30.10.2020 4 minuty čtení

Gaming a výživa

Jsi profesionální hráč? Tak buď profesionál v každém ohledu! Pamatuj, že zdraví je vždy na prvním místě.

V Lednu letošního roku mi padnul do oka gaming. Jako poradce výživy jsem se věnoval převážně lidem v korporacích a občasně i sportovcům. Hráče počítačových her jsem vždy bral trochu s úsměvem, neuražte se. Jednoho dne jsem v TV narazil na pořad Playzone a chvíli sledoval. Upřímně, nerozuměl jsem ani slovu, jenže mě to nějakým způsobem zaujalo. Říkám si, ok proč ne, když potřebuje manager energii pro svou práci a nechce do sebe celý den lít litry kávy nebo energy drinků, určitě tyhle informace ocení i tihle borci.

V první řadě je vždy pitný režim

Věřte mi, že dostatek obyčejné vody vám vynahradí energy drinky. Když jsem se bavil na tohle téma s několika hráči, bylo mi řečeno, že jsou mezi nimi tací, co vypijí klidně 5 a víc energy drinků během tréninku nebo zápasu. Dlouhodobě je to sebevražda a kýžený výsledek to nepřinese. Má to svá úskalí.

 1. Cukr - v jedné plechovce energy drinku je zhruba 28g obyčejného cukru (denní dávka pro dospělého člověka je zhruba 30g). Pokud si chcete uhnat cukrovku, obezitu atd. Pokračujte s klidem dál.
 2. Kofein - používá se jako psychostimulační látka protože půspbí dráždivě na mozkovou kůru. Paradoxně ovšem, malé dávky do 50mg, zesilují útlumové části mozku a můžeme cítit ospalost. Místo toho abychom si pomohli, si uškodíme. Dalším důležitým účinkem je ovlivnění nitrobuněčné koncentrace vápníku, který má přímý vliv na funkci svalové kontrakce. Proto u sebe můžeme sledovat vyšší tepovou frekvenci. A všichni víme, že jsou močopudné.
 3. V kombinaci se stresem, zvýšeným adrenalinem nebo velmi silnými prožitky ze hry, může být tot vše dohromady opravdu nebezpečné pro vaše zdraví.

 

Nechci tím říct, že si nemůžeme dát kávu nebo energy drink. Chci tím říct, že vysoké množství je dlouhodobě opravdu nebezpečné.

 

Mozek je váš sval, starejte se o něj, stejně jako sportovci o své tělo

Volte správné jídlo před, během i po zápase. Váš sval je mozek a o něj se musíte starat úplně stejně jako se atleti starají o své tělo. Tato část je hodně individuální a záleží na denní hodině, Proto to vezmem obecně.

Ať vám je to proti srsti nebo ne, výzkumy dokázaly, že vážná hudba posiluje funkci šedé kůry mozkové. Také byli prováděny vyšetření funkční mozkové resonance a lidé, kteří luštily křížovky a sudoku, měli mnohem lepší výsledky. Na tohle téma je skvělá kniha pana MUDr. Daniel G. Amen "Změňte mozek, změňte život."

Před zápasem rozhodně musíte nabrat mozkovou energii. Poslouchejte vaši oblíbenou hudbu, která vás stimuluje a soustřeďte se pouze na výkon. Pokud chcete být profesionál, tak jím buďte. Jezte jídla které vám dodají energii, ale nebudete je těžce trávit. Takže na svíčkovou se šesti nebo kachnu zapomeňte. Zvolte třeba risotto s kuřecím masem, těstovinový salát apod.

 

Během utkání nebo tréninku mějte po ruce dostatek vody, ta vás udrží v pozornosti lépe než 10 káv. Můžete také využít isotonické nápoje jaké používají třeba hokejisté. K jídlu si tam nechte třeba hroznové víno a další podobné ovoce nebo smoothie.

Po zápase nebo tréninku je čas na regeneraci. Jídlo obsahující bílkoviny, sacharidy i tuky. Bude asi záležet na denní hodině. Určitě bych volil např. libové maso, rýži, brambory, rybu, zálivku např. z bílého jogurtu, můžete přidat ořechy.

Zcela určitě konzumujte mořské ryby, kvůli omega 3 mastným kyselinám. Jak říkám, kudy teče, tudy pomáhá. Podrobně je vše rozepsáno v článku o omega3 kyselinách.

Věřím, že se vám článek líbil a přeji vám mnoho úspěchů ve hře i v životě.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jaký máš názor na kávu? Vidím, že jsi spíše odpůrcem, ale co takové 1-2 kávy za den (nemyslím instantní)? Vidíš v tom více benefitů nebo negativ?

  0
  • odpůrce nejsem, Bože já miluji kávu :-D Tady jde o to že hráči toho vypijí fakt hodně. 1-2 kávy jsou v pohodě a ke každému kafi si dej prosím sklenici vody ;-)

   +1