6 minut čtení

Máte volných 100 000 Kč? Tyto 3 podhodnocené akcie z vás udělají za 20 let milionáře

Máte stranou nějaké peníze a nevíte, co s nimi? Nechte je pracovat za vás. Dlouhodobá investice do těchto tří podhodnocených akcií z vás při troše trpělivosti udělá opravdového boháče.

Investice do hodnotových akcií je spíše maratonem než sprintem. Podle toho byste měli přistupovat k níže zmíněným společnostem. Pokud hledáte okamžitý dvouciferný zisk, pravděpodobně se porozhlédněte jinde. Máte-li však dostatek trpělivosti a jste-li ochotní si na svůj zisk počkat dostatečně dlouhou dobu, úspěch vás nemine.

Co mají níže zmíněné podhodnocené tituly společného? Z hlediska nejčastěji používaných poměrových ukazatelů nabízejí za aktuální cenu skvělou hodnotu. Jejich poměr ceny vůči tržbám (P/S ratio) je nižší než 1,5, cena vůči účetní hodnotě společnosti (P/B ratio) nižší než 1,1 a nejčastěji používaný poměrový ukazatel ceny vůči zisku (P/E ratio) nedosahuje ani hodnoty 12. Pokud vám je to málo, všechny tři společnosti se navíc chlubí velmi zajímavým dividendovým výnosem okolo 5 %. Které společnosti z vás tedy mohou udělat za 20 let milionáře?

1. AT&T (NYSE: $T)

AT&T provozuje pevné a mobilní sítě v USA, ale své telekomunikační služby poskytuje i v dalších zemích. Kromě toho také v poslední době rozšiřuje své působení do oblasti zábavy. Z hlediska tržeb je největším telekomunikačním operátorem na světě.

Letošek je pro AT&T poměrně náročným obdobím. Satelitní televize DirectTV přichází o předplatitele. Současná koronavirová krize navíc způsobuje, že se AT&T doposud nepodařilo plně využít potenciál kabelové televize Time Warner. Návratnost investice ve výši 85 miliard dolarů z roku 2018 je stále poměrně mizivá. Nakonec pak nesmíme zapomínat ani na nepříliš úspěšný debut nové streamovací služby HBO Max. Doteď se zdá profil AT&T poměrně katastrofální. Většinou však bývají podhodnocené společnosti pouze v krátkodobých problémech a není pochyb o tom, že v případě AT&T tomu tak skutečně je.

Vývoj hodnoty akcií AT&T v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

Akcie AT&T se momentálně obchodují na 73 % letošního maxima a jen o něco málo výše nad 10letým minimem. To odpovídá i úrovni jednotlivých poměrových ukazatelů. AT&T se aktuálně obchoduje za 1,1násobek tržeb, 1,1násobek účetní hodnoty a 8,5násobek zisků. 

Je pravděpodobné že DirectTV už se oživit nepodaří, ale telekomunikační a další zábavní segmenty společnosti před sebou mají dlouhodobý pozitivní výhled. Investoři budou těžko hledat akcie, které nabízejí zároveň vynikající výnos, udržitelnou dividendu (7,6 %) a nesporný potenciál budoucího oživení.

Problémy, kterým čelí AT&T, jsou v tomto okamžiku skutečné a poměrně dobře zdokumentované. Jsou ale také až příliš zdůrazňované. Naopak se zapomíná na poměrně úspěšnou snahu AT&T o adopci 5G sítí. Jakmile se tak stane, budou právě příjmy z poskytování vysokorychlostního internetu hlavním hnacím motorem růstu společnosti.  

2. Citigroup (NYSE: $C)

Další akcií, která byla letošním vývojem událostí silně zasažena, je #Citigroup. Hodnota akcie se v letošním roce propadla až o 40 % a momentálně se její cena stále pohybuje 33 % pod historickými maximy. Bankovní akcie se momentálně potýkají s nedůvěrou investorů a je poměrně logické proč – obávají se současných i budoucích výzev, které souvisí s útlumem ekonomiky.

Objevily se však už také poměrně pádné důkazy toho, že se situace okolo gigantické banky zlepšuje. 13. října zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, které končilo 30. září. Její čistý zisk ve výši 3,2 miliardy dolarů byl více než dvojnásobek oproti 1,3 miliardám zisků za druhý kvartál. Ačkoliv se stále jedná o meziroční pokles zisků o 34 %, tržby klesly pouze o 7 %.

Vývoj hodnoty akcií Citigroup v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

Ačkoliv jsem v jednom z článků zmiňoval, že bych se momentálně bankovním akciím raději vyhnul, právě Citigroup by mohla být výjimkou potvrzující pravidlo a zejména v dlouhém období se vám může investice do této banky při současných cenách bohatě vyplatit. Poměr její ceny vůči tržbám se pohybuje okolo úrovně (P/S ratio) 1,2, účetní hodnota společnosti je polovinou tržní kapitalizace (P/B) a nejznámější oceňovací ukazatel P/E se rovná hodnotě 10,6. Průměr v celém finančním sektoru se přitom pohybuje okolo 15.

