Ačkoliv pomalé a postupné ekonomické oživení zvýšilo ceny ropy z březnového dna, nárůst stále není příliš významný, aby se nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou na trhu vyrovnala. Osobní a nákladní automobilová doprava se již navrací k běžným objemům (alespoň v největších ekonomikách světa), ale letadla stále stojí přikovaná na zemi.
Velmi optimisticky se jeví výhled, že by letos poptávka po letecké přepravě poklesla o něco přes 50 %, jak uvedla minulý týden Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Mnohem realističtěji se jeví, že spotřeba paliva v leteckém sektoru nepřekročí předkrizové úrovně až do roku 2025, jestli vůbec někdy.
Vlivem snížené poptávky plynoucí z leteckého průmyslu a nyní probíhající silné druhé vlny covid-19 zvažuje Saudská Arábie zrušení plánů OPEC na zvýšení produkce ropy počátkem příštího roku a odložení až na konec 1. čtvrtletí, což z krátkodobého hlediska může cenám ropy pomoci. Z dlouhodobého hlediska je však „problémem“ ropných společností spíše zelená energie.
Zaznamenali jsme pouze slabé zotavení ropných společností
Depresivní prognózy poptávky po ropě naznačují, že byl sektor ropných společností coronavirem postižený téměř nejvíce ze všech. Fond Vanguard Energy Index Fund ETF – který zahrnuje společnosti Exxon Mobil, Chevron a Phillips 66 - zůstává meziročně o více než 50 % níže, i když se benchmarkový index S&P 500 zotavil ze ztrát způsobených březnovým poklesem.
Pokud není samotná ekonomická nejistota důvodem, proč řada dlouhodobých investorů dává od ropných společností ruce pryč, pak odrazuje i další riziko – udržitelnost dividend. Letošní masivní pokles tržeb přinutil některé z největších producentů zemního plynu a ropy snížit nebo dokonce zrušit jejich výplatu, i když se v řadě případů jednalo o dividendové aristokraty.
V dubnu přistoupil Royal Dutch #Shell ke snížení dividendy o 66 %, přičemž ke snížení došlo vůbec poprvé od druhé světové války! Přibližně ve stejné době poskytovatel služeb pro ropná pole #Schlumberger snížil dividendu dokonce o tři čtvrtiny, což bylo rovněž první snížení za velmi dlouhou dobu – čtyři desetiletí.
#Exxon a #Chevron patří k těm šťastnějším, kteří se doposud ke snižování dividendy neuvolily, tato situace by se ale také mohla změnit, pokud budeme svědky setrvávajícího stavu snížené poptávky po ropě.
Exxon Mobil nabízí v současné době 10% dividendu!
Při ceně akcií okolo 34 dolarů nyní ropná společnost Exxon Mobil nabízí dividendový výnos 10 %, který jasně signalizuje, že největší producent ropy v USA pravděpodobně nebude schopen udržet čtvrtletní výplatu ve výši 0,87 dolaru na akcii.
Druhé čtvrtletí bylo druhým kvartálem v řadě, během kterého Exxon zaznamenal ztrátu, což se stalo v tomto století vůbec poprvé. Chevron pak zaznamenal v posledním uzavřeném čtvrtletí ztrátu 8,3 miliardy dolarů, což je největší ztráta od roku 1998. Přes všechna negativa se však najdou i tací, kteří jsou ohledně výhledu ropných společností optimističtí.
Miliardář Carl Icahn, který zbohatl právě sázkou na energetický sektor říká, že zkoušený sektor je momentálně velmi atraktivním koutem akciového trhu. Icahn vlastní obrovské podíly v energetických kolosech jakou jsou CVR Energy a Occidental Petroleum a nadále věří, že přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům bude mnohem delší a bolestivější, než si většina lidí myslí.
„Je zřejmé, že vám neradím, abyste šli a nakupovali akcie ropných společností. Nicméně si myslím, že je velmi pravděpodobné, že až se za tři roky podíváte zpětně, budete litovat, protože jste mohli tyto akcie koupit velmi levně,“ prozradil miliardář v rozhovoru pro americkou CNBC.
Navzdory těmto slovům však na trhu převládá medvědí nálada. Držby akcií ropy a zemního plynu aktivními správci fondů je na 15letém minimu, Icahn tak se svým názorem zůstává poměrně osamocen.
Slovo závěrem
Hospodářské výsledky za 3. kvartál poskytnou investorům další šanci zjistit, zda jsou ropné společnosti už z nejhoršího venku. Vzhledem k pandemické situaci však zářné výsledky očekávat nemůžeme. Akcie ropných společností bohužel musí bojovat s negativy jak na straně poptávky, tak na straně nabídky. I když nabídka ropy krátkodobě pravděpodobně poklesne, širší posun ekonomiky k čistým energetickým zdrojům nehraje příliš těmto společnostem do karet a představuje pro ně existenční hrozbu.
#akcie #Vanguard #ropa #ropnenakcie #tezari #energie #investice #ExxonMobil #Phillips66 #RoyalDutchShell #CVREnergy #OccidentalPetroleum #CarlIcahn
Ropné akcie už mají to nejlepší za sebou :-)