Princetonská univerzita, jedna z nejelitnějších vysokých škol ve Spojených státech, souhlasila s vyplacením téměř jednoho milionu dolarů jako odměnou profesorkám po vyšetřování diskriminace v odměňování ministerstvem práce.
Jak oznámilo samotné americké ministerstvo práce počátkem tohoto měsíce, instituce Ivy League vyplatí 925 000 USD jako zpětnou platbu a přibližně 250 000 USD v budoucích mzdách jako součást „dohody o včasném řešení“.
Úřad federálních programů dodržování smluv totiž zjistil, že v letech 2012 až 2014 bylo 106 žen na řádných profesorských pozicích v Princetonu podle výroční zprávy placeno hůře, než jejich mužské protějšky.
Ačkoli samotná Princetonská univerzita se závěry ministerstva nesouhlasí, viz níže, rozhodla se souhlasit s vyrovnáním a provedením několika změn v systému odměňování pracovníků. Zároveň vedení Princetonu provede školení odměňování všech zaměstnanců a také statistické analýzy, aby zjistilo, zda v současné době existují další rozdíly.
Mluvčí Princetonu Ben Chang ve svém prohlášení v magazínu absolventů Princetonské univerzity uvedl, že vlastní statistické analýzy univerzity pro období 2012–2014 „nezjistily žádné významné rozdíly v odměňování na základě pohlaví“.
„Navzdory naší důvěře ve správnost našeho postoje a přesvědčení, že jsme jednali plně v souladu s literou i duchem zákona, společnost Princeton souhlasila s vyřešením sporu, aby se předešlo zdlouhavým a nákladným sporům a jejich dopadům na fakulty a univerzity,“ řekl Chang.
Princetonská univerzita určitě není jedinou, které se tento problém týká. Když například vědci z Ohio State University prozkoumali údaje o lidských zdrojích v roce 2019, zjistili 11% rozdíl v mzdách mezi podobně kvalifikovanými ženskými a mužskými profesory, což ukazuje na větší problém na akademické půdě.
Přesto se nabízí otázka - měla Princetonská univerzita ustupovat ministerstvu práce, když si byla jista svými postupy?
#princeton #paygap #rovnost #mzdy #rovnopravnost #spolecnost #usa