09.08.2021 5 minut čtení

5 inspirujících filmů a seriálů, v nichž se točí miliardy

Přináším další várku podle mě výborných filmů a seriálů ze světa, kde vládne dřina, inovativnost, chuť měnit svět a všechny tyto výjimečné vlastnosti ze všech stran obklopují miliardy dolarů. Nemáte na co koukat? Tuhle pětici můžu s klidem doporučit.

Zakladatel / The Founder (2016)

A začínáme výborným životopisným počinem, jež vypráví o americkém fastfoodovém magnátovi Rayi Krocovi, který dokázal vytvořit největší restaurační byznys na světě - McDonald’s. Byť je Kroc kontroverzní osobnost, příběh o tom, jak se z cestovního obchodníka s mixéry na milkshake stal manažér, jež značku McDonald’s transformoval v globální veleúspěšnou franšízu a nejúspěšnější řetězec rychlého občerstvení na světě, je rozhodně inspirující. Zároveň film velmi dobře ukazuje zákulisní "puč", na jehož konci zůstali původní zakladatelé značky - bratři McDonaldové - pouze s Černým Petrem v ruce a byli tak nuceni svůj vlastní byznys opustit. Mimochodem, scéna, v které si Ray Kroc u McDonald’s poprvé objedná jídlo, je špička! 👌

Moneyball (2011)

Hledáte-li komplikovaná finanční a analytická témata podaná tak, abyste je bez problémů pochopili a ještě byly poutavé, určitě hoďte očko na spisovatele Michaela Lewise. Z jeho pera pochází dílo The Big Short či Moneyball, která se obě dočkala výborného zfilmování. Moneyball na první pohled nemusí vypadat jako byznysová inspirace, neboť se vydáváme do světa sportu, konkrétně baseballu. Místo vydělávání miliard bude cíl opačný - porazit z pozice outsidera lidi, kteří miliardy mají. Billy Beane je člověk, který svého času začal jako první při výběru vhodných hráčů používat počítačovou analýzu. A ke svému údivu zjistil, že je díky ní schopný efektivně vyhledávat talentované hráče, kterých si ale nikdo jiný nevšímá, takže jsou na trhu k mání doslova za hubičku. A velmi levně tak sestavit zatraceně dobrý tým. Tím položil základy baseballové revoluce, která nakonec k nepoznání změnila i celý sportovní svět. Jinými slovy, u Moneyballu se budete bavit, i když o baseballu nic nevíte.

Sociální síť / The Social Network (2010)

Jak vznikl online kolos Facebook, jež je dnes neoddělitelnou součástí každodenního života pro několik miliard obyvatel planety? Jako forma revolty a jako odplata jednoho zhrzeného ajťáka, kterého odmítla jeho holka. Ale když se ukázalo, že nevinná seznamka pro studenty Harvardu má potenciál změnit svět a stát se novodobou ukázkou pověstného amerického snu, neváhal Mark Zuckerberg ve své pověstné mikině zasednout před PC a jít "přes mrtvoly" a bez ohledu na pocity, dojmy a kontroverzní legální stránku celé věci vstříc globální expanzi. Prakticky povinná podívaná, která vám skvěle ukáže, co všechno se může stát, když na vysokoškolské koleji dostanete nápad, který může navždy změnit to, jak lidstvo komunikuje se svým okolím a konzumuje informace.

Miliardy/Billions (2016-2020)

Lepší seriál z prostředí burzovní vyšší dívčí a velkých peněz z posledních let budete hledat těžko. Miliardy vám ukážou, jak špinavý umí být nejen svět největších finančních žraloků, kteří místo ranních zpráv čtou informace od uplacených insiderů, na nichž vydělávají - jak už název napovídá - miliardy dolarů, ale také svět státního aparátu, který má tyto podvodníky kvůli jejich tržním manipulacím či odklízením peněz do daňových rájů potírat. Nic ale není tak černobílé ani jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Neomezené množství peněz či vysoké postavení ve státní sféře totiž s sebou přináší i opojný pocit moci a vlivu, s kterým se jen těžko lze rozloučit. A tak chcete stále víc a víc a zároveň jste ochotni stále víc riskovat, lhát, krást, podvádět, manipulovat a na nic jiného mimo sebe se neohlížet.

Silicon Valley (2014-2019)

Na konec maličko odlehčíme z vážného téma peněz a ponoříme se do globální kolébky podivínů, nerdů, excentrických miliardářů a neotřelých nápadů. Pověstné kalifornské údolí Silicon Valley přitahuje tyto typy lidí již několik desítek let a v 80. letech zde jako inženýr pracoval i jistý Mike Judge. Ten na základě svých zkušeností se zdejšími poměry následně vytvořil seriál, díky kterému se do pulzujícího, bizarního a neustále se měnícího prostředí Silicon Valley můžete z obýváku přesunout i vy. Nečekejte ale žádný vážný pohled na byznys a nemilosrdnou kulturu zdejších maličkých firem s ambicemi dobýt svět. Seriál rozhodně nešetří vtipem, takže si tuhle exkurzi do Mekky startupů rozhodně vychutnáte s úsměvem.

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.