3 minuty čtení

Tenhle masivní fond napodobuje Buffetta a nakupuje krizí zasažené akcie na 25 let. Inspirujte se také!

Silver Lake, gigantický private equity fond, můžeme označit za Warrena Buffetta technologického světa. Během pandemie investoval miliardy dolarů a nastavil přelomovou 25letou investiční strategii. Dlouhodobé investování není mrtvé!

Silver Lake se inspiroval legendárním investorem, když v letošním roce investoval obrovskou sumu do společností potýkajících se s koronavirovou krizí. Napodobuje tak strategie Věštce z Omahy z finanční krize z roku 2008 nejenom podobnými investičními kroky, ale i zavedením dlouhodobé investiční strategie, která jak víme, dříve nebo později přináší své ovoce.

Private equity fond spravuje více než 60 miliard dolarů aktiv a nyní se rozhodl trochu překopat zavedené standardy v rámci private equity fondů. Stanovil si překvapivě dlouhý investiční horizont – více než dvojnásobek obvyklého 10letého časového investičního rámce fondů soukromého kapitálu.

Právě Warren #Buffett, miliardář a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, prosazuje dlouhodobou investiční strategii po celá desetiletí. Například akcie Coca-Cola drží více než 30 let. „Naše oblíbené období držení akcií je navždy,“ napsal Buffett ve svém dopise akcionářům z roku 1988 a jeho činy slova pouze potvrzují.

Dlouhodobý investiční horizont není jediný, co spojuje Silver Lake s Buffettem

Silver Lake si přitom neosvojil pouze investiční horizont ve stylu Warrena Buffetta, ale také se ujal role investora – zachránce, který se nebojí pumpovat peníze do společností v těžkých dobách. Private equity fond se dříve specializoval na nákupy společností jako jsou #Dell, #Skype a #Broadcom. Když však udeřila pandemie na světovou ekonomiku plnou silou a ochromila na jaře letošního roku světové hospodářství, alokoval své miliardy mezi společnosti #Twitter, #Airbnb, #Expedia, #Waymo vlastněné Alphabetem a indickou telekomunikační skupinou Reliance Jio. Jste-li rovněž dlouhodobým investorem, možná stojí za zvážení se na tyto společnosti také blíže podívat. Jejich ceny stále nabízejí zajímavou nákupní příležitost.

Podobnou roli jako Silver Lake nyní sehrál právě Buffett ve zmiňovaném roce 2008, kdy byl schopný poskytnout kritické financování společnostem Goldman Sachs, General Electrics a dalším problémovým, ale v zásadě zdravě fungujícím společnostem. Letos už Buffett sehrál mnohem konzervativnější roli, a tak ji za něj převzali jiní.

Investice do technologických společností v problémech

Právě Silver Lake byl v letošním roce velmi aktivní, využil příležitosti, identifikovalo technologické podniky v potížích a zachránil je za, pro firmu, velmi lukrativních podmínek. Silver Lake tak například Airbnb půjčil miliardu dolarů s úrokovou sazbou 10 %. Jako zajištění pak získal právo na nákup společnosti za předem stanovenou cenu 18 miliard dolarů, což je nepoměrně níže, než se pohybovala cena Airbnb v roce 2017 - 31 miliard dolarů.

Věštec z Omahy poskytl podobné půjčky za vysoké úrokové sazby proti akciovému zajištění během finanční krize v roce 2008 a Buffettovými kroky se inspirovala i vláda USA, když poskytovala finanční pomoc místním leteckým společnostem v letošním roce. Vzhledem k nesporným podobnostem tak není divu, že bankéři začínají Silver Lake nazývat technickou verzí samotného Warrena Buffetta.

Tato dvojice si historicky málokdy zkřížila cestu, protože se Buffett vyhýbal technologickým akciím a zejména těm, které nabývaly nebývalých ocenění bez významných zisků. Nedávná sázka Berkshire Hathaway na #IPO #Snowflake však naznačuje, že by se to mohlo brzy změnit.

#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #technologickeakcie #silverlake

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.