7 minut čtení

4 akcie, které jednoznačně budou v příštích letech profitovat, pokud se Donald Trump opět stane prezidentem

Globální politická událost tohoto roku je na spadnutí. Již 3. listopadu Američané rozhodnou o tom, kterým směrem se budou Spojené státy ubírat další 4 roky. Vítěz voleb rovněž výrazným způsobem určí to, které tržní segmenty čekají čtyři hojná léta.

Pokud se Trumpovi podaří obhájit Oválnou pracovnu i na druhé volební období, je z jeho prvních čtyř let i volebního programu vcelku jasné, které sektory a odvětví mohou očekávat pokračující benefity a náklonnost Bílého domu

Trumpovo vítězství by mohlo znamenat důvod k oslavám zejména pro tuto čtveřici akcií:

1) ExxonMobil (XOM)

ExxonMobil YTD; Foto: TradingView

Asi nejzřetelnější rozdíl v rétorice Trumpa a Bidena je možné pozorovat ve vztahu k budoucnosti energetického průmyslu. Zatímco Trump chce nadále skálopevně podporovat velké ropné společnosti, Biden by se rád otočil směrem k obnovitelným zdrojům energie, což by ropným akciím nepochybně zasadilo krutou ránu. Zpochybní-li Trump podruhé za sebou volební průzkumy, stane se ze společnosti ExxonMobil, která je velkým hráčem na trhu s ropou i zemním plynem, velmi zajímavý nákup.

COVID-19 letos poptávce po ropě zasadil rekordně tvrdou ránu a akcie Exxonu na to doplácejí. Zatím není zřejmé, kdy a jak moc se poptávka zotaví, což pro vysoce zadlužený ropný průmysl znamená významný problém.

Exxon však díky své velikosti do jisté míry spadá to kategorie "Too Big To Fall", jelikož má v arzenálu různé kličky a výhody, které si menší producenti ropy dovolit nemohou. Společnost například v letošním roce oznámila, že o 10 miliard dolarů sníží své plánované kapitálové výdaje, aby vyvážila slabost ropného trhu pod tíhou pandemie. Exxon navíc stále vyplácí roční dividendy v hodnotě přes 14 miliard dolarů, na které by v případě prohlubující se krize rovněž mohl sáhnout, aby si "pod střechou" udržel dostatek kapitálu.

Klíčovým aktivem Exxonu je rovněž rozsáhlá divize zaměřená na rafinaci a chemické operace. Zatímco marže z těžby ropy letos dostávají za uši, zpracovatelský průmysl nabírá na obrátkách a funguje tak pro společnost do jisté míry jako hedge, který by ji měl pomoci finančně ustát současnou recesi bez kritických následků.

2) Jazz Pharmaceuticals (JAZZ)

Jazz Pharmaceuticals YTD; Foto: TradingView

Pokud Trump vyhraje volby, opadnou jakékoliv obavy o to, že by v následujících čtyřech letech měla přijít jakákoliv významná reforma zdravotnictví - minimálně ne v otázce cen léků. To by investorům mohlo dát zelenou, aby se vrhli na stále levné akcie irské farmaceutické společnosti Jazz Pharmaceuticals.

Společnost Jazz musela během let čelit nekonečné kritice ohledně cenové politiky pro svůj revoluční lék proti narkolepsii Xyrem. Řada léků se známými brandy během let postupně zdražuje, avšak Xyrem je v tomto ohledu dost možná rekordmanem. Dle agentury Bloomberg cena za mililitr tohoto preparátu v letech 2007 až 2014 vzrostla o 841 %! Zároveň po něm však stále roste poptávka a Jazz si tak na různých příležitostech pro expanzi trhu pro svou vlajkovou loď slušně namastil kapsy.

Pro tuto i řadu dalších firem, které prodávají známé a žádané léky, by se s Trumpem v Bílém domě s nejvyšší pravděpodobností v následujících letech neobjevily žádné nové postihy ani omezení, jež by jim zabránily v této cenové politice pokračovat.

Mimo fakt, že Xyrem v letošním 1. pololetí tvořil 78 % všech prodejů společnosti, plánuje Jazz v letošním 4. kvartálu na trh vypustit novou generaci tohoto preparátu navrženého pro léčbu narkolepsie s názvem Xywav. Xywav obsahuje o 92 % méně sodíku než Xyrem, což z něj dělá bezpečnější lék pro pacienty s onemocněním srdce, vysokým tlakem či poškozením ledvin, kteří si musí příjem sodíku velmi obezřetně hlídat.