Zapomínat bychom opět neměli ani na zajímavou dividendu ve výši 4,7 %. I když se nejedná o dividendového aristokrata, Citigroup se v posledních letech daří dividendu pravidelně navyšovat.

3. Kraft Heinz (NASDAQ: $KHC)

Společnost #KraftHeinz, prodejce spotřebního zboží, je třetí podhodnocenou akcií, která může být rovněž základem vašeho milionového portfolia, byť se na ceně jejich akcií jako na jediné ze jmenovaných společností letošní krize razantně neprojevila.

Společnost se stále obchoduje s velmi atraktivním P/E poměrem pod úrovní 12, přestože akcie v letošním roce doposud vzrostly o 1,5 %. I další poměrové ukazatele vypadají velmi nadějně, když se Kraft Heinz obchoduje za 0,8násobek účetní hodnoty a 1,5násobek ročních tržeb.

Vývoj hodnoty akcií Kraft Heinz v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

Investoři navíc mohou být i nadále optimističtí ohledně vývoje ceny. Po produktech společnosti bude stabilní poptávka během pandemie a stejně tak i posléze, což dělá z Kraft Heinz stabilní a bezpečnou investici, o jejímž nákupu lze právě teď zauvažovat.

V současnosti také společnost vyplácí investorům více než 5% dividendu. Každá investovaná tisícikoruna do této společnosti tak bude zdrojem poměrně zajímavého pasivního příjmu (podobně jako v případě předchozích dvou akcií), bez ohledu na momentální růst hodnoty akcií.

#akcie #americkeakcie #investovani #podhodnoceneakcie #invsticniprilezitost #dlouhodobeinvestovani #peratio #psratio #pbratio #dividendy #dividenda #dividendoveakcie #milionar

Hodnocení: +100
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Všechny 3 společnosti se nacházejí v problémech, rozhodně bych si uměl vybrat lepší podhodnocené akcie. Z těchto držím pouze AT&T a to hlavně díky vysokému dividendovému výnosu, navíc je zde stále velká perspektiva růstu v rámci budování 5G sítí. Citybank je dnes podprůměrnou bankou a KHC patří v balených potravinách také k podprůměru, žádný 10 násobný růst u těchto společností rozhodně nepředpokládám. Trh nabízí mnohem lepší tituly i s vysokými dividendami.

    +9
    • Mozna by stalo za to rict jake akcie typujete Vy Stanislave. 

      0
    • Jaké by jste tedy Vy doporučil? Rád bych se inspiroval.

      0
    • Na toto nelze takto jednoznačně odpovědět, protože používám různé strategie. Investuji do růstových firem, do akcií s vysokými dividendami i do hodnotových akcií. Dále investuji do uzavřených fondů CEF, které vyplácejí vysoké dividendy. Částečně investuji i do ETF fondů. Tato diverzifikace je velmi vhodná, protože pokud dochází ke korekcím, dočasným poklesům burzy či podobným krátkodobým "kalamitám" na burze, stále mi velká část portfolia vydělává a přináší pravidelné pasivní příjmy. @damianmalaczynski 

       

      0
    • Mám to podobné. Pravidelně přikupuji SPY, což u mě tvoří už cca 30 % portfolia. Dalších cca 30 % tvoří české dividendové tituly. 20 % růstové akcie a 20 % právě aktuálně podhodnocené tituly...všechno ale nakupuji s velmi dlouhým invstičním horizontem, aby i akcie v problémech měli dostatek času na zotavení... 

      +3
    • Můžete Stanislave dát nějaký "konkrétní" titul z Vašeho portfolia?

       

      0
    • @josefKubovec To jistě mohu, ale zkuste to lépe definovat, nevím, zda vás zajímají růstové akcie, příjmové nebo hodnotové, či uzavřené nebo ETF fondy...

      +2
    • Do portfolia jistě patří každý ze zmíněných titulů. Myslím, že by jste na toto téma mohl napsat zajímavý příspěvek ;-) Jinak v tuto dobu "příjmové" Děkuju

      +3
    • @josefKubovec Tak já tedy zkusím popsat některé tituly, do kterých investuji já:   V růstových akciích je to především SUNW (zatím +100%), GM (+60%), MRNA (+60%), PINS (+40%), v příjmových MO, T, TXN, v hodnotových jsem banky popsal už výše, v ETF RBOT, dále mám rád společnosti, které vyplácejí dividendy každá měsíc jako např. AGNC, NRO, PSEC.... Pro investory, kteří se příliš neorientují v investicích přímo do akcií pak bych volil univerzální perspektivní akcie QCOM, WHR - oba tituly úspěšně rostou i vyplácejí dividendy. Je třeba si ale uvědomit, že toto jsou mé investice a velmi záleží na tom, v jaký moment akcie nakupujete - zda na startu růstu... 

