Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
09.11.2020 8 minut čtení

Technická analýza cenových pohybů kryptoměn

Pokud jde o předpovědi cenových pohybů, jsme svědky nejrůznější tvrzení. Někteří očekávají, že Bitcoin spadne na 900 dolarů, zatímco jiní jsou přesvědčeni, že přesáhne 100.000 dolarů.

Když se připojíte jako nový člen do nějaké krypto skupiny, největší očekávání máte ohledně poskytování kvalitních signálů. Signál je informace, která poskytuje vodítko pro pohyb cen kryptoměn. Obchodníci mohou tyto informace využít k rozhodnutí, zda nakoupí a využijí potenciál dané cenové predikce. Tento článek se zabývá kvalitou a interpretací signálů včetně faktorů přispívajícíchch k jejich úspěchu s důrazem na technickou analýzu.

Jak fungují signály?

Signály vznikají tak, že pokud je analytik dostatečně přesvědčen o nadcházejícím cenovém trendu (obvykle příležitost koupit kryptoměnu), je takový signál zveřejněn ve skupině. Členové komunity mohou vybírat mezi různými signály a rozhodnout se, na základě kterých vstoupí do trhu. Obvykle se signály dodávají s několika základními údaji:

 1. Cenu nákupu, který udává v jakém cenovém rozmezí je vhodný čas pro nákup (obvykle uváděný v BTC).
 2. Prodejní cíle (Target price), které udávají jakou cenu analytik považuje za vhodnou k prodeji (rovněž uváděno v BTC). Někdy jsou prodejní cíle v několika úrovních s nižšími cíli pro menší riziko a vyššími cíli pro obchodníky, kteří očekávají vyšší výnosy a zároveň akceptují vyšší riziko s tím spojené.
 3. Stop loss, který indikuje hodnotu prodeje pro minimalizaci ztrát v případě nepříznivého vývoje.

Tyto tři informace jsou obvykle pro nákupní a prodejní rozhodování dostačující.

Signály jsou však jen tak kvalitní jak kvalitní je analýza, která za nimi stojí. Existují některé standardizované způsoby, kterými jsou signály vytvářeny, a které se zaměřují spíše na kvalitativní analýzu faktů jako:

 1. Nadcházející zlomové události
 2. Zprávy a související analýza sentimentu
 3. Složení komunity a týmu, včetně důvěryhodnosti a dosavadních výkonů

Většina signálů, a to zejména krátkodobých, se však spoléhá především na technickou analýzu (dále jen TA).

Co je to technická analýza?

Pravděpodobně znáte pojem technická analýza nebo nějaký podobný termín popisující proces analýzy rizik a výnosů nebo tržní psychologie. Technická analýza (TA) je obchodní strategie, kterou tradičně používají při obchodování na burzách investiční fondy, makléři, ale také individuální obchodníci (tradeři). Mnoho traderů používá TA k tomu, aby se na základě předchozího chování pokusili předpovědět další psychologii vývoje  trhu. Zabývá se chováním trhu do současné chvíle a snaží se odpovědět na otázku:

Jak si myslíte, že se budou obchodníci chovat v budoucnu na základě minulých cenových pohybů?

Efektivita technické analýzy na trhu s kryptoměnami

Technická analýza je na krypto trzích z několika důvodů obzvláště účinná. Krypto trhy jsou do značné míry spekulativní a spektrum investorů se pohybuje od ostřílených veteránů burzovního trhu až po obchodníky, kteří netuší co je to akcie, o Bitcoinu slyšeli před 5 minutami, a nyní investují do kryptoměn. Kvůli nedostatku obecného chápání základní hodnoty kryptoměn jsme svědky vysoké volatility krypto trhů spojené s pozitivním či negativním zpravodajstvím.

Kromě toho má část kryptoměn tak nízké objemy obchodování, že dokonce i nákup v hodnotě 10.000 dolarů může vést k výraznému zvýšení ceny. To vede k manipulaci s cenami a různými pump-and-dump experimenty. Jinými slovy, současný krypto trh je obzvláště citlivý na chování kupujících a prodávajících.

Dalším faktorem jsou automatizované systémy (boti). Obchodující boti jsou ve krypto světě všudypřítomní a většina z nich využívá k obchodování technickou analýzu. Kombinace malých objemů a obchodů s technickou analýzou prováděných obchodními boty přispívá k celkové účinnosti technické analýzy na krypto trhu.

Omezení technické analýzy

Aktuálně vypadají možnosti využití TA velmi příznivě, ale je třeba pamatovat na to, že existuje také mnoho nedostatků. Kromě skutečnosti, že TA není zárukou úspěchu, je jedním z jeho vážných omezení skutečnost, že nezahrnuje zprávy a zlomové události. To je jeden z důvodů, proč je při sledování signálů velmi důležité nastavit stop-loss.

Špatné zprávy mohou znenadání vážně negativně ovlivnit cenu kryptoaktiv. Když se určitý kryptotitul náhle začne obchodovat s vysokými objemy, možnost prodeje se může dočasně omezit nebo dokonce zcela zastavit, takže je těžké (nebo dokonce nemožné) svou pozici během krize uzavřít. Bez nastaveného stop-lossu, může hodnota krypta nezadržitelně prudce klesnout.

Podle Investopedie existují dva základní předpoklady, na kterých závisí spolehlivost technické analýzy:

První předpoklad je, že cena zahrnuje vše. To v podstatě znamená, že tržní cena aktiva v určitém okamžiku přesně odráží všechny dostupné informace, a tudíž představuje skutečnou reálnou hodnotu cenného papíru. Tento předpoklad vychází z myšlenky, že tržní cena vždy odráží souhrnné znalosti všech účastníků trhu.

