Bankovním akciím neprospívá období recesí, a navíc jsou citlivé na výkyvy úrokových sazeb, abych hned v úvodu jmenoval dva hlavní rizikové faktory ovlivňující výkonnost těchto akcií. Stejně tak jako mnohým dalším firmám i bankám hrozí technologická #disrupce. Kromě toho v obdobích nedostatku také čelí vyššímu riziku nesplacených úvěrů. O tom, že banky ještě zdaleka nemají vyhráno koneckonců vypovídají i hospodářské výsledky Bank of America za 3. kvartál letošního roku, které příliš pozitivně nedopadly.
S ohledem na současná rizika byste se tak měli raději bankovním akciím nyní vyhnout, přičemž si pojďme přiblížit, co by měli investoři vědět o potenciálně největších rizicích, kterým právě bankovní #akcie čelí:
1. Cykličnost
Banky jsou spíše pro-cyklickými společnostmi, což znamená, že jsou citlivé na recese. Přemýšlejte o tom takto – banky se spoléhají na to, že budou spotřebitelé ochotni utrácet a půjčovat si peníze na spotřebu, z čehož mají zisk. V recesi má však méně lidí tendenci kupovat auta a domy i spotřební zboží a úvěry nejsou tolik vyhledávány.
Na druhé straně je třeba dodat, že jsou banky mnohem lépe připravené na případné silné #recese. #JPMorgan Chase nedávno uvedl, že provedl vlastní zátěžový test své bilance. Za předpokladu 35% poklesu amerického HDP a 14% nezaměstnanosti by banka stále zůstala přiměřeně kapitalizovaná a likvidní. To ovšem neznamená, že by recese měla být něčím, co budete v případě nákupu bankovních akcií opomíjet.
2. Zvyšující se riziko defaultních úvěrů
Pokud nejsou spotřebitelé a podniky schopné splácet své dluhy, má to za následek ztráty finančních institucí, které jim tyto peníze půjčují. Jev, který úzce souvisí právě s krizovým obdobím.
Banky jsou vždy připraveny přijmout určité ztráty z nesplacených půjček v dobrých i špatných dobách. V horších dobách však počet těchto nesplacených úvěrů může prudce vzrůst, neboť mají jak spotřebitelé i podniky vlivem ekonomického poklesu problém tyto dluhy splácet.
3. Úrokové riziko
Podnikání bank se může na první pohled zdát jako velmi komplexní a řada institucí má vícero zdrojů příjmů, které přispívají k jejich celkovému úspěchu nebo neúspěchu. Primárně však banky vydělávají peníze velmi jednoduchým způsobem – přijímání vkladů, půjčování peněz a ziskem z rozdílu v úrokových sazbách. Nemělo by být tedy velkým překvapením, že když se úrokové sazby snižují, bude mít tento jev negativní vliv na ziskovost bank.
Jak už asi sami víte, úrokové sazby stanovené centrálními bankami se v současnosti krčí na rekordně nízkých hodnotách a není příliš pravděpodobné (s ohledem na ekonomickou situaci), že by se na tom mělo něco měnit.
4. Technologická disrupce
Posledním a neméně důležitým faktorem, který je stále důležitější ve fungování bank je technologická disrupce. Zvlášť pokud se podíváte na tradiční banky, jejichž business model je založen na pobočkové síti.
Finanční technologie a #fintech průmysl v poslední době doslova exploduje, což vytváří spoustu konkurenčních tlaků na tradiční banky. #Banky, které se přesouvají více do online prostředí mají lepší strukturu nákladů než pobočková konkurence, takže mohou zákazníkům za vklady nabízet vyšší sazby a nižší sazby a poplatky za půjčky.
---
Všechny 4 důvody by vás tak měli nakonec dovézt k rozhodnutí se raději bankovním akciím v současné době vyhnout, byť se jejich cena může jevit na první pohled jako velmi atraktivní. To koneckonců potvrzuje i komentář analytika společnosti Colosseum, Petra Lajska, který okomentoval nejnovější hospodářské výsledky jedné z tradičních amerických bank Bank of America. On sám by se nyní bankovní akciím raději vyhnul, přestože mohou působit na první pohled poměrně levně, prostředí nízkých úrokových sazeb však podle něj pravděpodobně zůstane ještě delší dobu neměnné:
„Výsledková sezóna v USA za Q3 je v plném proudu a tradičně byly mezi prvními, kdo oznámil své hospodářské výsledky, americké banky. Vysoce očekávané byly finanční výsledky Bank of America, která je dle spravovaných aktiv druhou největší americkou bankou. Letošní rok je pro světové banky velkou zkouškou, akcie většiny bank jsou pod tlakem kvůli hrozbám z nesplacených půjček. Americké úrokové sazby jsou navíc na historicky nejnižších úrovních, což bankám snižuje výnosy. Prostředí nízkých sazeb na trzích navíc zůstane dle očekávání nejméně do roku 2022. Výjimkou tak nejsou ani pády ceny akcií amerických bank o více než 30 % v dosavadním průběhu roku. Výsledky za uplynulý kvartál tak ukázaly, jak se banky dokážou poprat s nepříznivými vlivy.“
„Pohled na třetí kvartál Bank of America není příliš pozitivní, nějaká pozitiva však lze nalézt. Banka nedosáhla na očekávání trhu ohledně tržeb, když reportovala 20,45 mld. USD. Trh očekával tržby ve výši 20,8 mld. USD. Zasaženy byly dle očekávání hlavně příjmy z úroků, které se meziročně propadly o 17 % na 10,2 mld. USD. Překvapením byl propad tržeb z obchodování na trzích, které v letošním roce zatím bankám přinášelo skvělá čísla díky vyšší investiční aktivitě. Trh očekával příjmy z dané sekce na 2,28 mld. USD, Bank of America však oznámila tržby jen 2,1 mld. USD. Čistý zisk se meziročně propadl o 16 % na 4,9 mld. USD neboli 51 centů na akcii. Banka alespoň překonala očekávání analytiků, kteří očekávali zisk na akcii ve výši 49 centů.“
„Zbytek roku by měl být pro banku pozitivnější – dle vedení společnosti by měly úrokové příjmy postupně růst a pozitivně také působí fakt, že bankám klesají bezpečnostní polštáře, které jsou nuceny vyhradit na krytí nesplácených půjček. Pozitivně pro investory také působí dividendový výnos, který je aktuálně přes 3 % p.a. Následující dividenda by měla být vyplacena v průběhu prosince. Bankovnímu sektoru bych se však aktuálně spíše vyhnul. Dokud budou na trhu nízké úrokové sazby, tak bude pro banky těžké prosperovat. Atraktivněji, než Bank of America navíc působí největší americká banka JP Morgan, jejíž akcie se sice v letošním roce propadly podobně hluboko, banka má však vyšší dividendový výnos a její výsledky vypadají pozitivněji.“
#JPMorganChase #BankofAmerica #bankovniakcie #akciebank #akciovytrh #investovani #hospodarskycyklus #krize #urok #urokovesazby
Bohužel ne všichni to berou zodpovědně...
Ale lidi si budou půjčovat stále...
časem určitě. Nicméně je třeba mít dluh také z čeho splácet... Krize -> lidé bez práce -> zesplatněné úvěry -> banky v problémech. (v kostce)