12.11.2020 6 minut čtení

5 finančních lekcí, které bychom si všichni měli odnést z letošního krizového roku

O letošním roku můžeme již nyní zcela bez nadsázky říct, že řadě z nás otočil finanční život vzhůru nohama. Některým (zejména online byznysům) v tom dobrém, jiným prakticky ze dne na den zmizela řada životních jistot. Co si z něj do budoucna odnést?

1) O krizi je potřeba nejen číst, ale aktivně se na ni připravovat

Vždycky když uběhne pár let až celá dekáda od poslední krize, lidé začnou pod tíhou blahobytu podléhat pocitu, že není potřeba dodržovat všechny ty finanční pravidla tak úplně do puntíku. K čemu nouzový fond, když už se vám celá léta daří a vaše příjmy utěšeně rostou? Trhy jsou na historických maximech a neustále rostou, vše je růžové a zalité sluncem, vyhlídky na nejbližší budoucnost jsou skvělé, tak proč víc neutrácet, nepůjčovat si a neinvestovat rizikověji?

Zní vám to jako ideální doba pro užívání si? A ona je to ve skutečnosti ideální doba pro pečlivé budování nouzového fondu. Jedna z prvních byznysových lekcí, kterou jsem si pořádně vštěpil do paměti, je brát vždy v potaz i nejhorší možný scénář. Co když zítra přijdu o svůj dosavadní hlavní příjem? Co když zítra všechny mé projekty skončí? Mám se o co opřít? Neskončím na chodníku? Budu schopen splácet nadále všechny závazky? Pro příště bychom si měli pamatovat, že čím výš v oblacích ekonomika je, tím častěji bychom si tyto otázky měli pokládat. Protože nic nikdy bez přestání neroste do nebe.

2) Pracovat v dobách hojnosti na dalších zdrojích příjmů stojí za to

Lidé, kteří měli tu smůlu, že v posledních letech vše vsadili na jedinou kartu, na jediný obor, který letos kvůli pandemii dostal absolutní stopku, se musí cítit hrozně. Gastronomie, cestovní ruch, pořádání eventů, ty všechny a hromada dalších branží je buď zcela u ledu, nebo dokáže fungovat sotva na půl plynu. 

Myslet na to, že vypukne nějaká pandemie a lidé nebudou moci pomalu ani vyjít z domu, je vcelku nereálné. Letošní rok nám však v praxi ukazuje, proč se neustále dokola omílají nepopíratelné benefity dalších zdrojů příjmů, různých "bokovek" a vedlejších činností. Protože když kvůli nějaké té černé labuti přijdete o jeden z několika různých příjmů, je to úplně jiná situace, než když přijdete o svůj jeden jediný příjem.

3) Krize může ze zvládaných dluhů udělat nepřítele číslo jedna

Úrokové sazby se do začátku letošního roku ještě ani nestihly vrátit na úrovně před krizí 2009. Není proto divu, že lidé si v posledních letech půjčovali jako diví. Díky nízkým úrokům byl totiž život nad poměry ve skutečnosti levnější než kdy před tím. A hojnost zase zajišťovala, že splácení dluhů nebylo nijak výrazně bolestivé.

Dopad kladiva krize však z automatického závazku udělal pro řadu lidí hlavní noční můru, které se navíc často nemají jak rychle zbavit. Pro příště asi bude na místě zkusit před zadlužením se zvážit, zda jsem schopen pravidelné splátky nějakým způsobem unést i v rámci svého nouzového fondu, nebo jestli mě takový dluh v případě nenadálé krize náhodou nepoloží na lopatky.

4) Tržní panika je nanejvýš šancí nakoupit levněji akcie

Jarní akciový výprodej připomínal pár dní hotovou apokalypsu. Z trhu utíkali všichni od nejmenších investorů až po fondy či Warrena Buffetta. Kdo však zůstával a naopak ještě za nižší ceny přikupoval, byli dlouhodobí, konzervativnější investoři. Takoví, kteří nedrží pouze jednotlivé akcie, ale mají portfolio prošpikované i nějakými těmi ETF + nakupují pravidelně. Tady se mimo jiné ukázalo, jak vážně to se svou dlouhodobou strategií myslí - ne každému se totiž chce nakupovat ve chvíli, kdy se trhy červenají až za ušima a letí dolů de facto volným pádem. Zvlášť, když má na účtu své úspory střádané pro penzi.  Ale co jeden vnímá jako ideální čas z trhu vypadnout, druhý vidí jako ideální šanci levněji koupit.

Dnes už mají akciové indexy celý tento propad zahlazený a aktuálně jsou opět na historických maximech. Pro investora, jež vyhlíží dlouhodobý horizont, se tak de facto nic moc nezměnilo. Jen si své portfolio na jaře výhodně přifoukl a nyní pravděpodobně drží vyšší než očekávané zisky. A ve ztrátě tak nakonec prozatím skončili pouze ti, kterým pod tíhou pandemie povolila disciplína a své akciové pozice ve ztrátě prodali.

5) Dávat zpátky a pomáhat, když můžete, je k nezaplacení

Co je aspoň pro mě osobně na současné krizi nejšílenější, jsou doširoka rozevřené nůžky mezi tím, jaký nejlepší/nejhorší efekt na jednotlivé obory měla. Zatímco online služby se prohýbají pod náporem poptávky, kontaktní profese narazily do betonové zdi. A společně s nimi i životy nespočtu menších i větších podnikatelů, malých živnostníků či zaměstnanců.

Právě letos si každý z nás, kdo si to dokáže dovolit, může na vlastní kůži vyzkoušet, jak umí velkorysost a štědrost klidně i měnit životy. Teď nemluvím jen o tom, že jdete a podpoříte oblíbeného lokálního podnikatele nebo že někomu vysloveně půjčíte peníze. Řada lidí je dnes vděčná doslova za jakoukoliv korunu navíc, kterou u nich utratíte, nebo kterou jim dáte na dýšku. 

Existují rovněž možnosti, jak pomoci materiálně. Opět nemusíte nutně přispívat na charitu, stačí se rozhlédnout po okolí, v místě vašeho bydliště nebo ve vaší komunitě. Pokud vidíte šanci pomoct a můžete si to dovolit, neváhejte a jděte proti proudu dnešního individualismu. Nikdy nevíte, kdy a odkud se vám váš dobrý skutek a ochota vrátí, až to sami budete potřebovat. 🙏

#osobnifinance #investovani #pandemie #krize #recese #finance #nouzovyfond #dluhy #rezerva #prijmy #vedlejsicinnost #portfolio #akcie #panika #penze #uspory #solidarita #pomoc #karma

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Opět skvělé, vnímám aktuální situaci podobně, už na jaře jsem si uvědomil, že menší podnikatelé budou potřebovat přežít a začal jsem takto své nákupy u nich vnímat, zároveň jsem rozšířil své portfolio o P2B podporu českých firem na Fingoodu

    +2
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
10 minut
6 minut
6 minut
6 minut
7 minut
8 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
10 minut
6 minut
6 minut
6 minut
7 minut
8 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
8 minut