Aktuální P/E Jazz Pharmaceuticals je 9, přičemž společnost má potenciál navýšit své celkové prodeje o vyšší jednotky procent. Trumpovo vítězství by společnosti na americkém trhu zajistilo nerušený odbyt a vysoké marže i do dalších let.

3) Etsy (ETSY)

Etsy YTD; Foto: TradingView

Druhé volební období pro Trumpa v roli prezidenta by mělo obsahovat nulové změny v daních pro korporace i jednotlivce, respektive hovoří se dokonce o možném druhém kole snižování daní - tato možnost se bude odvíjet od toho, kdo ve volbách získá kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a Senátem. Jedno je ale jisté - neměnné či nižší daně by znamenaly důvod k oslavám pro online maloobchodního prodejce Etsy.

Býčí výhled pro Etsy pod Trumpem je dvojsečný. Bez vyšších daní si zaměstnanci budou moci ponechat větší část svých příjmů, což se pravděpodobně projeví i na jejich vyšší konzumní aktivitě. Spojené státy jsou ostatně z pohledu HDP největší ekonomikou světa a 70 % tohoto HDP tvoří konzum.

A za druhé: Lze očekávat, že Trump po opětovném zvolení prezidentem nepřikročí k žádným zásadním změnám ve své odpovědi na pandemii koronaviru. Vakcíny se sice jednoho krásného dne dočkáme a je pravděpodobné, že se byznys a sociální interakce vrátí do normálu. Otázkou však zůstává, kdy se vakcína objeví, kdy bude vakcíny dostatek pro všechny, kdy budou všichni naočkováni a jestli si lidé nebudou dávat větší pozor i po odeznění pandemie v obavě, že se koronavirus vrátí. Všechny tyto nejisté scénáře pro budoucnost hrají rozhodně ve velkém do karet specializovaným online maloobchodům, jako je i Etsy.

Ochutnávku tohoto úspěchu nabízí už letošní rok: Etsy během prvního pololetí vykázalo meziroční nárůst konsolidovaného zisku a čistých příjmů o 87 a 119 %. Skvělý rok zažívají rovněž akcie společnosti (YTD +218 %).

4) Facebook (FB)

Facebook YTD; Foto: TradingView

Vzhledem k tomu, že prezident Trump má spíš zálibu ve tweetování, nabízel by se jako vhodná akcie na oslavu jeho vítězství spíš Twitter. Facebook je však lepší nákupní volbou, a to hned ze dvou důvodů.

Zaprvé, Facebook je jedním ze čtyř amerických technologických gigantů, které antimonopolní podvýbor Kongresu jmenoval jakožto ty, kteří mají "významnou tržní moc nad širokým pásmem naší ekonomiky". Tento výsledek vyšetřování podvýboru naznačuje, že Kongres pod nadvládou Demokratů by nepochybně měl zájem ideálně Facebook nějakým smysluplným způsobem rozdělit, aby podpořil na trhu se sociálními sítěmi podpořil konkurenci. Byť už dnes moderuje i jeho příspěvky, zdá se jako velmi nepravděpodobné, že by Donald Trump rozdělení Facebooku jakkoliv vehementně podporoval.

A za druhé, pokračující nízké korporátní daně by Facebooku stejně jako ostatním velkým korporacím pod vládou Trumpa rozhodně jen prospěly. Čistý příjem Facebooku, který je známý tím, že s oblibou reinvestuje velkou část svého volného cash flow, za prvních šest měsíců letošního roku dosáhl 10 miliard dolarů. Pokud korporátní daně zůstanou na aktuálních nízkých hodnotách, bude mít Facebook mnohem víc prostředků pro masivní reinvestování do svých zaměstnanců a inovací pro svůj produkt a služby.

#investovani #akcie #portfolio #usa #politika #prezidentskevolby #trump #biden #energetika #ropa #exxonmobil #farmacie #zdravotnictvi #jazzpharmaceuticals #xyrem #xywav #etsy #ecommerce #maloobchod #online #facebook #socialnisite #monopol #kongres #korporatnidan #dane

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.