13.10.2020 5 minut čtení

Jak se nastartovat, když se nedaří

Každému z nás se asi občas stane to, že máme den, kdy se nám vážně nic nechce. I když máme naplánovaný kalendář, víme, co bychom měli dělat a proč, nějak to nejde.

Děláte nějaké aktivity, pak se to zasekne, přesune… Určitě to znáte. Někdy si pustíte Netflix, možná jdete i uklízet nebo raději zvolíte nějakou pracovní aktivitu, která vám tolik nevadí. Cokoliv, jen ať to není ta jedna konkrétní aktivita, kterou byste sice měli udělat, ale nechce se vám do ní.

Sám to moc dobře znám. Občas se v takhle zaseknu. Pak přemýšlím, jak se znovu nastartovat. Jedna věc je, že se takové zaseknutí občas může stát, ale druhá věc je, že by se to nemělo opakovat často. Vytvořil jsem si mininávod, který aplikuju druhý den po nevydařeném dni, kdy se mi zrovna nic nechtělo. 

Pomáhají mi v tom 3 věci, které když udělám, tak mi to neskutečně dodá baterky a další den je úplně jiný. Nejen výsledkově ale i náladou. 

Hned ráno se pustím do první z nich. Jdu dělat nějaké fyzické cvičení. Buď si jdu zaběhat nebo zacvičit. Zkrátka nějak vypnout hlavu, zaměstnat tělo a dobít si baterky. Někdo by si mohl myslet, že fyzické cvičení mě vybije. Je to přesně naopak. Možná se fyzicky trošku vybiju, možná budu trošku utahaný, ale ten psychický nával energie je obrovský. Tomu se nevyrovná ani 10 káv nebo nějaký super zelený čaj. 

Další aktivita, která mi pomáhá je tzv. tap meditace. Abych vám to přiblížil, pokud nevíte, co si pod tím představit, tak se jedná o ťukání na určité body na těle při průběhu meditace. Sám mám jednu oblíbenou tap meditaci na 5 minut, která slouží ke zlepšení dne a jeho nastartování. Člověk si pak změní očekávání toho dne. Neskončí to ve fázi, kdy vstanete a už si říkáte, že to bude den na nic, že to bude těžké, že vás to nebude bavit, už aby ten den byl za vámi… Ne. Naopak. Chcete, aby to bylo s radostí, s tím, že se těšíte na dnešní aktivity. Uvědomíte si, proč to děláte a že to není o slově muset, ale že to chcete. A právě v tom mi skvěle pomáhá tap meditace. Existuje pro to mnoho aplikací, které jsou i zadarmo. Vyzkoušejte to a dejte mi vědět, jestli vám to pomohlo. Mně to pomáhá ohromně. 

Poslední aktivitou, kterou bych vám rád doporučil, je přečtení pár stránek knížky. Mám dvě oblíbené, po kterých vždy sáhnu v situaci, kdy se mi nic nechce. Pomáhají mi s nastartováním dne a s nastavením mysli. Náš den nezáleží na okolnostech, na tom, co se děje okolo nás, ale o tom, jak si ten den nastavíme. 

První z knížek, kterou bych vám doporučil je Nejlepší obchodník na světě od Og Mandina. Baví mě jeho myšlenky, které jsou popsány jen na 2 až 3 stránkách, takže vám opravdu nezaberou moc času. Ale díky nim si uvědomím spoustu věcí. Jak ten den chci prožít a jak by měl vypadat. A opravdu se změní a mám ke všemu úplně jiný přístup. 

Druhá knížka je od Napoleona Hilla 52 týdnů k dosažení životního úspěchu. Tady to není jen o penězích a cílech, ale o tom, jak přemýšlet a nad čím ráno zapřemýšlet, aby měl člověk pocit, že ten den byl úspěšný, že má ze sebe radost a že je to fajn. 

Zjistil jsem, že když dodržím tyto 3 aktivity, tak den vypadá úplně jinak. Lépe. Pozitivnější. Jsem pak schopný si s klidnou hlavou odpustit ten předchozí špatný den a už na něj nenavázat. 

Nějaká chyba se může během dne objevit, ten den nemusí být úplně skvělý, nemusí být tak efektivní, nemusím vždycky prodat… ale jde o to, jak na to zareagujeme, jak přistoupíme k dalšímu pokusu, k dalšímu dni. Stoprocentní úspěšnost v obchodě, v dobré náladě, v efektivitě… je fakt utopie. 

Je potřeba se s tím ale naučit pracovat a nenechat to na náhodě. Protože pokud to necháme na myšlence „Uvidím, až se z toho dostanu“ nebo to necháme na vnějších okolnostech. Pokud budeme jen doufat, že dnes budou všichni zákazníci chtít nebo že se mi zítra bude chtít do věcí, do kterých se mi dnes nechce, tak to nebude fungovat. 

Za mě vám tedy můžu doporučit sáhnout po fyzické aktivitě. Zkusit tap meditaci nebo nějakou jinou meditaci, která vám pomůže v naprogramování hlavy. A v neposlední řadě nalézt inspiraci, ať už v knížce nebo v nějakém motivačním videu. Něco, kde najdete pozitivnější náhled na další den. 

Uvidíte sami, že se vám nový den po horším neefektivní dnu bude startovat mnohem lépe. Bude vás to mnohem více bavit a možná se na něj fakt budete těšit! 

Držím vám palce, ať se vám co nejvíce daří!

Petr

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Cvičení dokáže s náladou divy. Evoluce nám za fyzickou námahu dala odměnu v podobě endorfinů a ty fungují na jedničku. Kromě zlepšení nálady mě baví, že člověka fyzická námaha "vyklidní" (ne utlumí) a hodí do pohody.

  +1
  • @tomasdurcak jaké cvičení Vám nejvíc pomáhá? :)

   0
  • Já teda nejsem úplně běžec, když už tak raději kolo, které už má ale letos utrum. Ověřená klasika je posilovna a železo, ale při karanténě si člověk může dát třeba HIIT trénink klidně i na zemi vedle PC. 😉

   0