Uvedená citace říká, že i nejlepší technická analýza může pouze předpokládat, jaký bude vývoj trhu a na jeho průběhu se podílejí ještě další faktory ovlivňující situaci.

Druhý základní předpoklad technických analýz je, že cenové změny nejsou náhodné. To vede k přesvědčení technických analytiků, že lze identifikovat jak krátkodobé, tak dlouhodobé tržní trendy, což umožňuje obchodníkům na trhu profitovat na základě stávajících trendů.

Ačkoliv dnešní krypto svět může vypadat jako vysoce emocionální, emoční obchodování by nemělo být zaměňováno s náhodou – stále existuje důvod pro každý prodej a nákup.

TA také nezahrnuje skutečnou hodnotu. Jinými slovy TA se nestará, jak úžasná je vize, nebo jak efektivně uvádí svůj produkt na trh tým konkrétního kryptoprojektu. To znamená, že pokud hledáte kryptoměny pro dlouhodobé portfolio, technická analýza trendů nákupu a prodeje může být irelevantní.

Zde jsou tři obecná doporučení pro tradery, kteří sledují signály:

 1. Vždy nastavte stop-loss. Pokud jsme ve fázi zisků, může nás přepadnout chamtivost. I když dosáhneme našeho cíle, ten malý hlas uvnitř nás začne uvažovat, jestli to poroste dál a namísto prodeje při cílové ceně čekáme. A pak sledujeme pokles. Abyste snížili riziko ztráty, nastavte stop-loss pro zajištění automatického prodeje v případě, že se vývoj pozice změní k horšímu.
 2. Respektujte časový rámec a obrňte se trpělivostí. Někdy je potřeba čas, aby signál plně dozrál a během této doby může být vývoj turbulentní, jak vizuálně, tak i psychologicky. Zachovejte klid a neuzavírejte pozici příliš brzy, zvláště pokud obchod nedospěje ke stop-lossu. Dokonce i u krátkodobých signálů může trvat několik dní, než se obchod obrátí nebo odrazí od trendové čáry.
 3. Nikdy nesázejte na jediného koně. Krypto trh je velmi volatilní a vkládání všech vajec do jednoho košíku zvyšuje riziko více než kde jinde. Pokud chcete vědět více o diverzifikaci portfolia a snižování rizika, čtěte dále.

 

Měli byste všechno vkládat do signálů?

Signály jsou pouze kvalifikované odhady a krypto trhy jsou vysoce volatilní. Proto vždy diverzifikujte. Nelze doporučit vklad 100% portfolia do obchodování se signály. Naopak lze doporučit rozdělení portfolia do několika částí.

Portfolio 1 – dlouhodobé držení
Jedná se o kryptoměny, které si koupíte a zapomenete na ně. Vybíráte je na základě faktorů jako jsou: 1) tým, který za nimi stojí, 2) deklarovaná užitná hodnota, 3) historický vývoj, 4) aktivita komunity a marketing, 5) celková pověst na trhu. 

Portfolio 2 – střednědobé držení
Jedná se o vyhledávání podhodnocených kryptoměn s vyšším finančním potenciálem. Příkladem může být kryptoměna před uvedením na významnou burzu.

Portfolio 3 – denní obchodování
Toto portfolio je zaměřeno spíše na částku, se kterou obchodujete, než na konkrétní kryptoměny. Obchodovaná kryptoaktiva se mohou denně nebo týdně měnit. U tohoto portfolia můžete využít signálů a obchodováním aktivně zvyšovat hodnotu portfolia. Zachycení správných signálů může přinést vysoké zisky v řádu několika dní nebo dokonce hodin. Při řízení tohoto krátkodobého portfolia a vydělávání více peněz je vhodné průběžně přesouvat část zisku do portfolia 1 a 2.

Závěrem
Vzhledem k subjektivní interpretaci obchodních modelů pro cenové prognózy je TA nepochybně více uměním než vědou. Signály od obchodních skupin jsou založeny na zprávách, událostech a technické analýze s cílem optimalizovat spolehlivost předpovědí. Stále je to však pouze nástroj, který využívá aktuálně dostupných informací. Proto vždy diverzifikujte své portfolio pro snížení rizika a nikdy nevkládejte vše do jednoho signálu.

#TokenTrezor #investovani #podnikani #vzdelavani #byznys #investice #penize #blockchain #kryptomeny #DeFi #Ethereum #TechnickaAnalyza

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Opět super článek @matousch , díky!

  0
 • Z mé osobní zkušenosti je dobrá TA použitelná na teoreticky jakýkoliv graf, jen je vždy potřeba brát v potaz reálné možnosti daného grafu (příklad: budu-li hledat "nákupy/prodeje" na grafu venkovní teploty, je logické, že nemohu používat "money management", v kterém bude můj PT třeba na 80 °C, jelikož dopředu vím, že tam graf nikdy nedojde). Máte nějaké praktické zkušenosti s TA z kryptoměn? Jestli ta volatilita není tu a tam až příliš divoká, takže je lepší zůstat stranou a jen přihlížet dění?

  0
  • Osobně využívám na kryptotrzích kombinaci technických analýz na kterých se shodlo více zdrojů a fundamentu trhu s ohledem na stav indexu Fear&Greed. Sám je neprovádím. Trh samozřejmě předvídat nelze a TA využívám spíše pro vstupy do dlouhodobějších pozic.

   0
Doporučené příspěvky