Itálie vydala nový tříletý vládní dluhopis. Na tom by nebylo vůbec nic zvláštního do té doby, než si uvědomíme, že tento nový dluhopis nese nulovou úrokovou sazbu neboli nulový kupón. Ano čtete správně. Italská vláda si momentálně na finančních trzích může půjčovat peníze zcela zdarma.
Krátce po emisi dluhopisu vystřelila jeho cena výrazně výše a výnos do doby splatnosti se dostal dokonce do záporu na úroveň -0,25 %. Co to znamená? Znamená to to, že investoři budou platit italské vládě za „privilegium“, že ji chtějí půjčit peníze.
Dluhopisové trhy jsou proto zcela zvrácené. Čím je to vlastně způsobené? Ničím jiným, než zcela perverzním nastavením měnové politiky ECB, která v rámci programu kvantitativního uvolňování nakupuje obrovská množství vládních i korporátních dluhopisů. Tím tlačí jejich ceny nahoru a zároveň výnosy do doby splatnosti dolů.
Investoři italský dluhopis několikrát přeupsali, což znamená, že byla po dluhopisu v aukci italského ministerstva financí násobně větší než nominální objem dluhopisu. A to přesto, že tento dluhopis nese nulový úrok. Investoři tak spekulují na to, že ECB na sekundárním trhu bude tento dluhopis nakupovat, čímž vyžene jeho cenu výše a investoři tak budou moci realizovat krátkodobý tradingový profit. Je tento stav finančních trhů dlouhodobě udržitelný? Troufám si tvrdit, že nikoliv, přestože mi bohužel budoucí vývoj není momentálně zcela jasný.