17.11.2020 5 minut čtení

Máte volných 10 000 Kč? Dvě skvělé akcie, které z vás učiní za 10 let boháče

Nemusíte nutně disponovat ohromujícím majetkem, abyste začali investovat na akciovém trhu. Díky rozvinutí moderních obchodních platforem už je možné nakupovat akciové investice i s velmi omezeným kapitálem. Proč toho nevyužít?

Letošní vývoj akciových trhů přilákal k investování řadu nováčků. Trhy jsou v letošním roce velmi volatilní, což může být poměrně znepokojující pro řadu z těchto začínajících investorů. Dobrou zprávou však je, že se dlouhodobí investoři těmito fluktuacemi nemusí příliš znepokojovat.

Historicky byl každý propad trhu vymazán, což jsme viděli i letos a pokud investoři poskytnou svým investicím dostatek prostoru pro růst, obvykle se jejich akciové investice zajímavě zhodnotí.

Nejlepší ze všeho však je, že budování bohatství na akciovém trhu nevyžaduje hromadu peněz. Pokud máte 10 000 Kč, které nebudete potřebovat na zaplacení účtu nebo pokrytí mimořádných událostí, disponujete více než dostatečným kapitálem, abyste mohli nakoupit akcie těchto dvou firem, které charakterizuje velmi zajímavý potenciál pro budoucí růst.

Sázka na kamenný maloobchod: TJX Companies (NYSE: TJX)

Možná si budete myslet, že jsem se zbláznil, když budu hovořit o maloobchodní společnosti, která většinu svých tržeb generuje z kamenného prodeje. Ignorování TJX Companies by však bylo chybou.

#TJX je mateřskou společností populárních maloobchodních řetězců TJ. Maxx, Marshall’s a HomeGoods. Dlouhodobý úspěch této společnosti je zapříčiněn věrností spotřebitelů ke značkovému zboží. TJX Companies konkrétně vyhledává velkoobchodní nabídky zlevněného značkového zboží, které nakupuje od dalších prodejců, kteří se ho chtějí zbavit a následně ho nabízí koncovým zákazníkům s výraznou slevou.

TJX se daří nakupovat značkové zboží ve velkých objemech, a přestože nabízí následně své zboží dále k prodeji za výhodné ceny, stále se mu daří držet svou hrubou ziskovou marži nad 25 %. V době před koronavirovou krizí se dařilo TJX Companies pravidelně zvyšovat zisk o více než 15 % ročně až na 3,27 miliardy dolarů v roce 2019. Ačkoliv v letošním roce dostalo podnikání společnosti tvrdý zásah, není důvod nevěřit, že by po návratu k normálu měla obliba zlevněného značkového zboží u amerických spotřebitelů výrazně klesnout.

Společnost navíc plánuje v nejbližších letech rozšíření své sítě obchodů o třetinu na 6 000 prodejen. Maloobchodní #akcie jsou cyklické, ale TJX představuje společnost, která se z #recese způsobené koronavirem dostane ještě silnější, než tomu bylo dříve.

Značně rostoucí #zisk v minulých letech, 25% hrubá zisková marže a nízká zadluženost jsou přesně důvody, proč vložit své volné finanční prostředky právě do společnosti TJX Companies.

Vývoj hodnoty akcií TJX za poslední rok. | Zdroj: Google Finance

Sázka na stříbro: First Majestic Silver (NYSE:AG)

Další skvělou akcií, jejíž nákup můžete zvážit a pravděpodobně se nachází mimo radar většiny investorů, je společnost zaměřená na mexické stříbrné doly, First Majestic Silver.

Hlavním katalyzátorem růstu First Majestic Silver by měl být očekávaný růst ceny stříbra v následujících letech. Stříbro si vede obvykle velmi dobře v prvních letech po recesi. Je to proto, že během krize mírně zaostává za zlatem a poté má tendenci ho překonávat během následující fáze oživení. Při oživení ekonomiky se výrazně zvyšuje poptávka po fyzickém stříbře – stříbro se používá v řadě průmyslových a technologických provozech.

First Majestic Silver, momentálně odstavila několik z nákladnějších dolů, na kterých probíhá péče a údržba, čímž se provozní náklady na tyto méně efektivní doly výrazně snížily. Aktuálně se tak těžba soustředí v efektivnějších těžařských zařízeních, díky čemuž by mohly náklady na vytěžení jedné unce stříbra klesnout až k 12 dolarů za unci. Provozní toky by naopak měly stoupat díky vyšším výkupním cenám drahého kovu. Výnosnost těžařských zařízení tak poletí nahoru.

Proč investovat právě do akcií First Majestic Silver? „Stříbrné akcie“ mají velkou šanci zářit v raných fázích po ekonomickém oživení, díky provozním opatřením však klesnou náklady společnosti na vytěžení jedné unce stříbra tak nízko, že si společnost udrží velmi vysokou marži i když k vysokému růstu ceny stříbra nedojde. Na atraktivitě pak společnosti přidává i fakt, že poměr celkových dluhů vůči aktivům se drží pod úrovní 0,2.

Vývoj hodnoty akcií AG za poslední rok. | Zdroj: Google Finance

#cyklickeakcie #hospodarskycyklus #profit #americkeakcie #investovani #stribro #maloobchod #tezari #firstmajestiksilver #AG #TJXCompanies #stribrnedoly

Hodnocení: +75
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Stříbro, dobrý tip. 🙂 Má nejlepší tepelnou a elektrickou vodivost ze všech kovů.

  +3
  • Souhlas a rozhodně mnohem levnější varianta, než na stříbro sázet třeba skrz futures. 😅

   0
  • @tomasdurcak @DavidFenderl ..souhlas, pokud je ta firma dobře vedená, tak je za mě investice do těžaře mnohem smysluplnější než nákup nebo spekulace na růst ceny stříbra... ;-) 

   +1
 • A jak velka je tato spolecnost v porovnani s jinymi konkurenty na trhu? Nebo jinak, jsou jeste vetsi a perspektivnejsi tezari nez First Majestic? 

  +1
 • Díky za tipy - stříbrné doly mě hodně zaujaly

  0
 • Mate nekdo napad kdy prodat zlato? Resp. doporucil by autor clanku prodat zlato (drzim ho uz ca 10 let)! a kopit zminovaneho tezare stribra, pripadne TJX?

  0
  • @Kolemar To asi záleží hlavně na tom, jestli ho z nějakého důvodu právě nyní prodat musíte. Pokud ne, neviděl bych jako nutnost/smysluplnou spekulaci ho zrovna teď prodat a přejít kompletně na stříbro. A částečně pak asi hraje roli i to, v jaké formě jej držíte, protože některé formy mohou být z pohledu likvidity časově náročnější na prodej + při výkupu může být finální cena nižší než ta tržní. Když už (a pokud to možnosti dovolují), zvážil bych stříbro jako formu diverzifikace.

   +1
  • @Kolemar ...nezbývá než soulasti s tím, co napsal @tomasdurcak :-))   

   +1