cílovými cenami ukazují, že očekávají růst ceny této akcie o cca 116 %. A to pravděpodobně do svých očekávání prozatím vůbec nezahrnují onu plánovanou kombinovanou vakcínu - v případě jejího potenciálního úspěchu a schválení by se akcionáři zřejmě museli pro následující let pevně připoutat!

#pandemie #covid19 #koronavirus #vakcina #farmacie #biotechnologie #spolecnosti #euforie #pfizer #moderna #novavax #astrazeneca #vyrobnikapacity #logistika #preprava #poptavka #analyza

Hodnocení: +39
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Teď (01.12.2020) už je možná pozdě ?

    +1
    • ? Možná máte pravdu. Každopádně teď okolo těch povolení a razítek pro první vakcíny očekávám, že biotech lídři závodu budou dost volatilní, takže možná ještě nějaká korekce přijde. Anebo taky ne...

      0
    • @Rejny Až teď bych řekl, že už je téměř jistě pozdě. ?

      0