4 minuty čtení

Investor génius, jež během 30 let překonal Buffettův výnos 200x, letos vydělal balík na Tesle

Jim Simons je právem považován za nejlepšího kvantitativního investora, jaký kdy na Wall Street obchodoval. Letos si možná svou pozici opět potvrdil, jelikož jeho fond, založený roku 1982, na konci loňského roku nakoupil 3,3 milionu akcií Tesly.

Pravidelní čtenáři Warenga už budou název "Renaissance Technologies" znát. Jde o investiční společnost, která spravuje aktiva v celkové hodnotě 68 miliard dolarů a ve svých útrobách skrývá "nejlepší stroj na peníze v historii". Tím má být 10miliardový firemní hedgeový fond zvaný Medallion, který od roku 1988 bez započítání poplatků produkuje průměrný roční výnos ve výši 70 % a z tohoto pohledu zatím nikdy nezažil ztrátový rok.

A byť jsou hedgeové fondy všeobecně známé svými vysokými poplatky (2 % za roční správu kapitálu a 20 % ve formě výkonnostního poplatku), Jin Simons a jeho tým dokázali nejlepších známých dlouhodobých investičních výsledků dosáhnout, zatímco si za stejné služby účtovali poplatky ve výši 5 a 44 %.

I po jejich započítání nám však vyjde, že v letech 1988-2018 fond svým investorům přinášel každoroční průměrné zhodnocení ve výši 39 %. To znamená, že kdybyste v roce 1988 do fondu Medallion investovali 1 dolar, měli byste v roce 2018 na účtu 20,000 dolarů. Jen pro srovnání, stejná investice v případě indexu S&P 500 by vám vynesla pouhých 20 dolarů a v případě Buffettova Berkshire Hathaway by to bylo "jen" 100 dolarů.

Jinými slovy byste jedno z nejlepších aktiv posledních dekád svou investicí překonali 1000krát a výsledky jednoho z nejuznávanějších investorů všech dob 200krát. To vše navzdory velmi nadstandardním poplatkům. A taky jen za předpokladu, že byste vaše peníze do tohoto tajnůstkářského fondu, který je zpravidla otevřen jen zaměstnancům Renaissance, vůbec dokázali dostat.

Konec lekce z historie, pokud vás matematik Simons a jeho kvantitativní fond a Renaissance Technologies zajímají víc, odkážu vás tady.

My se vrátíme do současnosti. Pokud jste to letos s karanténou extrémně nepřehnali, nepochybně víte, že za jednoho z absolutních tržních vítězů je považována automobilka Tesla. A Jim Simons, respektive jeho obchodní strategie, zřejmě na Muskově automobilce něco viděla už loni.

Krátce před koncem roku totiž investiční portfolio Renaissance navýšilo svůj podíl v Tesla z 0,1 na 1,3 %. To znamená, že mělo v portfoliu 3,9 milionů akcií společnosti. Kdy přesně během posledních tří měsíců loňského roku k nákupu došlo, nebylo zveřejněno.

Při pohledu na letošní graf Tesly si však můžeme říct, že na tom zřejmě až tolik nezáleží.

Letošní vývoj akcií Tesly; foto: TradingView

Jen pro srovnání, index S&P 500 letos zatím přidal 7,28 %, průmyslový Dow Jones 3,21 % a technologický Nasdaq 19 %

To Tesla odhodila veškeré zábrany a nechala se bláznivým pandemickým trhem vytáhnout o závratných 350 % nahoru. I pokud by Jim Simons akcie nakoupil až 31. prosince 2019 za nejdražší možnou cenu okolo 108 dolarů za akcii (o čemž silně pochybuju), měla by jeho pozice hodnotu 421 milionů dolarů. Dnes už má však ta stejná pozice hodnotu téměř 1,5 miliardy dolarů.

Kromě Renaissance Technologies si na konci loňského roku výraznější pozici v Tesle pořídila také banka JPMorgan Chase, která koupila 2,2 milionu akcií a navýšila tak svou pozici na 2,5 milionu akcií. A je vcelku jisté, že manažér zodpovědný za tento nákup si letos rovněž domů odnese tučný bonus.

Jim Simons (81) už se dnes neúčastní každodenního řízení firmy, ale stále v ní figuruje a činí některá klíčová rozhodnutí. A jeho fond jej (zatím) s osobním majetkem 23,5 miliardy dolarů dostal na 55. místo žebříčku nejbohatších lidí dle Forbesu (59. místo s majetkem 22,3 miliardy dolarů dle agentury Bloomberg)

To je na matematika, který se během války ve Vietnamu věnoval rozšifrování komunikačních kódů Vietkongu, rozhodně slušný výsledek!

#investovani #jimsimons #renaissancetechnologies #medallion#kvantitativnifond #fond #tesla #investice #zhodnoceni #sp500 #dow#nasdaq #berkshire

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Taky jsem našel jednu nesrovnalost. V tom , jak lítaly stovky procent, došlo k chybě. Pokud je původní cena 100($) a výsledná 450($), tak nevzrostla o 450%. Ale "jen" o 350%.  

    Diky za článek. Zajímavé, roční zhodnocení 40%, tam by peníze investoval každý...

    +2
    • Pravda, já jsem vzal bez přemýšlení to YTD zhodnocení Tesly a takhle to dopadlo. Díky za opravu! 

      0
  • Myslíte asi rozšifrování, ne rozšiřování.

    Dík moc za článek

    +1