- Jaké dovednosti jsou potřebné k orientaci v tomto monumentálním posunu v ekonomice?
- Jak budou lidé vytvářet hodnotu ve stále více automatizovaném a digitalizovaném světě?
- Jak zamíchá kartami období roku 2020 a celosvětová pandemie?
Koho stroje nahradí/ nenahradí?
Stručně řečeno, pro ty, kteří chtějí do budoucna nastartovat svou kariéru nebo jen správně změnit její směr, je pravděpodobně, že nejlepším receptem na úspěch bude budování kompetencí v oblastech, které stroje pravděpodobně nebudou schopni účinně řešit nebo danou oblast pokrýt. Myslím tím především komplexní řešení problémů, kreativitu a celou řadu dalších měkkých dovedností.
Jakým pracovním pozicím zvoní hrana?
Může to být skličující přemýšlet nad budoucností své práce, ale pokud jste účetní, pojistitel, úvěrový analytik nebo jakákoli jiná osoba v práci s vysokým automatizačním potenciálem, bylo by rozumné se zamyslet nad tím, jak bude vaše stávající sada dovedností a kompetencí využitelná do budoucna.
Další pozice, které nyní v době COVID-19 trpí od gastronomické oblasti až po maloobchod určitě také již nyní zaznamenávají přesun kariér do jiných oblastí. Jenže na pracovním trhu budeme dalších 10–20 a možná i 30 let, jak se vyvine kariéra v těchto oblastech?
Vývoj pracovních oblastí
Vývoj pracovních oblastí do roku 2025. Zdroj: www.weforum.org
Jaká je šance pro vaši práci?
Zde je pohled vybraných pozic na automatizační potenciál, dle studie Oxfordské univerzity. Tyto pozice budou nejspíše brzy nahrazeny automaty, roboty, AI případně Boty apod.
- Telefonický operátor 99 %
- Nižší finanční úředník 99 %
- Účetní úředník 98 %
- Mzdový úředník 97 %
- Účetní 94 %
- Úvěrový analytik 98 %
- Realitní makléř 97 %
- Pojišťovací makléř 99 %
- Rozpočtový analytik 94 %
- Farmaceutický technik 92 %
Celý článek zde: https://www.kmosek.com/budoucnost-trhu-prace-zamestnani-a-profesi/
#budoucitrhprace #budoucnostprofesi #robotizace #automatizace #trhprace #futureleadership #labourmarket #labourforce #labourchange
Určitě jste dal kupě lidí námět k přemýšlení. :-) Vzhledem k úrovni adopce nových technologií bych však v rámci naší země volil spíš rok 2050... je to bída..
Super přehled, díky!