Mileniálové už jsou dnes zpravidla lidé, kteří za sebou mají veškerá studia a vrhli se naplno do své pracovní kariéry. To znamená, že mají pracovní příjem, někteří už se dost možná dokázali vypracovat na zajímavější pracovní pozice a disponují tak mírně nadstandardními příjmy.
Zároveň je to vůbec první generace, u níž se často v rámci důchodu hovoří o tom, že si může být prakticky jistá téměř, nebo dokonce zcela nulovou podporou státu ve smyslu nějakého měsíčního příspěvku po odchodu do penze. Aktuálně to vlastně nikdo tak úplně neví, přičemž konkrétně v Česku je nyní důchodová reforma stále spíš v nedohledu.
O to víc by se mileniálové dnes měli pokoušet myslet zodpovědně na zadní kolečka a počítat při svém nakládání s vydělanými penězi i s nejhorším možným scénářem - tedy že za nějakých 30 let bude náš aktuální sociální stát vzhledem k dluhům a dalším faktorům (stárnutí populace atd.) k nepoznání a po odchodu do penze již nebude téměř každému schopen měsíčně vyplácet doživotní "rentu".
Logickou odpovědí na tyto ne příliš optimistické vyhlídky by tak měla být osa spoření - investování - dlouhodobé držení investovaných aktiv. Pokud jste mladý člověk, který se aktuálně začíná zajímat o akcie, nebo jste již s budováním vlastního investičního portfolia začali, nepochybně byste se měli zaobírat především segmenty, kterým rozumíte.
Pro mileniály jsou tedy přirozeně blízké zejména online služby a technologie, jelikož jde o první generaci, do jejíhož dětství citelně zasáhla počítačová revoluce a příchod internetu. I proto by vaší pozornosti neměla uniknout následující trojice akcií, jež jsou s mileniály a jejich stylem života úzce spjaty a mohly by před sebou zároveň v následujících letech mít ještě zajímavý růst:
1. Sociální platforma Snap (SNAP)
Snapchat může na první pohled působit jako síť spíš pro Generaci Z, ale tou je ve skutečnosti spíš TikTok.
Během zveřejnění letošních Q3 výsledků CEO Evan Spiegel prohlásil, že Snapchat má dnes dosah mezi "více než 90 % Gen. Z populace a 75 % Gen. Z populace a mileniálů v zemích, jako jsou Spojené státy, Velká Británie či Francie". A byť se dnes Instagram snaží co nejrychleji klonovat všechny možnosti Snapchatu, Spiegelova platforma díky své mladé komunitě velmi rychle expanduje.
Meziroční nárůst aktivních uživatelů v Q3 vzrostl o 18 % na 249 milionů a průměrný příjem z jednoho uživatele poskočil o 28 %. Celkové příjmy ve 3. kvartálu meziročně vyskočily o 52 % na 679 milionů dolarů. Společnost díky tomu snížila svou GAAP ztrátu a v rámci EBITDA se dostala do zisku.
Wall Street očekává, že příjmy Snapchatu by letos měly oproti loňsku vyrůst o 42 % a příští rok poskočit o dalších 41 %. Zároveň analytici vidí šanci na další snížení ztrátovosti a pro rok 2021 věští prvních celých 12 měsíců, za které by společnost mohla vykázat non-GAAP zisk. Akcie SNAP již letos vyrostly o více než 150 % a bylo by naivní považovat je za ukrutně levné. na druhou stranu to má aktuálně Snapchat náramně rozjeté a jeho expandující ekosystém videí, her a filtru společně s rostoucí ziskovostí rozhodně vyšší cenu opodstatňují.
2. Online randící platforma Match (MTCH)
Seznamovací služba Tinder v roce 2019 dle App Annie vykázala ze všech aplikací na světě nejvyšší tržby. Netřeba dodávat, že v době, kdy se už lidé mnohem častěji seznamují a navazují vztahy online než osobně, je Tinder pro řadu mileniálů tak trochu samozřejmostí. Nesmíme rovněž zapomínat, že Match pod sebou zahrnuje nejen vlajkovou loď Tinder, ale také (u nás méně známé) seznamky Match.com, Meetic, OkCupid, Hinge, PlentyOfFish, Ship a OurTime.
Aktuální růst Tinderu nakoply služby Tinder Plus (představeno 2015) a Tinder Gold (2017), což jsou v podstatě subscription-based služby pro uživatele aplikace, jež jim za pár dolarů měsíčně v rámci aplikace umožňují celou řadu jinak nedostupných prémiových funkcí. V loňském roce Match oznámil, že 70 % všech uživatelů Tinderu již své účty zkusilo aspoň jednou upgradnout na Gold, jež má cenovku 15 dolarů měsíčně (Plus je o 5 dolarů levnější).
V posledním kvartále Match meziročně navýšil své tržby o 18 %. Z toho příjem mimo reklamy vzrostl o 15 % a příjmy z reklam ze všech seznamovacích platforem vzrostly o 23 %. Celkový počet platících uživatelů oproti 3. kvartálu loňského roku stoupl o 12 % na 10,8 milionu, přičemž jen u Tinderu to byl růst o 16 % na 6,6 milionu uživatelů. EBITDA zisk stoupl o 21 %.
Analytici letos očekávají celoroční nárůst příjmů o 15 % a zisků o 9 %. Pro příští rok pak vidí nárůst příjmů o dalších 18 % a zisků o 23 %. Prozatím se zdá, že dominance Match Group na trhu s online seznamkami zůstává neohrožená.
3. E-commerce platforma Etsy (ETSY)
Když se řekne e-commerce, vybaví se všem ihned Amazon. Průzkum amerického velkoobchodního online tržiště Faire a The Harris Poll loni zjistil, že 37 % žen z generace mileniálů v USA preferuje nákup ručně vyráběných dárků před těmi masově vyráběnými a 65 % všech zákazníků z řad mileniálů raději nakupuje vánoční dárky od nezávislých maloobchodníků než velkých maloobchodních korporací. Bývalý CEO McDonald's Steve Easterbrook ostatně jednou mileniály označil jako "promiskuitní ve své loajalitě vůči značkám".
Co je ale důležitější než promiskuita mileniálů, je fakt, že tyto trendy nenápadně přebírají nakupující Amazonu a posílají je směrem k Etsy, což je v USA největší online tržiště prodávající ručně vyráběné produkty. Amazon se v posledních letech Etsy pokusil sesadit z tohoto piedestalu svým tržištěm Handmade, avšak marně. Prodejci si již na Etsy zvykli a zároveň zde z prodejů platí menší poplatky plus mají větší svobodu v používání propagačních nástrojů.
E-commerce platforma od svého IPO před 5 lety konzistentně generuje dvouciferný růst příjmů a v posledních dvou kvartálech tento růst díky pandemii dokonce akceleroval na trojciferný. Etsy očekává, že letošní 4. kvartál bude znamenat zpomalení tohoto růstu, avšak analytici jsou velmi optimističtí a očekávají celoroční růst příjmů o 97 % a zisku o 175 %. Příští rok očekávají vzhledem k uklidnění pandemie růst příjmů o 12 % a zisku o 3 %.
Etsy dlouhodobě ukazuje, že má tržní niku ručně vyráběných produktů v rámci e-commerce pevně pod kontrolou a dokáže odolávat i Amazonu. Nesmíme zapomínat ani na popularitu platformy zejména mezi mileniály.
#investovani #akcie #portfolio #milenialove #technologie #online #ecommerce #socialnisite #seznamky #snap #snapchat #match #tinder #etsy