09.11.2020 5 minut čtení

Očekáváte silný růst čínského trhu? 3 ETF fondy, které sledují výkonnost čínských akcií

Čína je druhou největší ekonomikou na světě a v posledních desetiletích zaznamenává výrazný růst. Přesto jsou zatím čínské akcie v investičních portfoliích jen zřídkakdy zastoupeny. Není přitom nutné hned vybírat jednotlivé čínské akcie.

Proč byste měli investovat právě do čínských akcií? Hospodářství země se těší v posledních dvou desetiletích masivnímu růstu, který předstihl kterýkoliv jiný z rozvíjejících se trhů. S HDP 14,4 bilionu dolarů byla přitom Čína v roce 2019 druhou největší ekonomikou na světě.

Se silným hospodářským růstem přichází i vysoká návratnost investic, přičemž #JPMorgan očekává, že bude čínský trh dosahovat v příštích 10-15 letech dvouciferných ročních výnosů. Místní ekonomika by tak mohla v tomto časovém horizontu dokonce překonat pomaleji rostoucí ekonomiku USA. Na základě poměru ceny a zisku jsou však čínské akcie stále podstatně levnější než americké a nabízejí skvělý způsob, jak diverzifikovat své #portfolio a chránit se před globálními výprodeji trhů. (čínský trh je z největších akciových trhů s americkým nejméně korelován)

Vlivní investoři, jako například Ray #Dalio, věří, že čínské akcie v následujících letech překonají americké i další rozvinuté trhy, a proto doporučuje investorům větší expozici čínským akciím. Dalio se pozastavuje nad faktem, že fundamenty hrají ve prospěch Číny, přesto mnoho investorů nevěnuje čínským akciím velkou pozornost.

Vzhledem k výhledu silného ekonomického růstu a rostoucímu globálnímu vlivu je však Čína trhem, který si investoři nemohou dovolit ignorovat.  Přes svou velikost a ekonomický význam je podíl Číny na globálních akciových indexech překvapivě nízký. Proto je třeba se blíže podívat na geograficky zaměřená ETF.

Zauvažujte o čínských ETF

Využití burzovně obchodovatelných fondů je pohodlný způsob, jak se dostat na čínský trh, protože umožnuje investovat do celých skupin čínských akcií, aniž by bylo nutné nakupovat jednotlivé akcie napřímo.

Existuje celá řada čínských společností kótovaných na akciových trzích v Šanghaji, Shenzhenu, Hongkongu, Londýně a USA a orientace mezi nimi může být poměrně obtížná. Kromě toho se také mohou investoři potýkat s jazykovou bariérou, která ztěžuje investorům zkoumání jednotlivých akcií. Investice do čínského ETF vám tak poskytuje okamžitou expozici vůči desítkám čínských společností, přičemž lze investovat do těchto burzovně obchodovatelných fondů hned u několika brokerů. Která čínská ETF máte k dispozici?

1. Xtrackers MSCI China ETF

Jedná se o ETFko, které sleduje výkonnost největších a nejlikvidnějších čínských akcií kótovaných na hongkongské burze cenných papírů.

V rámci Xtrackers MSCI China ETF se dividendy ve fondu reinvestují (akumulují), není třeba řešit jejich danění. Nákladovost ETF činí 0,65 % ročně. Fond replikuje výkonnost podkladového indexu nákupem jeho všech složek. Je poměrně velký, když má pod správou 1 586 milionů euro. ETF se sídlem v Lucembursku je starší pěti let a za posledních 5 let činí jeho zhodnocení 70 %. ETF za aktuální cenu 21 euro lze nakoupit prostřednictvím Interactive Brokers.

2. HSBC MSCI China ETF

Toto ETF sleduje, podobně jako fond výše, největší a nejlikvidnější akcie hongkongské burzy s tím rozdílem, že jsou dividendy rozdělované pololetně mezi investory.

Náklady na fond činí 0,6 % ročně. Fond se sídlem v Irsku opět replikuje výkonnost podkladového indexu nákupem všech jeho složek. Zisk za posledních 5 let je opět 70 % a jeho aktuální cena se pohybuje kolem 9,5 euro. HSBC MSCI China ETF lze nakupovat prostřednictvím platformy Degiro.

3. iShares China Large Cap ETF

IShares China Large Cap ETF sleduje výkonnost 50 největších a nejlikvidnějších čínských společností kótovaných opět v Hongkongu. Dividendy jsou ve fondu investorům rozdělovány čtvrtletně.

ETF má o něco vyšší nákladovost 0,74 % a spravuje aktiva ve výši 490 milionů EUR. Fond sídlící v Irsku za posledních 5 let vykázal návratnost 27 % a je ho možné koupit prostřednictvím XTB za 114 euro.

---

Navzdory ekonomickému významu čínské ekonomiky v globálním měřítku, jsou čínské akcie stále v portfoliích investorů přehlíženy. V budoucích letech přitom místní trh slibuje větší potenciál než aktuálně nejobchodovanější trhy na světě.

Máte-li strach z výběru jednotlivých akcí, což může být oříšek na mnohem transparentnějších trzích, než je ten čínský, můžete využít alternativy burzovně obchodovatelných fondů, se kterými nakoupíte celý koš čínských akcií. Získáte tak expozici vůči čínskému akciovému trhu a zároveň dosáhnete okamžité #diverzifikace napříč čínským trhem.

#akcie #cinskeakcie #cina #akciovytrh #cinskyakciovytrh #etf #cinskaetf #investovani #investice #navratnost

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Zajímavý článek😊 Chtěl bych se zeptat, pokud se rozhodnu obchodovat u Interactive Brokers americké ETFka, tak jestli je zde nějaké omezení popřípadě rizika, když jsme ti Evropani a máme na našich brokerech omezený nákup amerických ETF?

  +1
  • Dobrý den @Filipinko5, IB jsou původem americkým brokerem, ale mají svou pobočku i ve Švýcarsku, tudýž podléhají i evropským regulacím. Osobní zkušenosti s nimi nemám, nicméně zkušení investoři často doporučují jako nejdůvěryhodnější právě IB, případně SAXO bank. 

   Možná mě doplní i nějaký investor, investor, který má z IB přímou zkušenost. 

   0
  • Děkuji za odpověď😊 A vy neznáte nějakého brokera, přes kterého si my v Evropě můžeme nakupovat americké ETF? 

   0
  • přes IB lze (zatím) nakupovat americké ETF jen jako opce, resp. se musí koupit 100 Ks a pak ty navíc prodat

   0
  • Od června 2018, to je tak jak píše @VesMir. Nakupuji ale například ETFko sledující index S&P 500, přes Degiro, denominované v Eurech. eToro také nabízí něco podobného, bez poplatku, ale platíte vyšší spread. U @xtbczsk je možné kopírovat výkonnost podkladového amerického ETF prostřednictvím CFD kontraktů... @Filipinko5 , snad jsem trochu pomohl... 

   0
  • Určitě, děkuji Vám za užitečné informace.

   +1
  • Přes Robomarkets lze obchodovat fondy SPDR bez problémů

   0