Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
14.10.2020 6 minut čtení

Co mají společné lovci mamutů a moderní lídři

Kdybychom chtěli mluvit o vůdcovství v historickém kontextu, musíme se vrátit až do počátků civilizace. Pravěcí lidé žili v tlupách a kmenech a jak je známo, každá skupina potřebuje svého „šéfa“, aby mohla kontinuálně fungovat.

Ten pravěký vůdce měl možná jiné předpoklady pro úspěšné vůdcovství, než dnešní lídři (mohl být například tím fyzicky nejsilnějším), ale jedna charakteristika zůstává až do dneška: Musel zabezpečit skupinové přežití.

Dnes existuje hodně článků, které popisují ideálního vůdce/lídra. Je mnoho bestsellerů, ve kterých vám dají 400-stránkový návod, jak se jím můžete stát. Jsou kurzy, které slibují, že z vás lídra udělají. Poskytnou Vám zaručené tipy, jak se zlepšit v komunikaci, jak vyhodnocovat efektivitu práce, jak poskytovat feedback. (Kdo ví, jestli bychom přežili až do dnešní doby, kdyby se pravěcí vůdci inspirovali tolika různými  a mnohdy protichůdnými metodami, jak vést lidi). Zdá se nám ale, že se už méně zaměřují právě na to stále platné skupinové přežití.

Souhlasíme: odlišná situace vyžaduje odlišné postupy. Možná si říkáte, že pravěk se svým lovením mamutů a dnešek s digitalizací a online světem nejde srovnávat… Ale ano, jde. Podívejte se kolem, kolik organizací a firem o přežití dennodenně bojuje... zejména teď. A tím se „doba kamenná“ a „doba koronavirová“  dostávají na podobné pozice: tlupy „pravěkých homo sapiens“ a tlupy dnešních zaměstnanců mají hodně společného. A to platí i o jejich lídrech.

Když se řekne lídr, co v hlavě naskočí vám? Hodně lidí napadnou slova jako: vizionář, charizma, změna, iniciátor, dokonalost, sebevědomí… úplný Spartakus (superman), který vede otroky k revoluci. Známe takové lídry i dnes. Mnozí z nich jsou na titulcích časopisů, novin a jsou vidět on-line. Pojďme se ale trochu více zamyslet nad lidmi, kteří vedou své zaměstnance tady a teď, dávají jim bezpečí (že zítra taky budou moci přijít do práce) a naději na dobré přežití firmy.

Vybrali jsme tři charakteristiky, o nichž si myslíme, že patří k těm nevyhnutelným pro život a přežití jakékoliv firmy. Záměrně nepíšeme „fungování“, protože fungovat může stroj. Firma není stroj, je to o každodenním životě, který v ní žijí zaměstnanci a také chtějí přežít.

Důvěra         Delegování      Důslednost

Důvěra

Známý autor Covey také jen na toto téma napsal knížku: Důvěra – jediná věc, která dokáže změnit vše.

O důvěře se hodně mluví. A také ji prý lídři uplatňují. Říkají: „Udělej to, já ti věřím!“. Nevíme, jakou máte zkušenost vy, ale v reálu to většinou znamená: „Myju si nad tím ruce. Je to už tvoje věc“. Bible má krásný příklad, kdy Pilát Pontský odsoudil Ježíše na smrt – ale vlastně to nebyla jeho chyba, že to tak skončilo. On si umyl ruce, protože to byla odpovědnost židů. On jim dal „důvěru“, že umějí rozhodovat, že udělají dobře. A tak to často vypadá i ve firmách. Dají vám důvěru, ale… to je vše. Věří, ale nepodpoří, věří, ale nepomohou, věří, ale nedají pravomoci. A pak se to všechno zhodnotí: „Věřil jsem mu, ale mou důvěru zklamal“. „Věřil jsem mu, ale neměl na to“.

Je to skutečně důvěra?

Delegování

Také zapeklitá věc. Ale prý to už dnes všichni  umějí. Protože je přeci důležité uvolnit si ruce na další práci a rozložit odpovědnost. Neuštvat se a být při tom úspěšný.

Manažeři možná umějí delegovat úkoly. „To uděláš ty a máš na to tento čas“. A tím to končí. Delegují se úkoly, ale ne pravomoci a zdrojů k jejich splnění.

Znáte to ze své praxe i vy?

Důslednost

Na důslednosti často slyší rodiče. Je potřeba být důsledný, protože dětem musíme „nastavovat hranice a kontrolovat je“. A pak vám dítě řekne: „Proč si na mě tak přísný? Ostatní rodiče to svým dětem dovolí…“. Znáte to? My ano. Nastavit, zadat, kontrolovat. A Vaše popularita u dětí klesá. Ale také víme, že ti nejpřísnější a nejdůslednější učitelé nám toho dali nejvíc a nejvíc si je pamatujeme. Byli důslední i na úkor své tehdejší popularity. S učitelem IT jste se možná hodně nasmáli, diskutovali o věcech a byla to zábava. Ale IT vás nenaučil. S učitelem biologie byl možná děs. Každou hodinu vás driloval, zkoušel, chtěl po vás (tehdy) nepochopitelné věci. Ale pamatujete si jej dodnes… Byl to PAN učitel. Nekřičel, vysvětloval… vše kolem, co nebylo v učebnicích, abyste věci viděli v kontextu. Dal vám do života i něco jiného, než biologii: důslednost, houževnatost, cíle. Dnes takových možná moc není…

Je potřeba být férový, ale důsledně dodržovat sliby a plány. A chtít to i po svých zaměstnancích. Důsledné řízení vede k zvyšování výkonu a naplňování cílů. A zvyšuje důvěru. A to je přece to, co dokáže změnit téměř vše!

Co na závěr? 

Buďte vizionáři, iniciátoři změn, také charizmatičtí – ale nezapomeňte se vrátit nohama na zem a být i obyčejnými lidmi. Lidmi, kteří důvěřují a vědí, co za tím slovem je. Lidmi, kteří delegují, protože důvěřují a ostatní možná rychleji dovedou k cíli. A lidmi, kteří se snaží být důslední ve všem, co dělají, protože jinak zavládne anarchie.

Proč?

Abychom i zítra mohli jít do práce, mluvit s našimi lidmi a diskutovat se zákazníky. Proto musíme udělat tu nejzákladnější věc: musíme přežít…

Důležité je nečekat, ale něco dělat. Když chcete a cítíte, že potřebujete radu a podporu v této době plné „zásahů vyšší moci“, rádi vás v našich programech osobního růstu podpoříme... 

https://fbe.cz/index.php/osobni-rozvoj/akreditovany-rocni-vycvik-v-koucovani

https://fbe.cz/index.php/osobni-rozvoj/dlouhodoby-vycvik-v-koucovani-a-efektivni-praci-s-lidmi

https://fbe.cz/index.php/osobni-rozvoj/individualni-koucovani

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.