3 minuty čtení

Čelíme nové globální krizi pracovní síly?

Hranice mezi prací a domovem nebyly nikdy tak překrývající se, jako je tomu v roce 2020. Protože lidé byli nuceni přecházet na práci na dálku prakticky přes noc a často na vrcholu pandemie. Psychické problémy dosáhly nových úrovní.

Zůstaňte doma, pečujte o děti, učte je a vydělejte na to!

Náklady, jež společnosti vznikají v souvislosti se špatným duševním zdravím, mají na pracoviště významný dopad. V rámci práce na Evropském paktu za duševní zdraví a pohodu bylo odhadnuto, že v roce 2007 celkové náklady na produktivitu spojené s opakovanou nepřítomností na pracovišti v důsledku duševní nemoci činily 136 miliard eur. Jak tomu bude v roce 2020? (1)

Zůstat doma a snažit se nějak žonglovat s prací, péčí o děti a jejich vzděláváním, školní docházkou a nepředvídatelnými financemi si vybralo svou daň na pracujících rodinách. Duševní zdraví se stalo jednou z největších výzev pro zaměstnance a zaměstnavatele při zvládání neustále se vyvíjející pracovní dynamiky.

Organizace si uvědomují, že musí řešit všechny aspekty zdraví zaměstnanců, duševní zdraví zaměstnanců, stres a úzkosti, aby se vyhnuly poklesu produktivity a zabránily vyhoření z práce, ale jak tomu skutečně je? Z pozitivního hlediska pandemie zesílila rozhovory o duševním zdraví zaměstnanců, které dříve nebyly v centru pozornosti. Já osobně věřím, že duševní zdraví bude tématem globální krize pracovní sily!

Nový problém: Duševní zdraví zaměstnanců

  • Jakou roli mají organizace hrát v tématu duševní zdraví zaměstnanců?
  • Jaký druh podpory žádají zaměstnanci od svých zaměstnavatelů?

Společnost Oracle zjistila, že ve spolupráci s výzkumnou firmou Workplace Intelligence provedla průzkum více než 12 000 zaměstnanců, manažerů, vedoucích HR a vedoucích pracovníků. Zjištění výzkumu vycházejí z průzkumu, který provedla společnost Savanta, Inc. mezi 16. červencem a 4. srpnem 2020. Pro tento průzkum 12 347 globálních respondentů z Francie, Itálie, Německa, Indie, Japonska, Velké Británie a USA.(2)

Nejistota přetrvává, úzkost a stres dosahují bodu zvratu

Podle údajů Světové zdravotnické organizace téměř polovina lidí v určitém okamžiku svého života trpí duševní nemocí, přičemž se odhaduje, že v kterémkoli jednotlivém roce téměř 10 % obyvatelstva sužují deprese a dalších 2,6 % trpí psychotickými poruchami. Závažným problémem je také úzkost. Ve státech EU-27 bylo zjištěno, že pomoc kvůli duševnímu nebo emocionálnímu problému vyhledalo 15 % lidí, zatímco 72 % lidí v určitém okamžiku svého života bralo antidepresiva. (1)

Rok 2020 je nejstresovějším rokem vůbec. COVID-19 negativně ovlivnil duševní zdraví globálních pracovních sil. U 78 % zaměstnanců pandemie negativně ovlivnila jejich duševní zdraví. Tři čtvrtiny zaměstnanců věří, že by jejich společnost měla dělat více pro ochranu duševního zdraví svých zaměstnanců.

Celý článek: https://www.kmosek.com/celime-nove-globalni-krizi-pracovni-sily/

#dusevnizdravi #dudevnizdravizamestnancu #mentalhealth #mentalhealthatwork #workplacehealth #kmosek

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Včera jsem se díval na rozhovor Zdeňka Pohlreicha v DVTV a řekl tam k tomu moc pěknou myšlenku: Že vláda dnes tak různě omezuje otevírací doby atp., ale už si třeba vůbec neuvědomuje, jaký dopad to má na ty lidi, kterých se to týká. Že lidé z gastronomie dnes žijí ve strachu "od tiskovky k tiskovce", protože netuší, co s nimi zítra bude. 

    0
  • Psychiatři budou mít žně...

    0