      +11
    • Moc díky za přínosnou diskuzi! Byl bych rád (a myslím, že i ostatní) kdybyste sepsal článek (ať už analýza, vaše tipy, nebo jak jste s investováním začal). ?

      +2
    • @CranyCrane Pokud je tento dotaz směřován na mne, pak tedy:  Prodal jsem firmu, kterou jsem 22 let úspěšně řídil, a peníze investoval, protože peníze mají pracovat za mne, ne já pro peníze... Jinak jsem investor amatér, ale hodně čtu burzovní zprávy, chodí mi denně přes 100 zpráv z USA (většina je nepoužitelných, ale občas se tam dá najít dobrý tip...). Analýzy využívám od jiných - od Zacks, Lynx... Čerpám hodně z FINVIZ a YAHOO FINANCE...

       

      +10
    • Bezva. Děkuju. A velmi důležitá je zmíněná věta na konci. Díky za ni. Jak píše Jakub, Vaše zkušenosti mohou myslím pomoci mnoha z investorů. 

      +3
    • @Stan1000 super díky. za shrnutí vašich dosavadních zkušeností. S těmi zdroji informací to mám podobně :-) 

      0
    • @josefKubovec Tak já přeji úspěšné investování každému - zde nejsme žádní konkurenti, ať se mají všichni dobře. Jen je třeba s informacemi zacházet velmi opatrně - to je právě ta poslední věta - velmi záleží na tom, v jaký moment akcie nakupujeme, mohou být dobré, ale pokud zmeškáme správný čas pro nákup, budete z výsledku možná zklamaný... Ale obecná rada, kterou ještě mohu dát, je:  investujte do megatrendů... Dnes mezi ně patří např. elektrická vozidla, budovatelé nabíjecích stanic...Také čistá energie, lithium, baterie... Stále je ještě čas investovat do 5G sítí... Někdo investuje do konopí či bitcoinů - tomu já se vyhýbám, stejně jako do biotechnologií - nejsou zde žádné záruky.  V USA stále platí solární boom, 3D tisk...

      +7
    • @Stan1000 On by se ten článek možná dal poskládat i jenom z tady napsaných komentářů. ?? Díky za váš pohled na věc!

      +3
    • @Stan1000 Pěkný den, prosím kde vidíte příležitost pro T ve spojení s 5G? Stranou balance sheet, ale příležitost pro T nebo VZ/TMUS apod. je v množství připojených zažízení nebo příplatku za rychlá data nebo kde jí vidíte? Děkuji

      0
    • @janSladovnik V podstatě jste si odpověděl sám. T stejně jako VZ či TMUS patří mezi 3 největší poskytovatele připojení nejen k 5G sítím, ale i 4G sítím... Nejsou to tedy žádní výrobci 5G zařízení, ale to O2, Vodafone či T-mobile u nás také není. Zisky plynou od nasmlouvaných uživatelů....

      +2
    • @Stan1000 ok, děkuji. Já se přiznám, že jsem k tomuto skeptický, délka a cena výstavby sítí vs naplnění toho co jsem psal je podle mě dlouhodobá záležitost. Příležitost 5G vidím více ve smart cities, lékařství nebo cybersecurity, ano také dlouhodobě, avšak s vyšším potenciálem. Nejsem věštec, uvidíme.

      +1
    • @janSladovnik Rozsah 5G sítí je nepředstavitelný, od běžného telefonování, přes internet, lékařství, ale i např. autonomní vozidla... Vše chce svůj čas, bouřlivě se to rozvíjí. Je to běh na několik let, proto je stále ještě velká šance se na tom trošku přiživit... Naopak bych řekl, že nejvíce budou vydělávat ti, co poskytují služby s pravidelnými příjmy. Jinak i výrobci si své vydělají, ale výrobou výrobku jejich zisk na něm končí, služba poskytuje opakovaný příjem...

      0
    • @janSladovnik díky za super diskuzi! Taky jsem toho názoru, že je třeba nakoupit akcie ve vhodné době ale asi jen u podhodnocených akcií. Co se týče akcií čistě do digitálních technologií a zdravotnictví, tak jsem trochu zdrženlivý. Je toho na trhu teď docela dost a každý chce ukrojit kus koláče. Počkám až se to trochu uklidní. Tento měsíc jsem investoval do: Boeing, Canadian Solar, Pembina Pipeline, Plug Power, E.ON a z financí Monetu. 

