Klimatické změny vedou na řadě míst na naší planetě k rozsáhlým obdobím sucha, čímž se snižuje přístup velké části globální populace k vodě. Mimo jiné tak roste zájem investorů, kteří prostřednictvím akcií či ETF diverzifikují svá portfolia právě tímto směrem. Hlasy hovořící o vodě jako o vzácném zdroji je přitom stále více slyšet.
Podle zjištění OSN hned 90 % přírodních katastrof souvisí se zdroji pitné vody a 4 z 10 lidí na planetě trpí jejím nedostatkem.
Investoři, kteří hledají příležitost se tak mohou porozhlédnout právě tímto směrem. Za bližší analýzu by stály akcie American Water Works nebo Aqua America. Drobní investoři, kteří by své „vodní“ portfolio raději ihned diverzifikovali však dají přednost burzovně obchodovatelným fondům, přičemž je z čeho vybírat.
1. Invesco Water Resources ETF (PHO)
Toto ETF kopíruje výkonnost vybraných akcií indexu Nasdaq OMX US Water Index, se zaměřením na americké společnosti, které vytvářejí produkty určené k ochraně a čištění vody pro domácnosti, podniky i celá průmyslová odvětví. Invesco Water Resources ETF tak poskytuje investorům expozici sektoru čištění vody.
Poplatek za správu činí 0,5 % a celkový nákladový koeficient pak 0,6 %. Navzdory březnovému propadu ETF v letošním roce připisuje zatím více než 10% zisk.
2. First Trust Water ETF (FIW)
Burzovně obchodovatelný fond založený v roce 2007 obsahuje celkem 36 akcií a jeho složení je zrcadlem vodního indexu ISE Clean Edge Water, což je cenově vážený index zahrnující společnosti, které získávají podstatnou část příjmů z průmyslového odvětví pitné a odpadní vody. Mezi nejvýznamnější podniky náležící do tohoto indexu patří #Danaher, Agilent Technologies, American Water Works a #Ecolab.
First Trust Water ETF spravuje aktiva o hodnotě více než 530 milionů dolarů, které tvoří 52 % průmyslový sektor, 23 % sektor veřejných služeb a 12 % sektor zdravotní péče, zbytek akcií pak nelze přesně zařadit. Nákladový koeficient se rovná 0,55 %. V letošním roce zaznamenalo ETF růst 8 %, za posledních 5 let svou hodnotu více než zdvojnásobilo.
3. Tortoise Global Water ESG Fund (TBLU)
Další indexové ETF kopírující výkonnost Tortoise Global Water ESG Net Total Return Index, který se skládá z globálních společností, podílejících se na celém vodním cyklu. Tyto společnosti profitují ze snahy o řešení nerovnováhy nabídky a poptávky po vodě.
Společnosti umístěné v tomto indexu musí získávat nejméně 50 % svých příjmů z činnosti související se zpracováním vody, nebo alespoň 40 % a splňovat několik dalších požadavků. Voda však musí zůstávat hlavním příjmem této společnosti. Výkonnost fondu za poslední 3 roky činní 16 %. V letošním roce je Tortoise Global Water ESG Fund zatím na svém.
4. PowerShares Global Water Portfolio ETF (PIO)
Výkonnost PowerShares Global Water Portfolio ETF je odrazem výkonosti vybraných společností již výše zmiňovaného indexu Nasdaq OMX Global Water Index, který investuje do akcií vodního průmyslu s celosvětovou působností, které charakterizuje výrazný růst. Zatímco fondu Invesco Water Resources ETF dominují hlavně americké společnosti, PowerShares Global Water Portfolio ETF zahrnuje evropské vodní akcie.
Mezi 20 nejvýznamnějších podniků obsaženého v tomto ETF patří například společnosti #Ecolab a #Geberit. Tento fond se v nadprůměrné míře zaměřuje na vodní akcie, které kladou velký důraz na udržitelnost. Investoři, kteří by chtěli využít potenciální budoucí nedostatek vody, prostřednictvím tohoto ETF investují téměř do všeho s vodou spojeného – vodohospodářskými právy počínaje, přes zemědělskou půdu, potrubní přepravu, veřejné služby až po infrastrukturu.
V letošním roce zatím ETF vzrostlo o 5 %, za posledních 5 let pak byla u fondu zaznamenána výkonnost 50 % - v průměru 10 % ročně. Nákladový koeficient je 0,75 %, čímž se PowerShares Global Water Portfolio ETF řadí k dražším burzovně obchodovatelným fondům.
5. Invesco S&P Global Water Index ETF (CGW)
Invesco nabízí hned dvě vodní ETF: CGW sleduje the S&P Global Water Index, zatímco PIO (první zmíněné) Nasdaq OMX Global Water Index. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se tento fond zaměřuje na společnosti po celém světě. Zajištuje tak větší geografickou diverzifikaci. U tohoto ETF přitom zhruba polovinu podílů tvoří americké akcie, v druhé polovině pak jsou zastoupeny akcie ze zemí Velká Británie, Francie, Čína apod.
Celkový nákladový koeficient činí 0,59 %, přičemž Invesco S&P Global Water Index ETF v letošním roce připisuje výnos cca 5 %. Za posledních 5 let pak opět ETF překonává o něco málo 50% zhodnocení.
---
Uvažujete-li o investici do vody, pak je podle mého názoru vhodnější cestou výběr některého z ETF, které vám nabízí okamžitou diverzifikaci. Omezíte tak své zisky, na druhou stranu výrazně klesá pravděpodobnost, že šlápnete vedle, což by se při výběru jednotlivých akcií mohlo stát.
#ETF #AmericanWaterWorks #AquaAmerica #investovani #pasivniinvestovani #voda #komodity
Využívám toto ;-)
https://www.conseq.cz/investice/prehled-fondu/bnp-paribas-aqua-eur
Dobrý den, prosím o informaci, jakým způsobem nakupujete americké ETF, když je drtivá většina z nich v EU nedostupná.
Přidávám se k dotazu a díky za odpověď :)
Super info, v portfoliu na Portu mám dost velký podíl ve vodě