27.10.2020 2 minuty čtení

Jak by mohla vypadat budoucnost plateb?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak bude vypadat budoucnost financí a plateb? Bude převládat blockchain a kryptoměny, nebo zůstaneme u centralizovaného systému?

Pojďme se podívat, jak by mohla vypadat budoucnost peněz.

Standard

Každý, kdo se zajímá o finance a vstoupil do oboru kryptoměn, má názor na to, zda kryptoměny způsobí revoluci ve financování. Pravdou však je, že za pouhých deset let přinesl Bitcoin do financí hodně zmatku. Je možné, že v příštích 10 letech bude každodenní život s financemi vypadat zase úplně jinak.

Pouze někteří lidé si uvědomují, že peníze jako takové jsou výsledkem norem. Proto fungují stejným způsobem po celém světě.

Jednotný způsob vše usnadňuje. Jedním slovem je to standardizace. Může to také usnadnit mnoho věcí a my jako lidé si můžeme být jisti, že standardní věc funguje všude stejně. Je to něco jako McDonald’s. Vždy víte, že v každé zemi dostanete standardizovaný hamburger.

Revoluce

Bitcoin náhle vstoupil do zaběhlého finančního standardu a v průběhu času způsobil velké změna a také zmatky. Finanční systém se snaží čelit konkurencí, která se nazývá CBDC - digitální měna centrální banky. Ironií je, že chtějí, aby to vypadalo jako kryptoměna, s jediným rozdílem. Díky CBDC bude vláda vědět, kde jste, kdo jste, kolik peněz máte, a pokud to uzná za nutné, může odstranit nebo zmrazit všechny vaše digitální peníze.

Vlády se snaží připravit na takovou budoucnost financí a plateb. Budoucnost, kde je možné, že vás budou sledovat na každém vašem kroku prostřednictvím digitálních peněz. To už se ostatně dá dnes také, prostřednictvím platebních karet a platebních příkazů. Jedině u hotovosti to možné nebylo. Kryptoměny přinesly ale možnost svobody, volby a úniku z centralizovaného systému zároveň s digitálními platbami. 

Závěr

Budoucnost plateb bude taková, jakou si ji my lidé uděláme. Můžeme mít budoucnost se svobodou, kde nás nikdo nemůže ovládat prostřednictvím našich peněz. Nebo můžeme mít budoucnost plnou kontroly. Rozhodnutí je zcela na lidech. A čas rozhodnout se je teď.

Zdroj: coindesk.com

#platby #platbyonline #digitalniplatby #digitalnimeny #kryptomena #kryptomeny #budoucnost #platonlife

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.