      0
    • @DavidFenderl Dobrý výběr! Chválím... I já si zakoupil Boeing ihned po tom, co jim obnovili lety, protože zrovna tato společnost má údajně na skladě vyrobených 450 ks nových letadel. Hodnota akcií se jistě bude sunout zpátky vzhůru a historicky BA vyplácel i velmi slušní dividendy. Solární energie nyní v USA a v Kanadě frčí, o Pembině také uvažuji - stabilní společnost, stabilní příjem...

      0
    • @DavidFenderl @Stan1000 Díky oběma. Vždycky je důležité kupovat podniky pod cenou :-) tohle je podle mě filosofický přístup. Snažím se hledat podobné společnosti jako Plug Power, které za pár let vyrostou (nehodnotím aktuální bull-rally) a pak se zase přesunu k jiným. Výkonnost velkých firem je stabilní, ale pro mě nízká a dokud mám prostor se cca 100 hodin měsíčně věnovat čistě investování, tak očekávám víc, ke konci investičního období se přesunu přesně směrem k dividendovým gigantům. 

      +1
    • @PatrikKudlacek Mohu se zeptat, na které platformě kupujete SPY? Děkuji.

      0
  • Ahoj vsem, zajimave prispevky od zkusenych lidi. Na jake platforme obchodujete, jakeho online brokera vy sami doporucujete? diky

    +2
  • Mně osobně přijde BAC lepší než City. A ne kvůli Buffettovi.

    co jsem četl, City má velkou expozici vůči zámořským (evropským trhům). A vlastnit Evropskou banku prostě nechceš ?

    BAC má pravda dost hypoték, ale většina z nich je garantovaná státem... 

    Osobně vlastním BAC a plánuju přikupovat ve vhodný okamžik ?

    +2
    • Osobně pokud bych investoval do některé z bank, byly by to tyto banky:  OZK, PBCT, FITB, CM nebo ABCB...

      0
    • @luckyzebra, @Stan1000 já naopak držím podíly ve WFC a právě Citigroup. Mezi bankami se momentálně nachází celá řada podhodnocených akcií a každý máme svou vlastní investiční tezi... 

      Každopádně jsem rád, že vzniká pod článkem i konstruktivní diskuze. Čtenář má pak možnost porovnat více možností. Díky :-) 

      +4
    • @PatrikKudlacek Byl bych nerad, kdyby můj komentář byl vnímán nějak negativně, obecně téměř všechny americké banky jsou v současnosti podhodnocené a je vysoká pravděpodobnost jejich růstu. Přesto vidím v regionálních bankách větší potenciál růstu než v těch maxi, které mnohdy brzdí zadluženost, nevhodné úvěry atd. Citygroup jistě své problémy časem vyřeší, navíc vyplácí slušné dividendy. Přesto jsem u investic do hodnotových akcií opatrnější, protože růst jejich hodnoty je pravděpodobný, ne však jistý a já potřebuji vydělávat již dnes, protože mne investice živí. Stejné riziko je i u růstových akcií, které sice v pohodě rostou, ale jak jsme viděli např. na jaře, jejich pád může být velmi rychlý. Proto většinu investic směřuji do příjmových akcií s výnosem pokud možno nad 5%, popř. kombinovaný růst i výnos z dividend. Co je doma, to se počítá...

       

      +1
    • @Stan1000 jasně rozumím. Pokud hledáte okamžitý růst, pak je situace jiná... Já beru investování jako prostředek ke zhodnocování volných finančních prostředků a bude mě zajímat jejich hodnota za 10, spíše vícero let... nicméně díky za tip a podívám se i na menší americké banky. 

      Tím, že jste profík, jehož investování živí, tak je vaše rozlišovací schopnost samozřejmě mnohem vyšší. Já sleduji řekněme 100 největších amerických společností... 

      +2
    • @PatrikKudlacek Tak profíkem bych se úplně nenazýval. Ale není mi 20 nebo 30 let, nemohu čekat na výnosy 20 let, bude mi 60 let. Každopádně momentálně dosahuji zhodnocení investic mezi 13-14 % nevyplacených zisků a celkem velmi slušných pravidelných měsíčních dividendových příjmů...

       

      +3
    • @Stan1000 tak to je super výsledek :-)) 

      +1
    • @Stan1000  Děkuji za pěknou diskuzi! Myslím, že by to společně s @PatrikKudlacek  stalo treba za nejaky clanek, porovnani investic vzhledem k věku:-) Jsem absolutní laik a nováček a líbí se mi přístup pana Stanislava:-) Hezký den:-)

      0
    • @monikaCe Jen bych poznamenal, že ani přístup pana Kudláčka rozhodně není špatný, o každé investici opravdu přemýšlí, nejede "podle módy"... Brzy zveřejním článek o tom, jak měním své portfolio, ale ještě mi dejte několik dní čas... Stále na tom pracuji.

      +1